28 maja, 2022

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Dekret talibów nakazuje kobietom w Afganistanie zakrywanie twarzy

(CNN) – Zgodnie z dekretem wydanym w sobotę przez talibów kobiety w Afganistanie muszą zakrywać twarze w miejscach publicznych.

Zgodnie z oświadczeniem wydanym przez Generalną Dyrekcję Administracji, nowe przepisy przewidują, że kobiety muszą zakrywać twarze, najlepiej tradycyjną burką.

Jeśli kobieta nie przestrzega zasad, jej „opiekun” będzie odwiedzany, doradzany, więziony i ostatecznie skazany. Kobiety, które pracują w urzędach państwowych i nie stosują się do nowego dekretu, zostaną zwolnione.

Talibowie byli krytykowani za ograniczanie praw i wolności kobiet w różnych dziedzinach życia publicznego.

Talibowie nie mogą nas wymazać, nie mogą. To nie jest jak w latach 90. lub wcześniej: muszą się pogodzić [a las mujeres]. Nie mają innego wyboru”. Powiedział CNN Zarifa Ghafari, była afgańska polityk i działaczka na rzecz praw kobiet, w zeszłym miesiącu.

Afgańskie kobiety noszą burki na targu w Kabulu 20 grudnia 2021 r.

W grudniu talibowie zakazali kobietom Wybierz się na długie wycieczki Lądem w Afganistanie na własny koszt, musi towarzyszyć krewny płci męskiej na odległość przekraczającą 72 kilometry. Nowe przepisy wymagały również od kierowców, aby nie pozwalali kobietom bez zasłony siadać w swoich samochodach.

Według Muhammada Sadiqa Hakima Mahajera, rzecznika Ministerstwa Promocji Cnoty i Zapobiegania Rozpustom, ma to na celu zapobieżenie zranieniu kobiet lub „kłótni”.

W listopadzie talibowie wydali wytyczne dla nadawców zakazujących wszelkich dramatów, seriali i programów rozrywkowych z udziałem kobiet. Nadawcy wiadomości muszą teraz również nosić chustę na ekranie. Były to pierwsze tego typu ograniczenia nałożone na sieć medialną w kraju.

Pomimo wczesnych obietnic talibów, że kobiety zachowają prawo do nauki, szkoły średnie dla dziewcząt zostały zamknięte w marcu, rano, w dniu, w którym miały zostać otwarte.

W styczniu Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres, Wezwali przywódcy talibów Uznaj i chroń podstawowe prawa kobiet i dziewcząt. „Żaden kraj nie może prosperować, odmawiając praw połowie swojej populacji” – powiedział.

READ  Stany Zjednoczone wyznaczają spotkanie w Niemczech w sprawie bezpieczeństwa Ukrainy | świat | Dr..
Powrót dziewcząt do szkoły w Afganistanie ponownie przełożony 0:37