29 maja, 2022

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

AMLO. Przybył na Kubę, aby zakończyć zbliżenie polityczne z Hawaną: eksperci

ten Prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez Obradorprzyjeżdża dzisiaj w Hawana Na wizycie, którą zajmuje się na papierze imigracjaale to ma kulminacyjne tło dla kompletne podejście Z Kuba.

Przybycie prezydenta do Hawany na spotkanie ze swoim kubańskim odpowiednikiem, Miguel Diaz-Canel– Przypieczętuj relację, która umocniła się od czasu objęcia władzy w 2018 roku i to właśnie osiągnął Meksyk w sojusznik na wyspie W okolicy powiedzieli eksperci Efe.

Lopez Obrador zakończył swoją pierwszą międzynarodową podróż po Kubie – która przejechała przez Gwatemalę, Salwador, Honduras i Belize – z imigracja jako oś główna. Jednak według analityków jego ostatni przystanek ma więcej treści politycznych niż skupienie się na sprawie.

Czytaj więcej: „Rząd AMLO odzwierciedla najlepsze tradycje Meksyku”

„Na głębszym poziomie zajmiemy się kwestią imigracji, ale na poziomie retorycznym wycieczka wzmocni tradycyjne stanowisko Meksyku przeciwko blokadzie” – powiedział kubańsko-meksykański historyk Rafael Rojas w wywiadzie dla Effie.

Odkąd był liderem opozycji, Lopez Obrador był przeciwny zakazowi w USA i chwalił osobowość Fidela Castro. Na rok przed zwycięstwem wyborczym został opisany jako działacz społeczny „na poziomie Nelsona Mandeli”.

Mediacja z Unią Europejską

Analitycy uważają, że podczas wizyty meksykański prezydent prawdopodobnie powtórzy odrzucenie zakazu. Ponadto polegają na nim, że nalega na to Zjednoczone państwo Sprostowanie decyzji o niezaproszeniu Kuby, Nikaragui i Wenezueli do szczyt Ameryki W czerwcu tego roku w Los Angeles.

Czytaj więcej: Stany Zjednoczone muszą pomóc w ograniczeniu imigracji: Panie Prezydencie

„Moim zdaniem prezydent Lopez Obrador chciałby być mediatorem między Stanami Zjednoczonymi, Nikaraguą, Wenezuelą i Kubą” – powiedziała Effie Maria Cristina Rosas, naukowiec z uniwersyteckiej Szkoły Nauk Politycznych i Społecznych. Narodowy Autonomiczny Uniwersytet Meksyku (UNAM).

podczas rozmowy z Prezydent USA Joe BidenW zeszłym tygodniu Lopez Obrador upierał się przy idei niewykluczania tych trzech krajów. Stany Zjednoczone ich nie zaprosiły, uważając ich za niedemokratycznych.

READ  Odrzucenie przez Stany Zjednoczone propozycji samochodu elektrycznego jest prezentem świątecznym

Również minister spraw zagranicznych Meksyku, Marcelo Ebrard — który podróżował z prezydentem i sekretarzami obrony i marynarki wojennej Luisem Cresencio Sandovalem i Jose Rafaelem Ojedą Duranem — podwoił ten pomysł podczas wizyty w Waszyngtonie w tym tygodniu.

Czytaj więcej: W Hondurasie AMLO wspiera reformę elektryczną… ale od Xiomara Castro

Rosas i Rojas zgadzają się, że Kuba postrzega Meksyk jako nowego mistrza w Radzie Międzynarodowej i, w przeciwieństwie do sojuszników takich jak Wenezuela, ma większą władzę w dialogu ze Stanami Zjednoczonymi.

Powrót do przeszłości

Meksyk i Kuba utrzymują stosunki dyplomatyczne od prawie 120 lat. Więzi nie zostały zerwane – w przeciwieństwie do większości reszty regionu – po zwycięstwie rewolucji 1959 r. i kryzysie rakietowym w 1962 r.

Ernesto „Che” Guevara, Raul i Fidel Castro – wraz z 79 innymi – opuścili Meksyk w 1956 na Granmie, aby rozpocząć walkę zbrojną, która odniosła zwycięstwo w styczniu 1959 wraz z upadkiem dyktatury Fulgencio Batisty.

Czytaj więcej: Ebrard twierdzi, że Szczyt Ameryk nie powinien wykluczać Kuby, Wenezueli i Nikaragui

„(Relacje dwustronne) są rozumiane nie jako historyczne powiązania między dwoma krajami, ale raczej jako historyczne powiązania między dwiema rewolucjami” – pogłębia Rojas.

W Meksyku, w ciągu 71 lat rządów Instytucjonalno-Rewolucyjnej Partii (PRI), stosunki z Kubą były częścią polityki państwa, której głównym celem była niezależność od sąsiada, Stanów Zjednoczonych.

Tradycja ta została zerwana w 1999 roku, kiedy Ernesto Zedillo (1994-2000) wezwał do demokracji na Kubie podczas Ibero-American Leaders Summit na Karaibach. W tym samym roku ówczesny minister spraw zagranicznych Meksyku Rosario Green przyjął przeciwników w ambasadzie w Hawanie.

Najbardziej napięty moment miał miejsce w 2002 roku, kiedy gubernator Vicente Fox z Partii Akcji Narodowej (PAN) zagrał w filmie „Come y te vas”, który przerodził się w wydalenie kubańskiego aktora dyplomatycznego i wycofanie jego ambasadora na wyspę w 2004 roku .

READ  Jako gwiazda rocka, Neb Bukele ogłasza „Bitcoin City” w Salwadorze

Rosas uważa, że ​​stanowisko Lopeza Obradora jest „powrotem” do klasycznego stanowiska PRI, partii, w której prezydent walczył od 1976 do 1988 roku.

Tak jest, chociaż nie widzę powodów do poparcia (dla rządu wyspy). „Kuba potrzebuje Meksyku bardziej niż na odwrót” – mówi profesor UNAM.

Obaj akademicy pamiętają, że pomimo bliskiego sąsiedztwa oba kraje utrzymują bardziej „symboliczne” i „polityczne” stosunki niż gospodarcze.

Według danych Krajowego Urzędu Statystycznego i Informacji (ONEI) wyspy z 2019 r. Meksyk jest jednym z 10 głównych partnerów handlowych Hawany, ale mimo swojej bliskości i wielkości jest daleko od Wenezueli, Chin i Hiszpanii.

„Pytanie, które sobie zadaję podczas tych wyjazdów, brzmi: jak daleko w zakresie współpracy rzeczywiście zaawansowana jest agenda dwustronna?”

imigracja

Nieuniknioną kwestią podczas spotkania Lopeza Obradora i Diaz-Canel jest imigracja w kontekście obecnego kryzysu regionalnego, w którym Kubańczycy stanowią coraz większą część osób przejeżdżających przez Meksyk w drodze do Stanów Zjednoczonych.

Według władz kubańskich, do tej pory w 2022 roku Meksyk powrócił na wyspę 975 osób, które nielegalnie przybyły na jego terytorium w 15 repatriacjach.

W ciągu ostatnich pięciu miesięcy 47 331 Kubańczyków przybyło do Stanów Zjednoczonych nielegalnie z Meksyku. W samym lutym liczba ta sięgnęła 16 557, według najnowszych oficjalnych danych dostępnych z CBP.

zmarł