3 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Co dzieje się między rządem Ortegi a Kościołem Nikaragui?

Co dzieje się między rządem Ortegi a Kościołem Nikaragui?

(CNN hiszpański) – Prałat Rolando Álvarez Lagos, biskup Matagalpa i jedna z najbardziej krytycznych postaci religijnych w rządzie prezydenta Daniela Ortegi, obchodzi w ten piątek dziewięć dni podczas oblężenia przez policję krajową archidiecezji koreańskiej w mieście Matagalpa, 135 kilometrów na północ od Managui . Towarzyszy mu pięciu księży, trzech seminarzystów i świeccy.

Po kilku dniach milczenia i spekulacji na temat możliwego wydalenia z kraju, 55-letni Alvarez pojawił się ponownie w czwartek, aby odprawić Eucharystię, która była transmitowana na portalach społecznościowych jego diecezji.

Podczas homilii Alvarez powiedział: „Nasze życie jest w rękach Boga.

Pobożny, który jest również administratorem apostolskim diecezji Esteli, powiedział, że są „przetrzymywani” w kościele Las Mercedes i powiedział: „Dzięki Bogu (jesteśmy) w dobrym zdrowiu, żyjąc we wspólnocie, jako rodzina modląc się, sprawując Eucharystię, dzieląc się między sobą, dialogiem, rozmową, Z wewnętrzną siłą, pokojem i pogodą serca”.

Policja Narodowa Nikaragui poinformowała 5 sierpnia, że ​​Álvarez rzekomo próbuje „organizować brutalne grupy, podżegać je do aktów nienawiści wobec ludności, wywołując atmosferę niepokoju i chaosu, zmieniając pokój i harmonię w społeczeństwie, w celu destabilizując Państwo Nikaragui i atakując władze.” Konstytucyjne”. Policja stwierdziła w swoim oświadczeniu, że Alvarez i inne osoby objęte dochodzeniem „pozostaną w swoich domach”.

Prałat Rolando Alvarez Lagos, biskup Matagalpa. Źródło: Diecezja Matagalpa

Dzień później Alvarez powiedział, że nie wie, dlaczego był śledzony: „Jak wszyscy wiecie, wczoraj wyszło oświadczenie policji, w którym czytamy dwie rzeczy. Po pierwsze, jestem przesłuchiwany. Cóż, nie wiem co, no cóż, sami sobie domyślą. A po drugie, no cóż, uroczyście powiedzieli, że mamy więzienie. Tu jesteśmy zgromadzeni i trzymani i zawsze jesteśmy z wewnętrzną siłą i spokojem, i radością w sercu, z którą Zmartwychwstały daje nam radość Tego, który mówi do nas: Odwagi, nie lękaj się”.

READ  Statek wycieczkowy z 700 osobami na pokładzie wykolei się, aby uniknąć schwytania w USA z powodu długów milionerów

Alvarez zadenuncjował 4 sierpnia, że ​​policja nie pozwoliła mu opuścić biura, aby odprawić mszę w katedrze. W tym dniu zdarzały się chwile napięcia, kiedy szedł ulicą z figurą Eucharystii w rękach i spotkali go policjanci. W przekazie cyfrowym diecezji doceniono, że wielu klientów przebywało poza Pałacem Biskupim.

W oświadczeniu opublikowanym w czwartek Centrum Praw Człowieka w Nikaragui (Cenidh) potępiło na swoich portalach społecznościowych działania policji, które uznało za „represyjne” wobec biskupa i osób mu towarzyszących: „Uniemożliwili wjazd żywności, uniemożliwili wjazd osobie odpowiedzialnej za w kuchni, szerzą terror, szpiegując Koreę za pomocą dronów, utrudniając ruch pieszych w okolicy i militaryzację miasta”.

CNN poprosiło policję o odpowiedź na te skargi i czeka na odpowiedź.

Monsignor Alvarez ujawnił 20 maja, że ​​niektóre patrole policyjne eskortowały go podczas jego wysiłków i że weszły nawet do jego rodzinnego domu w Managui. Powiedział, że był uchodźcą przez kilka dni w archidiecezji Santo Cristo de las Colinas w Managua, w dniu postu i modlitwy, aż do powrotu do swojej diecezji.

To ostatnie zatrzymanie zostało poprzedzone zamknięciem siedmiu religijnych stacji radiowych i dwóch lokalnych kanałów telewizyjnych prowadzonych przez kościół na północy kraju. Nikaraguański Instytut Telekomunikacji i Urząd Pocztowy (Telcor) nakazał anulowanie ze względu na brak pozwolenia na wysyłkę. Unia Europejska i Departament Stanu USA potępiły ten środek i uznały go za naruszenie wolności słowa i religii.

Biskup Matagalpy, który koordynował media w swojej diecezji, powiedział, że w 2016 roku spotkał się z byłym dyrektorem Telcor Orlando Castillo i że przekazał mu wszystkie dokumenty prawne, aby zaktualizować sytuację medialną zgodnie z obowiązującymi przepisami, ale że nie otrzymałem żadnej odpowiedzi.

Telcor w maju nakazał firmom telewizji abonamentowej anulować transmisje katolickiego kanału Nikaragua, który należy do Konferencji Episkopatu. Instytucja nie kwestionowała przyczyn tego działania.

READ  Pomimo wzrostu liczby przypadków zakażenia koronawirusem eksperci są optymistami

Międzynarodowe wsparcie dla Alvarez

Zakonnice z Nikaragui uciekają do Kostaryki 3:59

Konferencja Episkopatu Meksyku wyraziła w oświadczeniu wydanym 8 sierpnia, że: „Kościół meksykański, poprzez swoich pastorów, [manifiesta su] Solidarność z Konferencją Episkopatu Nikaragui za niefortunne wydarzenia, których doświadczyli i które spowodowały cierpienie i oburzenie na całym świecie z powodu zawieszenia indywidualnych gwarancji, w szczególności w odniesieniu do ich podstawowych praw, takich jak wolność wypowiedzi i wolność religijna”.

Ze swojej strony Konferencja Episkopatu Paragwaju potępiła „wszelkie rodzaje przemocy, ataków i cenzury Kościoła”, które uznała za „czyny naruszające podstawowe zasady państwa prawa”.

Biskupi Konferencji Episkopatu Kostaryki wyrazili „szczerość solidarności i bliskości z diecezją Matagalpa w Nikaragui, w szczególności z jej proboszczem, prałatem Rolando José Alvarez Lagos. Podobnie księża, osoby konsekrowane i świeccy stawiają czoła trudnym sytuacja, w której żyją i która z każdym dniem się pogarsza.”

Konferencja Episkopatu Hondurasu i Konferencja Episkopatu Ameryki Łacińskiej (SELAM) również wyraziły solidarność z mieszkańcami Nikaragui w obliczu ostatnich wydarzeń w tym tygodniu.

tło konfliktu

Czy papież Franciszek zmierzy się z Danielem Ortegą? 2:10

W kwietniu 2019 r. jeden z najbardziej krytycznych głosów rządu, biskup pomocniczy Managui, prałat Silvio José Páez, początkowo wyjechał z kraju do Rzymu na prośbę papieża Franciszka, zaproszenie, które, jak powiedział, przyjął z „bólem i posłuszeństwem”. Według informacji otrzymanych z ambasady, pani w Managua, rzekomo planowano go zamordować i że był „zszokowany” stanem przemocy i łamania praw człowieka w kraju.

31 lipca tego samego rokuPożar w kaplicy poważnie uszkodził ponad 380-letni obraz „Krwi Chrystusa”, najbardziej czczonego w kraju ukrzyżowanego. Policja stwierdziła, że ​​wydarzenie było przypadkowe, ale kardynał Leopoldo Brenes, arcybiskup Managui, uznał to za planowany akt, a papież Franciszek za atak.

Już w tym roku, 12 marca, Stolica Apostolska stwierdziła w oświadczeniu, że rząd Nikaragui cofnął swoją zgodę ambasadorowi apostolskiemu Waldemarowi Stanislavowi Sommertagowi, wzywając go do natychmiastowego opuszczenia kraju. W oświadczeniu nie wyjaśnili przyczyn, ale podziękowali księdzu za jego wkład w poszukiwanie rozwiązań konfliktów w kraju i pośrednictwo w drugiej próbie dialogu narodowego.

READ  To 10 najlepszych miast do życia, według The Economist - El Financiero

W lipcu 18 organizacji charytatywnych sióstr zostało wydalonych z kraju do Kostaryki, poinformował w Guanacaste prałat Manuel Eugenio Salazar Mora, biskup Tillaran. Dyrekcja ds. Imigracji i Imigracji Nikaragui nie podała przyczyn ani okoliczności wyjazdu sióstr i nie odpowiadała na zapytania niezależnych mediów.

Ponadto Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Zgromadzenie Narodowe Nikaragui cofnęło status prawny Misjonarzom Miłosierdzia, które zapewniły dom opieki, świetlicę i dom dla dziewcząt będących ofiarami przemocy. Oficjalnym argumentem było to, że nie byli upoważnieni do świadczenia tych usług i nie przestrzegali przepisów. Po przybyciu do Kostaryki zakonnice nie odpowiedziały na te oskarżenia, ale wyraziły ból z powodu nieuczestniczenia w sektorach, w których pracują.

A diecezja stwierdziła w piątek w oświadczeniu, że policja nie zezwoliła – ze względów bezpieczeństwa – na zaplanowaną na sobotę procesję Najświętszej Maryi Panny Fatimskiej, która zakończyła mariańską konferencję krajową.

Prezydent Ortega określił biskupów Konferencji Episkopatu Nikaragui jako „terrorystów” i zauważył ich poparcie dla protestów antyrządowych w 2018 r., które rząd nazwał „próbą zamachu stanu”. Według Międzyamerykańskiej Komisji Praw Człowieka podczas demonstracji zginęło 355 osób, a setki aresztowano, chociaż rząd przyznaje, że zabitych jest tylko 200, w tym funkcjonariuszy policji.

Biskupi wystąpili jako mediatorzy w pierwszej próbie Dialogu Narodowego w maju 2018 r., poprzez który starali się znaleźć wyjście z kryzysu społecznego i politycznego kraju.

Nakazali zamknięcie katolickich rozgłośni radiowych w Nikaragui 4:41