29 kwietnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Choroba Parkinsona podwaja: sześć problemów i zalecane działania, aby sobie z nimi poradzić

Choroba Parkinsona podwaja: sześć problemów i zalecane działania, aby sobie z nimi poradzić

Choroba Parkinsona była najszybciej rozwijającym się zaburzeniem neurologicznym w latach 1990-2016 (Getty Images)

Choroba Parkinsona jest znana z objawów, takich jak drżenie rąk, ramion, nóg, szczęki lub głowy. Sztywność kończyn i tułowia oraz powolny ruch. Było to najszybciej rozwijające się zaburzenie neurologiczne w latach 1990-2016, a śmiertelność podwoiła się od 2000 roku do dziś, według panelu renomowanych ekspertów zaproszonych przez Światową Organizację Zdrowia do analizy potrzeb pacjentów, ich opiekunów i ich rodzin. Zamieścili pracę w magazynie Neurologia gamma w którym Zalecili sześć głównych działań, aby zlikwidować światowe nierówności. Ponieważ częstość występowania choroby Parkinsona nie jest taka sama w krajach o wysokim dochodzie, jak w krajach o niskim i średnim dochodzie.

Światowa Organizacja Zdrowia wezwała nas na międzynarodowe konsultacje. Dziś obawiamy się, że choroba Parkinsona dotyka więcej osób, ale nie każdy ma dostęp do odpowiedniej opieki medycznej i leczenia”. powiedział do Infobae Neurolog Oskar Gerchanek, były prezes Międzynarodowego Towarzystwa Parkinsona i emerytowany dyrektor Działu Abnormal Movements w Instytucie Neuronauk Fundacji Vavaloro. Argentyński specjalista wziął udział w zaproszeniu Światowej Organizacji Zdrowia jako przedstawiciel Ameryki Łacińskiej.

Wzrosła również zapadalność i śmiertelność na chorobę Parkinsona. Szacuje się, że w 2019 roku choroba Parkinsona zabiła 329 000 osób, co stanowi wzrost o ponad 100% od 2000 roku. Jedną z przyczyn wzrostu zachorowań jest to, że więcej osób żyje dłużej niż wcześniej, a zatem więcej populacji jest zagrożonych rozwojem choroby Parkinsona. Dzięki ulepszeniom metod i technik śledczych możliwe jest teraz zdiagnozowanie większej liczby przypadków. Zanieczyszczenie środowiska wpływa również na zdrowie człowieka. „Związek między chorobą Parkinsona a określonymi narażeniami środowiskowymi jest wspierany przez coraz więcej dowodów”.Naukowcy zauważają w opublikowanym artykule. na przykład, W Chinach, po intensywnym rozwoju przemysłowym, częstość występowania choroby Parkinsona, skorygowanej o wiek, podwoiła się od 1990 roku.

Oto sześć problemów, które eksperci zidentyfikowali w odniesieniu do stanu choroby Parkinsona i proponowanych przez nich rozwiązań:

Przyczyny wzrostu liczby przypadków obejmują fakt, że więcej osób żyje dłużej niż kiedykolwiek wcześniej, a zatem więcej osób jest zagrożonych rozwojem choroby Parkinsona (Getty).
Przyczyny wzrostu liczby przypadków obejmują fakt, że więcej osób żyje dłużej niż kiedykolwiek wcześniej, a zatem więcej osób jest zagrożonych rozwojem choroby Parkinsona (Getty).

1- Badania rozpowszechnienia nie są dostępne, aby poznać liczbę pacjentów

READ  Kioo Medical & Beauty Centre oferuje Państwu zabiegi z zakresu medycyny estetycznej

Choroba Parkinsona dotyka wszystkie grupy rasowe i etniczne oraz wszystkie rasy, a zachorowalność i chorobowość wzrasta wraz z wiekiem. Jednak głębsze badania nad tym, jak wielu ludzi obecnie cierpi na to zaburzenie w krajach rozwijających się, nie są dostępne. W Afryce Subsaharyjskiej brak studiów przypadków doprowadził do przekonania, że ​​choroba Parkinsona występuje rzadziej niż w pozostałych częściach świata. Jednak dzieje się tak, że osoby z chorobą Parkinsona w Afryce i innych regionach o ograniczonych zasobach często mają trudności z dostępem do opieki zdrowotnej. Dlatego nie jest często diagnozowana.

2- Opóźnienie w diagnozie

Opóźnienia w diagnozie są częstsze u osób, u których choroba Parkinsona rozwija się w młodym wieku. Istnieje błędne przekonanie, że „to zaburzenie dotyczy tylko osób starszych”. Ponieważ choroba może następnie dotykać ludzi podczas ich lat pracy, z objawami ograniczającymi mobilność, „szczególnie istotne są prawa osób niepełnosprawnych, które zabraniają dyskryminacji ze względu na niepełnosprawność w takich obszarach, jak zatrudnienie i transport”. Rzucają światło. Eksperci podkreślają, że edukacja publiczna na temat choroby Parkinsona, zmiana polityki zdrowotnej i ustawodawstwa oraz świadomość polityki antydyskryminacyjnej w miejscu pracy są niezbędne, aby zapobiegać takim sytuacjom.

Choroba Parkinsona dotyczy nie tylko osób starszych.  Może również dotykać młodych ludzi, choć rzadziej (iStock)
Choroba Parkinsona dotyczy nie tylko osób starszych. Może również dotykać młodych ludzi, choć rzadziej (iStock)

3- Istnieją czynniki ryzyka rozwoju choroby, ale niektóre z nich można modyfikować

Czynnikiem ryzyka jest narażenie na pestycydy lub inne toksyczne chemikalia. Ale eksperci precyzują, że nie jest to tylko czynnik dla osób, które pracują z tego typu produktami. Ryzyko wzrasta również w przypadku osób mieszkających w bezpośrednim sąsiedztwie gruntów rolnych i społeczności wiejskich.. Niepokojący jest fakt, że pestycydy i herbicydy są coraz częściej stosowane w krajach o niskich i średnich dochodach.

Trwa wiele badań dotyczących czynników chroniących przed chorobą Parkinsona. Uważano jednak, że istnieją wystarczające mocne dowody, aby promować aktywność fizyczną i być może umiarkowane dawki kawy w pierwotnej i wtórnej profilaktyce choroby Parkinsona.

READ  Co drugi lekarz planuje zrezygnować z pracy w ciągu trzech lat

Gerchanek podkreślił wagę wdrażania polityk, które uwzględniają potrzeby pacjentów i promują profilaktykę. W tym kierunku zmniejszanie zanieczyszczenia środowiska i promowanie zdrowych nawyków stylu życia, takich jak spożywanie zielonej herbaty, yerba mate, kawy oraz dieta śródziemnomorska promująca aktywność fizyczną oraz ograniczenie spożycia czerwonego mięsa.

Pacjenci powinni mieć dostęp do leków, rehabilitacji i innych narzędzi (Getty Images)
Pacjenci powinni mieć dostęp do leków, rehabilitacji i innych narzędzi (Getty Images)

4- Istnieją bariery w dostępie do leków i innych narzędzi leczenia

Eksperci ostrzegają Osoby z chorobą Parkinsona nie mają dostępu do leków i specjalistycznej opieki, a te bariery ograniczają leczenie i zwiększają obciążenie chorobą. „Dostęp do neurologa wiąże się z mniejszym ryzykiem złamania szyjki kości udowej, przyjęcia do placówki opieki długoterminowej lub śmierci” – mówią eksperci.

Według Atlasu Zaburzeń Neurologicznych Światowej Organizacji Zdrowia, Tylko 37 ze 110 krajów miało rutynowo dostępną lewodopę/karbidopę w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej.Dostępność zabiegów neurochirurgicznych, takich jak głęboka stymulacja mózgu i operacja ablacji, jest ograniczona ze względu na małą liczbę neurochirurgów i wysokie koszty związanych z nimi technik.

Rehabilitacja, ćwiczenia aerobowe i oporowe, fizjoterapia i ćwiczenia, takie jak tai chi i joga, zyskały więcej uwagi i „mają zalety bycia przyjemnym dla jednostek, opłacalnym ekonomicznie i kulturowo zintegrowanym ze społecznościami”. dieta i podejścia oparte na relacji ciało-umysł, takie jak medytacja, a także udział społeczności lub badania, jeśli są dostępne”. Stwierdzili, że leczenie powinno być multidyscyplinarne i „integrować ciągłość usług, w tym rehabilitację neurologiczną i opiekę paliatywną, we wczesnych stadiach diagnozy poprzez wdrożenie powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego.”

Opiekunowie Parkinsona potrzebują opieki od diagnozy (Getty Images)
Opiekunowie Parkinsona potrzebują opieki od diagnozy (Getty Images)

5- Opiekunowie widzą wpływ na ich zdrowie

Osoby z chorobą Parkinsona mogą potrzebować wsparcia opiekunaktóry może, ale nie musi być częścią rodziny. W miarę postępu choroby pacjentów ich opiekunowie mogą doświadczać ograniczeń w interakcjach społecznych, frustracji związanej z podawaniem leków i innych problemów.

READ  Codzienne bieganie do autobusu lub supermarketu może chronić przed rakiem

Aby zapobiec tym momentom, Podkreślanie terminowej diagnozy, skutecznej komunikacji i edukacji na temat ról opiekunów, leków i działań niepożądanych; oraz strategie rehabilitacji i opieki paliatywnej, w tym informacje o prawach pacjenta. Pracownicy socjalni, grupy wsparcia pacjentów i wsparcie społeczności zapewniają skuteczne zasoby. „Opiekunowie powinni otrzymywać większą współpracę ze społecznością, w tym wsparcie finansowe i psychospołeczne”Dr Gerchanek powiedział.

Potrzebne są dalsze badania w krajach o niskich i średnich dochodach (Getty Images)
Potrzebne są dalsze badania w krajach o niskich i średnich dochodach (Getty Images)

6- Niedoinwestowanie w badania mające na celu rozważenie różnic kulturowych

Chociaż eksperci uznają postęp w translacyjnych badaniach nad chorobą Parkinsona, nadal istnieje potrzeba zintensyfikowania badań w krajach o niskim i średnim dochodzie, które będą miały kluczowe znaczenie dla badania różnic kulturowych i populacyjnych w zakresie zmiennych czynników ryzyka, genetyki i fenotypów choroby Parkinsona. Choroba Parkinsona. Podkreślili, że obejmuje ona organizacje społeczeństwa obywatelskiego i osoby z chorobą Parkinsona oraz ich sieci wsparcia „Konieczne jest zwiększenie sukcesu i wpływu badań oraz zapewnienie, że odpowiednie problemy są rozwiązywane lokalnie”.

konsultowane wcześniej InfobaeMarcelo Merrillo, badacz kliniczny w Conicet i dyrektor neurobiologii w Fleni, skomentował swoją opinię na temat sześciu zaleceń ekspertów zwołanych przez Światową Organizację Zdrowia i opublikowanych w Neurologia gammaNależy pamiętać, że wyrażanie działań na poziomie globalnym może mieć ograniczenia w ich realizacji w każdym kraju. Dziś myślę, że są działania, które powinny być priorytetem. Pierwszym jest dostęp do lewodopy w leczeniu i opieka paliatywna (w przypadku pacjentów zaawansowanych).” Ponadto Merrillo, uhonorowany przez Fundację Michaela Foxa za swoją pracę śledczą, dodał: „Kolejnym priorytetem powinno być szkolenie pracowników służby zdrowia w celu promowania wczesnej diagnozy”.

Czytaj: