20 kwietnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Bułgaria i Rumunia częściowo przyłączają się do strefy Schengen

Bułgaria i Rumunia częściowo przyłączają się do strefy Schengen

(CNN) — Komisja Europejska stwierdziła w oświadczeniu, że w niedzielę Bułgaria i Rumunia częściowo dołączyły do ​​europejskiej strefy Schengen po zniesieniu ograniczeń na granicach powietrznych i morskich.

Jednak według Reuters kontrole na granicach lądowych zostaną utrzymane w związku ze sprzeciwem Austrii, która wyraziła obawy dotyczące imigracji.

„To wielki sukces obu krajów. I historyczny moment dla strefy Schengen, największej strefy swobodnego przemieszczania się na świecie. Razem budujemy silniejszą i bardziej zjednoczoną Europę dla wszystkich naszych obywateli” – zadeklarował prezydent. Ursula von der Leyen, Komisja Europejska.

Rada Europejska podejmie jeszcze w tym roku decyzję o zniesieniu kontroli na granicach lądowych, oznajmiła w niedzielę Komisja.

Oświadczenie to następuje po tym, jak Rada Europejska podjęła w grudniu ubiegłego roku decyzję o rozszerzeniu strefy Schengen w celu umożliwienia podróżowania bez granic w celu włączenia dwóch krajów Europy Wschodniej drogą powietrzną i morską, po latach negocjacji.

„Rozszerzenie strefy Schengen wzmocni Unię Europejską jako unię, zarówno wewnętrznie, jak i na arenie międzynarodowej” – stwierdziła Komisja Europejska w grudniu ubiegłego roku, witając oba kraje.

Strefa Schengen umożliwia obecnie nieograniczone podróżowanie po terytoriach 26 krajów (w tym 22 krajów Unii Europejskiej) i obejmuje ponad 400 milionów obywateli, co czyni ją największą strefą swobodnego przemieszczania się na świecie – zdaniem Komisji.

Komisja Europejska stwierdziła również, że decyzja o dodaniu Bułgarii i Rumunii została jednomyślnie zatwierdzona przez Radę Europejską, odnotowując, że w latach 2022 i 2023 wysłała ona kilka „misji rozpoznawczych” na zewnętrzne granice obu krajów, aby potwierdzić ich gotowość do przyłączenia się do strefy Schengen. .

READ  Wirusowe wideo: budują dom, używając latarni jako słupa