25 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Badanie ujawnia korzyści, jakie japońska dieta może zapobiegać pogorszeniu funkcji poznawczych

Badanie ujawnia korzyści, jakie japońska dieta może zapobiegać pogorszeniu funkcji poznawczych

Składniki takie jak owoce morza, miso, grzyby i zielona herbata są częścią japońskiej diety, a badania sugerują, że mogą one być korzystne w zapobieganiu demencji i pogorszeniu funkcji poznawczych, szczególnie u kobiet.

Chociaż spożywanie ryżu, ryb, owoców morza i owoców cytrusowych jest bardzo popularne i stanowi tradycyjną japońską dietę, obejmuje ona również takie produkty, jak wodorosty, miso (pasta ze sfermentowanej soi), zieloną herbatę, pikle i grzyby – wyjaśnia autor badania Shu Zhang. Pracownik naukowy w Narodowym Centrum Starzenia się i Gerontologii.

Według New York Post pozytywne skutki tej diety nie są zaskakujące, biorąc pod uwagę liczbę wcześniejszych badań potwierdzających korzyści zdrowotne niektórych z tych produktów, takich jak zielona herbata i ryby.

Według tego badania typowa zachodnia dieta, w przeciwieństwie do japońskiej, jest bogata w rafinowane węglowodany, tłuste potrawy, napoje bezalkoholowe i alkohol. „Spożywanie tradycyjnej japońskiej diety może być korzystne dla zdrowia mózgu i lepsze niż typowa dieta zachodnia” – napisał Chang w The Conversation.


Poznaj korzyści zdrowotne wynikające z japońskiej diety

W badaniu wzięło udział 1636 Japończyków w wieku od 40 do 89 lat, z czego 589 osób wzięło udział w eksperymencie. Tradycyjna japońska dietaKolejna grupa 697 osób stosowała dietę zachodnią, a trzecia, mniejsza grupa 350 osób stosowała dietę opartą głównie na roślinach, takich jak zboża, warzywa i owoce.

Badanie opublikowano w marcu w Nutrition Journal i ujawniono, że uwzględniano takie aspekty, jak styl życia i mierzono zanik mózgu za pomocą regularnych skanów MRI uczestników.

Wyniki badań były zaskakujące, ponieważ „kobiety, które przestrzegały tradycyjnej japońskiej diety, miały mniejszy skurcz mózgu niż te, które stosowały dietę zachodnią” – podaje NYP.

Charakterystyczną cechą tej diety było to, że miała wpływ tylko na kobiety, ponieważ „mężczyźni stosujący dietę zachodnią lub dietę japońską nie wydawali się mieć żadnych różnic w mózgach”.

READ  La Jornada - Medycyna snu

Wśród czynników wziętych pod uwagę przez badaczy różnice mogły mieć wpływ czynniki biologiczne i styl życia, ponieważ mężczyźni mieli tendencję do posiadania negatywnych nawyków, takich jak palenie, które mogło zakłócać zdrową dietę.

Populacja Japonii należy do najdłużej żyjących i najzdrowszych na świecie, a także posiada jedną z pięciu „niebieskich stref”.


Według Daily Mail szacuje się, że tradycyjna japońska dieta jest korzystna dla starzejącego się mózgu, ponieważ jest bogata w polifenole, związki fitochemiczne i nienasycone kwasy tłuszczowe, które mogą pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego w organizmie.

„Wszystkie te składniki są znane ze swojego działania przeciwutleniającego i przeciwzapalnego, co w zasadzie oznacza, że ​​pomagają utrzymać mózg i jego neurony w lepszym funkcjonowaniu” – wyjaśnia Chang.

Czytaj:

Odkryj 5 rodzajów żywności zawierającej składniki odżywcze niezbędne dla zdrowia mózgu

Odkryj przeciwzapalną moc naszego naparu z kurkumy i cynamonu: pobudza mózg

Dowiedz się, ile białka powinieneś spożywać w zależności od wieku