9 lutego, 2023

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Astronomowie odkryli, że galaktyka krążąca wokół Drogi Mlecznej jest domem dla supermasywnej czarnej dziury

Wysłano:

5 grudnia 2021 05:54 GMT

Według naukowców jest to druga najbliższa znana supermasywna czarna dziura po tej w centrum naszej galaktyki.

Astronomowie odkryli niedawno, że mała galaktyka satelitarna krążąca wokół Drogi Mlecznej jest domem dla niezwykle masywnej czarnej dziury.

według badanie Opublikowano w Astrophysical Journal, centralnym regionie najpierw galaktyka enana leo Ma supermasywną czarną dziurę w porównaniu z masą galaktyki. To jest o 3,3 miliona mas Słońca, około 16% całkowitej masy galaktyki.

Mimo, że istnieje duży margines niepewności, wynik nadal jest ogromnym zaskoczeniem. Ten rozmiar jest bardzo zbliżony do blok łukowy a*, supermasywna czarna dziura w sercu Drogi Mlecznej. Ma około 4 milionów mas Słońca i obliczenia matematyczne Ostatnie doniesienia wskazują, że Droga Mleczna ma masę około 1,3 biliona mas Słońca.

Maria Jose Bustamante, badaczka z University of Texas i współautorka badania, Powiedziała Newsweek donosi, że to odkrycie ma kilka godnych uwagi funkcji:Jest to druga najbliższa znana supermasywna czarna dziura, pierwszy znajduje się w centrum naszej galaktyki. Żyją w karłowatej galaktyce sferoidalnej, która jest galaktykami, które nie powinny mieć wewnątrz supermasywnych czarnych dziur”.

Zespół astronomów dokonał odkrycia, badając, jak gęstość ciemnej materii zmieniała się od zewnętrznej krawędzi pierwszego lwa do jego środka. Osiąga się to poprzez pomiar grawitacyjnego wpływu zawartości ciemnej materii galaktyki karłowatej na jej gwiazdy.

Leo I to karłowata galaktyka sferyczna położona wokół 820 000 lat świetlnych W konstelacji Lwa. Naukowcy zdecydowali się ją zbadać, ponieważ wydaje się, że zawiera bardzo mało ciemnej materii, w przeciwieństwie do innych galaktyk krążących wokół Drogi Mlecznej.

„Modele pokazują, że potrzebujesz czarnej dziury w centrum galaktyki; tak naprawdę nie potrzebujesz tak dużo ciemnej materii” wskazany Carl Gebhardt, astronom z University of Texas w Austin. Dodał, że wyniki są znaczące, ponieważ „astronomowie od 20 lat wykorzystują galaktyki takie jak Leo I, zwane karłowatymi galaktykami kulistymi, aby zrozumieć, jak ciemna materia jest rozłożona w galaktykach”.

READ  Internetowe aplikacje dla lekarzy, lekarstwa są dostępne 24 godziny na dobę | Zdrowie | czasopismo

Jeśli Ci się spodoba, podziel się nim ze znajomymi!