Według Ministerstwa Gospodarki Meksyk od stycznia do września 2021 r. pozyskał 2 4831,7 mln USD z tytułu bezpośrednich inwestycji zagranicznych, co stanowi roczny wzrost o 5,7%.
Jak zwykle ta statystyka porównuje liczby surowe i jest później dostosowywana, ponieważ jest więcej informacji o operacjach w odpowiednich okresach.
Ministerstwo Gospodarki stwierdziło w komunikacie: „Powyższe dane pokazują ożywienie w przepływach bezpośrednich inwestycji zagranicznych, zgodne z pozytywnym światowym trendem, zgodnie z najnowszymi danymi Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD).”
W podobnych okresach jest to trzecia najwyższa kwota, biorąc pod uwagę rejestrację online, od 1999 r., przekraczając poziomy z 2013 r. (28,2 mld USD) i 2019 r. (26,1 mld USD).
Tylko biorąc pod uwagę trzeci kwartał br., napływające bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Meksyku wyniosły 5,446 mln dolarów, z czego 3,539 mln dolarów stanowiły inwestycje nowe; 333 mln na reinwestycję i 1,574 mln na rachunki międzyfirmowe. Całkowita liczba porównuje się z załamaniem 1,279 mln w tym samym okresie w 2020 r., już zaktualizowanym.
Globalnie wzrost napływu BIZ w pierwszych dwóch kwartałach 2021 r. przywrócił ponad 70% strat spowodowanych pandemią COVID-19 w 2020 r.
Według UNCTAD napływy te w pierwszej połowie tego roku wyniosły szacunkowo 852 mld USD, co wskazuje na silniejszą niż oczekiwano dynamikę ożywienia.
Mówiąc szerzej, Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) opublikowała zaktualizowaną prognozę we wrześniu 2021 r., w której oszacowano, że globalny wzrost gospodarczy spowolni o 3,4% w 2020 r., ale przewidywała również, że gospodarka światowa będzie rosła w tempie rocznym 5,7% w 2021 i 4,5% w 2022, przy założeniu dalszego silnego wsparcia polityki makroekonomicznej i akomodacyjnej polityki pieniężnej.
W Meksyku początkowe BIZ odnotowane w okresie styczeń-wrzesień 2021 r. pochodziły z 3259 firm z udziałem kapitału zagranicznego, 3721 umów kredytowych i 23 zagranicznych podmiotów prawnych.
Według rodzaju inwestycji (pochodzenia finansowania) pozyskiwanie bezpośrednich inwestycji zagranicznych poprzez reinwestycję dywidendy wyniosło 40,3%, a następnie nowe inwestycje (38,4%) i rachunki międzyfirmowe (21,3%).
W podziale na sektory udział produkcji wyniósł 45,0%, przed wydobyciem (14,0%); Usługi finansowe i ubezpieczeniowe (10,9%); transport (10,0%); Handel (6,0%) i tymczasowe usługi mieszkaniowe (4,6%). Pozostałe sektory stanowiły 9,5 proc.
Jeśli chodzi o kraj pochodzenia, Stany Zjednoczone osiągnęły 49,6%, a następnie Hiszpania (10,7%), Japonia (6,3%), Niemcy (5,3%) i Kanada (5,2%); Pozostałe kraje wniosły pozostałe 22,9%.
Całkowita inwestycja, stagnacja
W przeciwieństwie do pozytywnych wyników bezpośrednich inwestycji zagranicznych, wśród największych gospodarek Ameryki Łacińskiej, Meksyk pozostaje w tyle pod względem ożywienia inwestycji prywatnych po krytycznej fazie kryzysu gospodarczego spowodowanego epidemią Covid-19.
W pierwszej połowie roku całkowite inwestycje w środki trwałe (IFB) w Meksyku były o 12,2% niższe niż w tym samym okresie w 2019 r., zgodnie z obliczeniami opartymi na danych przedstawionych przez National Institute of Geography and Statistics.
Według brazylijskiego Instytutu Geografii i Statystyki (IBGE) pod względem ożywienia prowadzi Brazylia, z 19% wzrostem dla FIFA w porównaniu z pierwszą połową 2019 roku.
Za nimi plasuje się Peru z ekspansją 15,2% i Argentyna ze wzrostem 11,2%; Kolumbia (+2%) i Chile (+0,6%).
Powyższe, zgodnie z danymi opublikowanymi przez Centralny Bank Rezerw Peru, Instytut Statystyki i Spisu Ludności Republiki Argentyńskiej (Indec), Departament Statystyk Narodowych Kolumbii (Duński) oraz Bank Centralny Chile.
roberto.morales@eleconomista.
„Miłośnik kawy. Rozrabiaka. Nieuleczalny introwertyk. Subtelnie czarujący badacz twitterów. Wielokrotnie nagradzany mediaholik społecznościowy. Miłośnik internetu”.
More Stories
Chiny wzywają Stany Zjednoczone do porzucenia doktryny Monroe i poszanowania suwerenności Ameryki Łacińskiej, w tym Meksyku
Peruwiańska Carolina Herrera wygrywa batalię prawną o swoje nazwisko z projektantką Carolina Herrera
Włożył pizzę do kuchenki mikrofalowej, włączył się alarm przeciwpożarowy i teraz musi płacić strażakom