Komisja Europejska wyśle w piątek listy do Polski i Węgier, zanim ostatecznie wdroży mechanizm, który według źródeł europejskich może wstrzymać wypłatę funduszy europejskich w przypadku naruszenia prawa.
W listach tych Bruksela domaga się od Polski wyjaśnień dotyczących jej niezależności od sądownictwa oraz problemów, które podważają prymat prawa europejskiego.
W przypadku Węgier Komisja przytacza kwestie związane z zamówieniami publicznymi, konfliktami interesów i korupcją – mówi to samo źródło.
Oba kraje mają dwa miesiące na odpowiedź.
Dzieje się to w czasie, gdy unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reinders odwiedził Polskę podczas wizyty na Węgrzech w zeszłym tygodniu.
Nowy „warunkowy” mechanizm wszedł w życie 1 stycznia, ale nie był wcześniej stosowany, umożliwiając utratę funduszy europejskich w kraju, w którym wykryto naruszenia prawa.
Polska i Węgry, które kwestionują zasadność rozporządzenia, złożyły apelację do Trybunału TSUE, która ma orzec na początku 2022 roku.
Komisja Europejska, która jest odpowiedzialna za uruchomienie mechanizmu, poinformowała, że z podjęciem działań czeka na decyzję TSUE. Wskazał jednak, że zaczął zbierać informacje w celu przygotowania dokumentów, dla których szukał wyjaśnień.
Posłowie do PE wywierają presję na europejską władzę wykonawczą, aby działać bez zwłoki.
Pod koniec października Parlament Europejski zaapelował do TSUE o upomnienie Komisji za niestosowanie tej regulacji dotyczącej zasady wzajemnej zgodności.
Z drugiej strony, ze względu na kwestie związane z praworządnością, Komisja nie dała jeszcze zielonego światła polskim i węgierskim planom naprawy.
alm / fmi / lpt / mab / meb
„Praktyk popkultury. Wielokrotnie nagradzany miłośnik telewizji. Twórca. Oddany geek kulinarny. Miłośnik Twittera. Miłośnik piwa”.
More Stories
Polska gospodarka osiągnęła najwyższy wzrost od dwóch lat na poziomie 3,2%
Finał w Polsce dla Oscara Husillos
Polska wstrzymuje wsparcie militarne dla Ukrainy