9 lutego, 2023

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Podróż przez historię

Gdańsk to miasto ukształtowane przez historię. Cel Każdy zakątek wydaje się opowiadać inną historię. Miejsce, które zna swoją historię i wie, jak odkrywać się na nowo Dziś prezentuje się jako szczęśliwe i dynamiczne miasto, które z optymizmem patrzy w przyszłość.

Pojechaliśmy nad Bałtyk, aby poznać Gdańsk i opowiedzieć, co warto zobaczyć w mieście. Konkurowanie w urodzie ze swoimi nordyckimi sąsiadami Lub ze znanymi miejscami, takimi jak Warszawa w Polsce lub Kraków. Czy możesz iść z nami?

Wprowadzenie do Gdańska

Gdańsk – Fot. Christian Rojo

Nad brzegiem Bałtyku, Gdańsk podawany jest jako stolica województwa zachodniopomorskiego. Od wieków ważny ośrodek handlowy i kulturalny, miasto było bezpośrednim świadkiem niektórych z najważniejszych momentów historycznych Polski.

Założone w X wieku starożytne miasto GdańskW następnych stuleciach A Centrum handlowe i kulturalne dzięki swojemu portowi. W XIV wieku zostało zdobyte przez zakon krzyżacki, który sprawował władzę w mieście aż do przyłączenia go do Prus w 1793 roku. Po zjednoczeniu stała się częścią Niemiec aż do jej klęski w I wojnie światowejstał się niezależnym miastem.

w rzeczywistości jest to Ten status niezależnego miasta był jedną z przyczyn, które doprowadziły do ​​wybuchu II wojny światowej. Ze względu na swoją niemiecką przeszłość ludność była w większości tej narodowości, choć mieszkało tu również wielu Polaków i Żydów. Niemcy próbowały wykorzystać ten pretekst, aby legitymizować swoją historyczną własność miasta, chociaż Polska również twierdziła, że ​​​​miasto jest jego własnością. To napięcie było jednym z pierwszych polskich miast dotkniętych przez nazistowski reżim. Chociaż walki trwały tylko kilka dni, miasto poniosło rozległe zniszczenia.

Co zobaczyć w Gdańsku

Hełm historyczny

Gdańsk
Stare Miasto w Gdańsku – Fot. Christian Rojo

Spacer po Gdańsku warto zacząć od ulicy o nazwie Prawie Niezbędna Królewska droga. Główna arteria historycznego centrum była w średniowieczu najdłuższą osią miejską. Tego dowiemy się z obu stron Złota Brama i Zielona BramaSłuży jako dojazd do ulicy otoczonej z obu stron Wspaniała kolekcja historycznych budynków I charakterystyczne fasady, które czynią Gdańsk wyjątkowym.

Większość budynków pochodzi z XVII i XVIII wiekuCeglana elewacja, drewniane dwuspadowe dachy i urządzone w różnych kolorach, które przywodzą na myśl inne miasta nadbałtyckie lub nordyckie, takie jak Kopenhaga. W Gdańsku wyróżniają się przede wszystkim naczółkami i gzymsami o różnych wzorach Od baroku do czystego rokoka.

READ  Na uwagi Macrona na temat polskiego premiera Polska wezwała ambasadora Francji
Gdańsk
Widok z lotu ptaka na Wielką Zbrojownię w Gdańsku – fot. Christian Rojo
Gdańsk
Fasady Calle Real – Zdjęcie: Christian Rojo

Piękny wąski skręt Welnierskiej Poszliśmy Duży arsenał (Wielkiej Zbrojowni), jeden z najpiękniejszych budynków w mieście. Budynek został zbudowany na początku XVII wieku i służył jako magazyn broni i amunicji w czasach Republiki Hanzeatyckiej.. Ma ceglaną fasadę i jest ozdobiony rzeźbami i innymi elementami dekoracyjnymi. wewnątrz, Podkreśla duże centralne pomieszczenie ze sklepionymi sufitami i gotyckimi łukami, oraz szereg pomieszczeń i bocznych galerii. Dziś jest ośrodkiem kulturalnym i turystycznym, w którym odbywają się wystawy czasowe, koncerty i imprezy kulturalne.

Bliżej widzimy nałożenie Bazylika Santa Maria (Bazylika Mariacka), jeden z największych ceglanych kościołów na świecie. Zbudowany w XIV wieku, jest typowym przykładem kwiecistego gotyku, a całe miasto wyróżnia się wdzięcznością. Główna wieża ma 78 metrów wysokości, jeden z najwyższych w Polsce. Jeśli odważysz się wspiąć się po stromych spiralnych schodach na górę, Zostaniesz nagrodzony jednym z najlepszych panoramicznych widoków na miasto Z widokiem na całą zabytkową część miasta i port.

Gdańsk
Zegar astronomiczny Bazyliki Santa Maria – Zdjęcie: Cristian Rojo
Gdańsk
Fontanna Neptuna i Dwór Artura – Zdjęcie: Christian Rojo

Bardzo blisko Bazyliki Długi RynekJest to jeden z największych w mieście z kilkoma zabytkami, takimi jak Fontanna NeptunaPiękny budynek Dwór Artura Lub stary ratusz, teraz zastąpiony Muzeum Gdańska. Można też wspiąć się na jego wieżę, by podziwiać widoki podobne do tych, jakie widać z Bazyliki Santa Maria.

Spacer możemy zakończyć, ale nie wcześniej niż zatracając się na chwilę w wąskich uliczkach starego miasta. ulicy Mariackiej. Ta wąska, brukowana ulica, po obu stronach której stoją zabytkowe budynki, jest obecnie popularnym celem sklepów z bursztynem i urokiem oferowanym przez artystów i ulicznych sprzedawców, którzy zajmują całą jej długość. Nie zapomnij zwrócić uwagi na dziwne gargulce w kształcie smoków, które zdobią fasady.

Spacer wzdłuż brzegów Motławy

Gdańsk
Spacer brzegiem Motławy – Zdjęcie: Cristian Rojo

Opuszczamy stare miasto Zielone drzwi (Brahma Zeelona) na dotarcie do bieżni przy starych nabrzeżach Motława. Rozciąga się po obu brzegach rzeki Dwa piękne spacery, które dają nam jedne z najpiękniejszych i najbardziej kultowych pocztówek miasta. A pośrodku obu stron rzeki, Wyspa Stodoły (Wyspa Spichrzów), gdzie znajduje się stary żuraw (Konstelacja Jurau)

Zbudowany w XV wieku i zbudowany z cegły i drewna, to sDawniej służył do opuszczania statków i mocowania masztów.. Mając 30 metrów wysokości, był uważany za największy dźwig portowy w Europie w średniowieczu. Dziś stała się jedną z najbardziej znanych pocztówek Gdańska

READ  Polska mówi, że drużyna MLS zagrała swojego zawodnika „kontuzjowanego”
Gdańsk
Gdańska Żurawowa Brama – Fot. Christian Rojo

Wyspa Ołowiankawraz z Isla de los Graneros była ważną częścią historycznego portu w czasach jego świetności. Było siedem stodół. Obecnie w stodołach «Panna„,”przerażony„y”Oliwski„, jak również „gorzej„y”Duża Dąbrowa„Kolejna ma powstać siedziba Muzeum Morskiego i sale ekspozycyjne.

jednakże, Najciekawsze w spacerze po Motławie jest doświadczanie żywiołowości i radości tego miasta. Zwłaszcza w miesiącach letnich. Po obu stronach kanału zatłoczone są tarasy i sklepy z rękodziełem, turystyczne łodzie w kształcie statków pirackich czy jego nowoczesne i efektowne mosty. Tworzą bardzo tętniące życiem miejsce w mieście.

Muzea miejskie

Gdańsk
Sala w Muzeum II Wojny Światowej odtwarza gdańską ulicę – fot. Christian Rojo

Weźmy pod uwagę Gdańsk Jedna z kulturalnych stolic Polski Posiada również wiele interesujących muzeów zajmujących się różnymi tematami. Chyba najbardziej znany Muzeum II Wojny ŚwiatowejDaje nam szersze wyjaśnienie konfliktu wojennego i jest niezbędny do zrozumienia naszej współczesnej historii.

«Niepowtarzalny, niezapomniany, cudowny«: Muzeum określa się tymi słowami i prawda jest taka, że ​​po ich poznaniu nie są one przesadzone. Od momentu otwarcia w 2017 roku stał się punktem odniesienia dla zrozumienia tego ważnego konfliktu. Stała ekspozycja o powierzchni ponad pięciu tysięcy metrów kwadratowych. Musimy to zobaczyć Schodzi do 14 metrów pod ziemięW alegorii, zamierzonej lub nie, tak niewątpliwej.

The Centrum Jedności EuropejskiejZe swojej strony jest poświęcony pamiętaniu o spuściźnie ruchu Jedność W Gdańsku koalicja związków zawodowych i ugrupowań opozycji politycznej walczyła o demokrację w Polsce w latach 80. Jeden z akceleratorów upadku Związku Radzieckiego.

Kolejne muzeum warte odwiedzenia Muzeum Morskie, która koncentruje się na historii żeglarstwa i nurkowania oraz posiada dział poświęcony archeologii podwodnej w Polsce. Oprócz wymienionych, są inne ciekawe wizyty Muzeum BursztynuMieści się w nim bogata kolekcja kawałków bursztynu oraz eksponaty dotyczące historii i zastosowań tego półszlachetnego kamienia, który był niezbędny dla rozwoju gospodarczego miasta i regionu w średniowieczu.

READ  Wojna Ukraina - Rosja, ostatnia chwila | Białoruś zestrzeliła drona nad granicą z Ukrainą

Gdańsk i okolice

Gdańsk
Plaża Sobot – Zdjęcie: Christian Rojo

Gdańsk jest częścią TrójmiastaWspółewoluujący zestaw Sobota Y Gdynia. Ten związek tworzy jeden system miejski, ale każdy z nich wnosi swój wkład w swój własny styl. Gdańsk to miasto historyczne, Sopot ma urok i zabawę, Gdynia stała się symbolem nowej Polski.

Sobota Nadbałtyckie uzdrowisko i to się wyróżnia Plaża o długości czterech kilometrów. Jest to jedno z głównych miejsc letnich w Polsce dla lokalnej turystyki i posiada szeroką gamę hoteli, a także kilka zabytkowych obiektów, takich jak ten. wspaniały hotel. Ponadto Sobot może pochwalić się intensywną ofertą kulturalną, z bogatym w wydarzenia programem, takim jak ten Międzynarodowy Festiwal Piosenkiodbędzie się w Opery Leśnej od 1964 r. Aktywność miasta koncentruje się wokół alei monsiacJest centralnym punktem życia nocnego Trójmiasta.

Gdynia To miasto o stuletniej historii, które w czasie wojny przekształciło się w ambitny i nowoczesny projekt mający stać się ważnym portem morskim nad Bałtykiem. Jej rozwój wymagał całkowicie niezależnego dostępu Polski do morza Po traktacie wersalskim Gdańsk ustanowił współwładzę z Niemcami.

Wraz z budową portu budowano również nowoczesne domy i inną infrastrukturę. To jest właśnie ten korzeń stylu Modernista Jedna z jego głównych atrakcji na przyjemny spacer Tam będziemy podziwiać wspaniałe budynki ze szklanymi fasadami i wzorami inspirowanymi marynarką wojenną.

Przedstawia się zatem Gdańsk Jedno z najpiękniejszych miast nad Bałtykiem I idealne miejsce, aby dowiedzieć się więcej o historii naszego kontynentu, od średniowiecza po burzliwy wiek XX. Skarb, który czeka na odkrycie i miasto, które nieustannie zaprasza do refleksji.