23 listopada, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

NASA właśnie odkryła świat wielkości Ziemi pokryty wulkanami – naucz mnie o nauce

NASA właśnie odkryła świat wielkości Ziemi pokryty wulkanami – naucz mnie o nauce

Astronomowie odkryli dziwny świat wielkości Ziemi, ale o zupełnie innych cechach. Artystyczna ilustracja LP 791-18 d, świata, który może być pokryty wulkanami. (Źródło: NASA Goddard Space Flight Center/Chris Smith (@KRBwyle))

Astronomowie odkryli dziwny świat wielkości Ziemi, ale o zupełnie innych cechach. Egzoplaneta, świat znajdujący się poza naszym Układem Słonecznym, może być pokryta wulkanami o częstotliwości erupcji podobnej do częstotliwości erupcji Io, jednego z księżyców Jowisza.

W artykule Szczegóły odkrycia egzoplanety zwanej LP 791-18 d opublikowano niedawno w czasopiśmie naukowym Nature. Według naukowców na planecie mogą pojawiać się erupcje wulkanów równie często, jak na księżycu Jowisza Io, najbardziej wulkanicznym ciele w naszym Układzie Słonecznym. Odkrycie było możliwe dzięki danym z należącego do NASA satelity TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) i wycofanego już Kosmicznego Teleskopu Spitzera, a także dzięki wsparciu kilku obserwatoriów naziemnych.

LP 791-18 d znajduje się 90 lat świetlnych od nas, w południowym gwiazdozbiorze Krateru. Krąży wokół małego czerwonego karła i jest z nim związany pływowo, co oznacza, że ​​zawsze pokazuje tę samą stronę, co Ziemia i Księżyc. Fakt, że planeta znajduje się w centrum swojej gwiazdy, niesie ze sobą dramatyczne różnice: klimat po stronie dziennej będzie cieplejszy w porównaniu ze stroną pogrążoną w ciemności.

„LP 791-18 d jest zablokowana pływowo, co oznacza, że ​​ta sama strona jest stale skierowana w stronę swojej gwiazdy”. – oświadczył Bjorn Beneke, współautor i profesor astronomii w iREx, który zaplanował i nadzorował badanie. „Strona dzienna jest prawdopodobnie zbyt gorąca, aby na powierzchni mogła istnieć woda w stanie ciekłym. „Ale intensywność aktywności wulkanicznej, którą podejrzewamy na całej planecie, może sprzyjać atmosferze, co może umożliwić kondensację wody po nocnej stronie”.

Egzoplaneta, o której mowa, znajduje się na wewnętrznej krawędzi strefy zamieszkiwalnej. Strefę zamieszkiwalną definiuje się jako obszar lub grupę przestrzeni, w których na powierzchni planety może występować woda w stanie ciekłym. W zależności od odległości planeta byłaby zbyt gorąca, aby mogła istnieć woda w stanie ciekłym. Jeśli jednak planeta jest pokryta wulkanami i jest aktywna geologicznie, zgodnie z oczekiwaniami, może utrzymać atmosferę, ponieważ temperatury po ciemnej stronie planety mogą spaść na tyle, że na powierzchni może skroplić się woda.

READ  Wulkan La Palma ma indeks erupcji 2: Oto, co to znaczy | Nauki ścisłe

„Ważnym pytaniem w astrobiologii, dziedzinie badania początków życia na Ziemi i poza nią, jest to, czy aktywność tektoniczna lub wulkaniczna jest konieczna do powstania życia” – powiedziała współautorka Jessie Christiansen, pracownik naukowy w Instytucie Nauk Exoplanetary NASA. W California Institute of Technology w Pasadenie. „Oprócz potencjalnego wytworzenia atmosfery, procesy te mogą powodować wzburzenie materiałów, które w przeciwnym razie zatonęłyby i zostały uwięzione w skorupie ziemskiej, w tym te, które naszym zdaniem są ważne dla życia, takie jak węgiel”.

W układzie odkryto wcześniej dwa inne światy, zwane LP 791-18 b i c, które są odpowiednio około 20% i 2,5 razy większe od Ziemi. Ta trzecia planeta, znana jako D, jest nieco większa i masywniejsza od Ziemi. Planeta C będzie w przyszłości obserwowana przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST).

Wyniki pojawiają się w opublikowanym artykule W czasopiśmie naukowym Nature.

Dziel się nauką, dziel się wiedzą.