6 grudnia, 2022

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Wulkan La Palma ma indeks erupcji 2: Oto, co to znaczy | Nauki ścisłe

Nowy wulkan Cumbre Vieja na La Palmie rozpoczyna swoją 18. dzień erupcji w najbliższą środę o godzinie 15.13.Carlos de Sa (EFE)

Wskaźnik erupcji wulkanu (VEI) to termin powtarzany od czasu raportu naukowego z Wulkaniczny plan awaryjny dla Wysp Kanaryjskich Deklarowanie wulkanu Cumbre Vieja jako kategorii 2. Znak ten pozwala na porównanie erupcji o różnej wielkości i erupcji, jak pokazano na rysunku Joanna Marti, szef Nauki o Ziemi Barcelona CSIC. Badacz wyjaśnia, że ​​jest to skala logarytmiczna, od 0 dla erupcji niewybuchowych do 8 dla największych erupcji wulkanicznych zidentyfikowanych w zapisie geologicznym. Im wyższa ta skala, tym mniejsza częstotliwość erupcji. Po 5 okres między nimi trwa ponad sto lat. Według Marty’ego, aby obliczyć VEI, konieczne jest zmierzenie dwóch parametrów: intensywności i wielkości. Gęstość to „ilość magmy wydalanej w jednostce czasu i mierzona na wysokości kolumny wulkanicznej”. Jest to wprost proporcjonalne do pojemności wybuchowej erupcji. Z drugiej strony objętość oblicza całkowity wyrzucony materiał i jest wyrażona w kilometrach sześciennych.

Ten wskaźnik został skrytykowany przez niektórych ekspertów. Naukowiec z CSIC twierdzi, że istnieje pewna tendencja do żądania zmiany parametru rozmiaru. Podczas gdy intensywność pozwala na ocenę ilościową w kategoriach rzeczywistych, wyniki nie są zbyt dokładne pod względem wielkości: „Kwestia całkowitej wyrzuconej objętości nie służy tym małym wulkanom pod względem erupcji, ale wyrzuca dużo magmy, która może zawierać całkiem sporo kilka gazów.” , na przykład „. Reprezentacją tego byłyby erupcje hawajskie, które należą do wskaźnika erupcji dolnego wulkanu. Są to bardzo duże erupcje wulkaniczne pod względem objętości zrzucanego materiału i charakteryzują się bardzo niską erupcją, mimo że ta objętość jest dość duża. „Parametrem, który naprawdę bierzemy pod uwagę, jest wysokość kolumny. Pomiędzy 0 a 2 ten rozmiar korespondencji nie jest bardzo dokładny” – stwierdza. Jednak nie ma to miejsca w okresie od 3 do 8, ponieważ istnieje bezpośredni związek między ilością wyrzuconego materiału a wybuchem.

READ  Umiejętności umysłowe powinny być szczęśliwe, zdaniem ekspertów psychologii

Badacz komentuje kilka przykładów wulkanów z różnymi erupcjami:

Niewielka ilość pary jest emitowana z krateru Kilauea 6 czerwca.

VEI 0: wulkan Kilauea w 1975 r.

Jest to najbardziej aktywny wulkan na Hawajach. 29 listopada 1975 roku, po gwałtownym trzęsieniu ziemi (największym od 1868 roku), lawa wybuchła na krótki czas i nie spowodowała większych problemów. Zdecydowana większość erupcji wulkanicznych ma najniższy wskaźnik erupcji wulkanicznych.

Krater Masaya w Nikaragui.

VEI 1: Wulkan Masaya w 2008 r.

Jest to jeden z najbardziej aktywnych wulkanów w Nikaragui. 29 kwietnia 2008 roku doszło do wybuchu gazów i popiołu w umiarkowanych ilościach. To wyrzucanie popiołu i pary powtórzyło się w czerwcu, a od sierpnia przez resztę roku, tworząc ciemne pióropusze.

Tacane (La Palma), 10.07.2021 r. - Zdjęcie erupcji wulkanu Cumbre Vieja na La Palmie z okolic Tacane, w gminie El Paso, świt 19 dnia jego działalności.  EFE / Carlos de Sa

VEI 2: Wulkan Cumber Vega w 2021 r.

Wulkan wybuchł na wyspie La Palma w niedzielę 19 września 2021 r. Od tego czasu lawa pokryła już ponad 680 hektarów i ma obwód 36,24 km. Obecnie pozostaje w pełni operacyjna i kilkakrotnie była zmuszana do ograniczania przestrzeni powietrznej.

Mężczyzna pokryty błotem i popiołem pociesza swoją żonę i córkę w Armero po powodzi spowodowanej erupcją.

VEI 3: wulkan Nevado del Ruiz w 1985 r.

Wraz z wulkanami Santa Isabel i Tolima stanowi część Narodowego Parku Przyrody Los Nevados. 13 listopada 1985 r. doszło do eksplozji w Burst Index 3, która była najbardziej śmiercionośna w Ameryce Południowej, zabijając około 25 000 osób.

SUV na zboczu Eyjafjallajökull.

Trasa 4: Volcán Eyjafjallajökull w 2010 r.

Jej nazwa oznacza lodowiec na górskiej wyspie. 14 kwietnia 2010 roku doszło do największej erupcji wulkanu Eyjafjallajökull. To był pierwszy i jedyny raz, kiedy wulkan osiągnął 4 w VEI. Powstała chmura popiołu wymusiła anulowanie ponad 5000 lotów w Europie.

Naukowcy z United States Geological Survey zaobserwowali samochód do połowy zasypany popiołem wulkanicznym wyemitowanym po erupcji Mount Saint Helens w północno-zachodnich Stanach Zjednoczonych w 1980 roku.
Krater Pinatubo (Filipiny) z pojawieniem się małych wysp w 1994 roku, trzy lata po Wielkim Wybuchu.

VEI 6: wulkan Pinatovo w 1991 r.

15 czerwca 1991 roku, po miesiącach trzęsień ziemi, wulkan wybuchł z wielką siłą. Ze spodu wulkanu usunięto tak dużo magmy i skał, że jego szczyt się zawalił i powstało zbocze o szerokości 2,5 kilometra. Ta klęska żywiołowa spowodowała śmierć ponad 850 osób.

Zdjęcie zostało zrobione w Palu w Indonezji

VEI 7: Wulkan Tambora w 1815 r.

Od 10 do 11 kwietnia 1815 roku wybuch Tambory spowodował natychmiastowe zniknięcie dziesięciu tysięcy osób. Do tej liczby musimy dodać dodatkowe 50 000 osób, które zginęły w wyniku skutków tego wulkanu. Miał również znaczące skutki klimatyczne, z bardzo niskimi temperaturami w Europie i północno-wschodnich Stanach Zjednoczonych w 1816 roku.

Bawół wodny nad brzegiem jeziora Toba, Sumatra, Indonezja.

VEI 8: Wulkan Toba 74 000 lat temu

Około 74 000 lat temu miała miejsce największa znana erupcja od epoki lodowcowej. Ten wulkan wyrzucił około 2500 kilometrów sześciennych popiołu i lawy. Popioły te zidentyfikowano w Tanzanii, oddalonej o ponad 7000 km. Konsekwencje klimatyczne są nadal przedmiotem dyskusji.

kredyty

Wykresy: Zdjęcie Jorge Moreno Aranda

Możesz śledzić Rzecz zatrudnienie Serwis społecznościowy FacebookI Świergot NS Instagram, lub zarejestruj się tutaj, aby otrzymać Cotygodniowy biuletyn.