WARSZAWA (AP) – Były polski premier Jarosław Kaczyński powiedział w piątek komisji parlamentarnej, że jego zdaniem Polska potrzebuje zaawansowanego oprogramowania szpiegującego, ale mimo że jest prezydentem, nie obchodzi go, w jaki sposób i przeciwko komu zostało ono użyte.
Podczas telewizyjnego przesłuchania przed Komisją Kaczyński zeznał, że jego rząd pod przewodnictwem Prawa i Sprawiedliwości, który sprawował władzę w latach 2015–2023, nabywał i nielegalnie wykorzystywał zaawansowane oprogramowanie szpiegowskie. Przez część tego okresu był wicepremierem. .
„Jeśli chodzi o Pegasusa (spyware), wiedziałem, że jest to narzędzie do przedostawania się do urządzeń komunikacyjnych i że Polska go potrzebuje, a inne kraje go mają” – powiedział Kaczyński. Zapewniał jednak, że „nie jest bezpośrednio zainteresowany działalnością operacyjną służb (bezpieczeństwa)”.
Później jednak stwierdził, że „zastosowanie Pegaza było zgodne z prawem, nie było żadnych uchybień i w 99% przypadków zastosowano go przeciwko przestępcom”.
Przez większość czasu Kaczyński unikał bezpośrednich odpowiedzi na pytania, twierdząc, że nie pamięta faktów lub odchodząc, by wychwalać rząd Prawa i Sprawiedliwości. Proces trwał kilka godzin.
Z ustaleń Citizen Lab, organizacji non-profit działającej na Uniwersytecie w Toronto, wynika, że izraelskie oprogramowanie szpiegowskie Pegasus należące do NSO Group było wykorzystywane do szpiegowania urządzeń mobilnych przeciwników partii. Z najnowszych informacji wynika, że był on używany do szpiegowania niektórych członków prawicowej partii Kaczyńskiego.
Doniesienia, o których po raz pierwszy poinformowała Associated Press w 2021 r., zszokowały Polską i zwiększyły obawy w Unii Europejskiej, że rząd Prawa i Sprawiedliwości podważa praworządność. Zniszczyli także wizerunek Partii Populistycznej Kaczyńskiego. Polskie hacki są uważane za poważniejsze, ponieważ miały miejsce w państwie członkowskim UE.
Kaczyński (74 l.) był premierem w latach 2006–2007, ale od chwili odejścia ze stanowiska nadal odgrywa ważną rolę w polskiej polityce, zwłaszcza gdy jego partia powróciła do władzy w latach 2015–2023. Wykorzystano w tym oprogramowanie szpiegowskie.
Od 2015 roku ujawniono kilka przypadków nadużyć Pegasusa, co pokazuje, że oprogramowanie szpiegowskie Grupy NSO było wykorzystywane do szpiegowania dziennikarzy, polityków, dyplomatów, prawników i obrońców praw człowieka w krajach od Bliskiego Wschodu po Meksyk.
„Praktyk popkultury. Wielokrotnie nagradzany miłośnik telewizji. Twórca. Oddany geek kulinarny. Miłośnik Twittera. Miłośnik piwa”.
More Stories
Polska gospodarka osiągnęła najwyższy wzrost od dwóch lat na poziomie 3,2%
Finał w Polsce dla Oscara Husillos
Polska wstrzymuje wsparcie militarne dla Ukrainy