The Ambasada Meksyku w Polsce uruchomiona”Miesiąc Meksyku w Hotelu Bristol”, jedno z najbardziej znanych miejsc Warszawa Niedobitek II wojna światowa Od tego czasu stanowi centralną oś życia kulturalnego i intelektualnego Polska.
Przez cały wrzesień prowadzone były zarówno działania kulturalne, jak i gastronomiczne promujące Meksyk i jego kulturę, w tym hołd dla meksykańskich pisarzy Eliny Poniatowskiej i Sergio Bidol pod tytułem „Cud Meksyku w Polsce”.
Wydarzeniu poświęcono złote klamki z imionami meksykańskich pisarzy, które zostaną zamontowane na ścianach specjalnych gości hotelu.
Podczas wydarzenia 8 września ambasador Meksyku w Polsce Juan Sandoval wygłosił przemówienie chwalące dwóch pisarzy, którzy poznali się w 1965 roku podczas pobytu w hotelu w Bristolu.
„Oboje, kumple pisarzy w pełnym szkoleniu, wychowani w wielkości i bogactwie literackim, historie naszych bohaterów splatają się w tym miejscu, w którym się znajdujemy, gdy odkrywamy wyjątkową tożsamość, którą nadała im Polska w 1965 roku”. powiedział ambasador.
I dodał: „Magiczny realizm w Ameryce Łacińskiej wykracza poza literaturę, można powiedzieć, że jest częścią naszego życia. Jako dowód mamy zamiar przejść do magicznego epizodu, który miał miejsce w tym hotelu w maju 1965 r.; Nagroda Cervantesa , zwany „Noblem języka hiszpańskiego”, to uniwersalne spotkanie Meksyku. Będziemy je pamiętać. Pidol dostał go w 2005 roku, a Poniatowska w 2013 roku. To magiczne spotkanie w Warszawie, dwóch Meksykanów o bardzo różnym pochodzeniu, ale łączyło ich głębokie Tożsamość Meksyku, ich wielka przyjaźń, wzajemny podziw, miłość do literatury i Polski i jej zjednoczenia przez pociąg do obywateli.
Sandoval zwrócił uwagę, że spotkanie w Bristolu w 1965 r. było „wydarzeniem, którego nie można pominąć w 95-leciu dwustronnych stosunków między Meksykiem a Polską, które będą upamiętnione w 2023 r.” i że właśnie tym wydarzeniem rozpoczęły się obchody.
Ze swojej strony Elena Poniatowska wysłała film, w którym opisała swój pobyt w Warszawie. Wydarzenie uświetnił występ meksykańskiej muzyki sopranistki Alejandriny Vázquez i pianisty Adama Mikołaja Kostzijewskiego oraz otwarcie wystawy fotograficznej „Elena Poniatowska i Sergio Pidol”. Dziedzictwo literackie Meksyku w Polsce”.
Hołd zakończyła kolacja zaprojektowana przez meksykańskiego szefa kuchni Daniela Ovadię, który wyjaśnił znaczenie swoich innowacyjnych dań i składników, które Meksyk dał światu oraz jego wkład w rozwój kulinarnego dziedzictwa innych krajów.
„Praktyk popkultury. Wielokrotnie nagradzany miłośnik telewizji. Twórca. Oddany geek kulinarny. Miłośnik Twittera. Miłośnik piwa”.
More Stories
Polska gospodarka osiągnęła najwyższy wzrost od dwóch lat na poziomie 3,2%
Finał w Polsce dla Oscara Husillos
Polska wstrzymuje wsparcie militarne dla Ukrainy