Wraz z wiekiem nasze kości nieuchronnie tracą swoją gęstość. Chociaż nie możemy pozbyć się tego spadku, można z nim walczyć, opóźniać go i spowalniać za pomocą nawyków zdrowego stylu życia. To znaczy z ćwiczeniami fizycznymi, a także z zbilansowana dieta Skąd czerpiemy niezbędne składniki odżywcze.
Właśnie w tym sensie wapń odgrywa istotną rolę w naszym zdrowiu. Jest najobficiej występującym minerałem w naszym organizmie i bierze udział w wielu procesach. Jego główną funkcją jest By nasze kości były mocne i zęby. Ale wpływa również na krzepnięcie krwi, skurcze i rozluźnienie mięśni, częstość akcji serca, impulsy nerwowe i starzenie się komórek.
Dlatego, jeśli mamy niedobór wapnia, będziemy bardziej podatni na złamania kości i stawów, a także osteoporozę, z dużą częstością wśród osób starszych. Oprócz problemów z zębami i włosami, będziemy mieć łamliwe paznokcie i będziemy doświadczać częstszych skurczów mięśni.
Aby zapewnić optymalny poziom wapnia w naszym organizmie, musimy zwrócić szczególną uwagę na naszą dietę. Niezbędne jest spożywanie pokarmów bogatych w ten minerał, a także dobra podaż witaminy D, która jest niezbędna do wchłaniania wapnia. Chociaż witamina D jest pozyskiwana głównie ze słońca, jest również dostarczana przez wiele produktów spożywczych. Jeśli chodzi o wapń, mimo że zawarty jest w mleku w dużych ilościach, nie jest jedynym źródłem jego pozyskiwania.
Nabiał
Produkty pochodzące z mleka są bogate w wapń. Jogurt, kefir, masło, twaróg… Są też źródłem witamin z grupy B i D.
Suszone owoce
Orzechy mają wiele zalet dla naszego zdrowia. Wśród nich jest bogaty w białko roślinne, witaminy E i D, żelazo, fosfor i wapń.
Przeczytaj także
Łosoś
Ta pysznie tłusta ryba jest nie tylko doskonałym źródłem kwasów omega-3, ale zawiera także witaminę D i wapń.
Sardynki
Podobnie sardynki są bogate w wapń, sód i kwasy tłuszczowe, które są bardzo zdrowe dla układu sercowo-naczyniowego.
żółtko
Znajdziemy w nim witaminy z grupy A, B, D, E i K, a także magnez, wapń, selen i żelazo.
tofu
Świetne źródło białka roślinnego zawierającego również wapń.
rośliny strączkowe
Oprócz tego, że są bogate w białko, rośliny strączkowe dostarczają żelaza, fosforu i wapnia. Zwłaszcza fasola i ciecierzyca.
awokado
Ten owoc jest bogaty w witaminę B6, E, C i K, które przyczyniają się do większej produkcji kolagenu dla naszych kości.
szpinak
To skarbnica składników odżywczych dla organizmu: wapnia, witamin A, C i E, białka, potasu, błonnika, żelaza i kwasu foliowego.
brokuły
W warzywie tym znajdziemy znakomity wkład wapnia, fosforu, magnezu, witaminy K i cynku.
posiew
Nasiona sezamu, maku, kopru włoskiego i chia są bardzo bogate w wapń, a także inne składniki odżywcze, takie jak białko, minerały i zdrowe kwasy tłuszczowe. Dodaj go do sałatek, koktajli i do miski jogurtu z owocami. Oczywiście pamiętaj, że chia musi być wcześniej namoczona lub rozdrobniona, aby wchłonęła swoje właściwości.
Przeczytaj także
„Irytująco skromny muzykoholik. Rozwiązujący problemy. Czytelnik. Hardcore pisarz. Ewangelista alkoholu”.
More Stories
Ma 106 lat, mieszka samotnie i nadal ćwiczy: porady żywieniowe i zdrowotne jednej z najstarszych kobiet na świecie
Według nauki jest to odpowiedni wiek na ograniczenie spożycia kawy – Enséñame de Ciencia
Co według nauki należy zrobić jako pierwsze po przebudzeniu?