8 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

„Polecam pisanie o sobie dwa lub trzy razy w tygodniu.”

„Polecam pisanie o sobie dwa lub trzy razy w tygodniu.”

Czytanie, że wszystko można znieść w szklance, nie sprawi, że staniesz się silniejszy, tak samo, jak usłyszenie, że wszystko będzie dobrze, nie sprawi, że życie zmieni się tak, jak lubisz. To jest smutne, ale realistyczne. Jednak nawet jeśli nie możemy zmienić się magicznie, możemy nauczyć się być szczęśliwymi i stale rozwijać się osobiście.

Iago Taibo, psycholog i autor książki Positive Psychology: Learning to Be Happy with the Science of Well-Being zamiar

Narzędzia można zdobyć poprzez psychologia pozytywnaCo różni się od pozytywnego myślenia, jeśli o tym myślałeś.

Psycholog Iago Taibo chce pozytywnie zakomunikować ten sposób życia i narzędzia potrzebne do jego osiągnięcia, coś, co rozpoczął od projektu PositivArte i co teraz umieszcza w swojej książce „
Psychologia pozytywna: Naucz się być szczęśliwym dzięki nauce o dobrym samopoczuciu
(Discle de Brewer).

Czym jest psychologia pozytywna?

Możemy to podsumować jako naukę o dobrym samopoczuciu. Od czasu jej pojawienia się w 1998 roku, w ramach psychologii zdaliśmy sobie sprawę, że konieczne jest uzupełnienie tego, co zostało zrobione do tej pory, skupiając się nadmiernie na negatywnych objawach: dyskomforcie, stresie, lęku, depresji, fobiach … Musimy również zbadać pozytywne czynniki: humor, optymizm, jak działa szczęście lub pozytywne emocje… Oczywiście należy to robić z takim samym rygorem i podstawami naukowymi, jak tradycyjna psychologia. Co więcej, jeśli nie ma solidnych podstaw, nie powinniśmy umieszczać go w ramach psychologii pozytywnej, ponieważ byłoby to coś nowatorskiego i nieuzasadnionego.

— Możesz, jeśli chcesz. Czy to jest psychologia pozytywna?

Ani trochę. W rzeczywistości tak samo nas denerwuje, gdy jesteśmy zdezorientowani tym zupełnie innym i prawie przeciwstawnym ruchem znanym jako „pozytywne myślenie”. Chcielibyśmy, aby wszystko było tak proste, jak czytanie nad filiżanką, że wszystko się ułoży, ale to nie gwarantuje, że życie będzie takie, jak chcesz. Chcielibyśmy, żeby to było takie proste, ale tak nie jest. Życie nie jest tym, czego chcemy, życie jest tym, czym jest.

READ  Konkurs rysunkowy zorganizowany z okazji 120-lecia Panamerykańskiej Organizacji Zdrowia oficjalnie nagradza dzieci, które go wygrały, w Paragwaju - PAHO / WHO

Czasami skupiamy się tylko na negatywach. Co możemy zrobić, aby rozpoznać pozytywy, które spotykają nas na co dzień?

Bardzo dobre ćwiczenie polega na stworzeniu rutyny przed snem, spisaniu co najmniej trzech pozytywnych rzeczy, które przydarzyły nam się w ciągu dnia oraz wpływu, jaki mieliśmy na ich osiągnięcie. To bardzo prosta strategia, która zajmuje tylko kilka minut. Jeśli się do tego zobowiążemy, będziemy stopniowo bardziej czujni, gdy coś pozytywnego przydarzy nam się w ciągu dnia, i będziemy częściej o tym pamiętać, ponieważ pisanie o czymkolwiek ułatwia wpływanie na nasz umysł.

„Konkurencja, strach przed błędem, krytyka lub porównania to nawyki, które obniżają dobre samopoczucie.” Iago Taibo

W tym sensie, co jeszcze przynoszą nam pozytywne emocje?

Ułatwiają efektywność procesów pamięciowych, ponieważ gdy jesteśmy zrelaksowani, lepiej zapamiętujemy; Poprawiają pole widzenia, w przeciwieństwie do napięcia, które je zawęża; Jesteśmy w stanie bardziej otworzyć się na percepcję; Zwiększ kreatywne myślenie. Zwiększa się też różnorodność połączeń w mózgu… Ma też wiele zalet zdrowotnych, jak np. obniżenie ciśnienia krwi, a altruizm np. zdarza się częściej, gdy czujemy się szczęśliwi.

Jakie przeszkody napotykamy, aby osiągnąć ten status?

Myślę, że pewne trendy w systemie edukacji sprzyjają negatywnym wzorcom myślenia. Ponadto społeczeństwo musi wzmacniać naszą pozytywność, ponieważ w naszym gatunku tak jest od dawna, ale obecnie nie działa to zbyt dobrze. Rywalizacja, strach przed popełnieniem błędu, krytyka czy porównania to nawyki obniżające samopoczucie. Ale dla mnie głównym powodem jest to, że samoocena nie jest odpowiednia, podobnie jak nadmierne bodźce. Jest to przytłaczające i sprawia, że ​​nie wiemy, co należy traktować priorytetowo. Życie stało się naprawdę skomplikowane ze względu na ilość bodźców.

„Najpierw trzeba poznać siebie, by później móc wzmacniać swoje słabości.” Iago Taibo.

Jak możemy sobie z tym poradzić?

READ  EBAU pozostawia „historyczny” wymóg dostępu do leków

Istotnym czynnikiem jest poznanie siebie i bycie konsekwentnym w swoich wartościach. Dlatego polecam każdemu pisać o sobie dwa, trzy razy w tygodniu, nawet przez 10 minut. Jeśli nie masz systemu artykulacji, który mówi ci, jak żyć, jak chcesz żyć i jak możesz połączyć te dwa punkty, pojawi się dyskomfort, a o to bardzo łatwo.

Najpierw trzeba poznać siebie, aby móc wzmacniać słabości, które są potrzebne do dobrego samopoczucia: czasem może to być poczucie humoru, innym razem optymizm…

Jak ważna jest w tym wszystkim inteligencja emocjonalna?

Jest to jeden z najważniejszych czynników w psychologii pozytywnej. Moja inteligencja emocjonalna pozwala mi na przykład ignorować myśli, które przychodzą mi do głowy, gdy jestem zmęczony lub nie kłócić się z partnerem, jeśli nie mam odpowiedniego poziomu świadomości. W końcu to świetny kompas, który pokazuje nam, jacy jesteśmy my i inni oraz jak możemy zarządzać tym, jak się czujemy.

Zobacz ich
uwagi