29 września, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Znalezione szczątki stanowią dowód na temat medycyny egipskiej

Znalezione szczątki stanowią dowód na temat medycyny egipskiej

Nowe odkrycie rzuca światło na sposób, w jaki ludzie radzili sobie z rakiem i poszukiwali lekarstwa od czasów starożytnych Egipcjan.


Naukowcy pod kierownictwem Edgarda Camarosa, paleontologa z Uniwersytetu w Santiago de Compostela w Hiszpanii, badali czaszkę liczącą około 4600 lat, kiedy znaleźli oznaki raka mózgu i możliwości jego leczenia.

Za pomocą mikroskopu Camaros i Tatiana Tondini z Uniwersytetu w Tybindze w Niemczech oraz Albert Isidro ze Szpitala Uniwersyteckiego Sagarat Cor w Hiszpanii odkryli ślady nacięć wokół krawędzi czaszki otaczające dziesiątki zmian, które poprzedni badacze powiązali z przerzutami. rak mózgu.

Odkrycie to, opublikowane w badaniu opublikowanym niedawno w czasopiśmie Frontiers in Medicine, sugeruje, że starożytni Egipcjanie badali raka mózgu metodą chirurgiczną. Jeśli rany wykonano za życia danej osoby, być może próbowano ją wyleczyć.

Odkrycie to nie tylko poszerza wiedzę naukową na temat medycyny egipskiej, ale może także przesunąć chronologię udokumentowanych prób leczenia raka nawet o tysiąc lat.

Rak nęka ludzi od naszego istnienia, a nawet na długo przedtem wpłynął na życie na Ziemi. „Nawet dinozaury cierpiały na raka” – powiedział Camaros.

Paleontolodzy badają ewolucję chorób, a także próbują je zrozumieć lub leczyć. Wiemy na przykład, że prehistoryczni ludzie cierpieli na nowotwory, które już nie istnieją. Camaros i jego współpracownicy mają nadzieję, że ujawnienie zmieniającego się charakteru nowotworów na przestrzeni tysięcy lat przyniesie informacje, które mogą pomóc w opracowywaniu współczesnych metod leczenia.

Chociaż nowotwory mogły nie być dobrze poznane, medycyna w Egipcie była znacznie zaawansowana w porównaniu z większością krajów starożytnego świata. Egipski dokument zatytułowany Papirus Edwina Smitha, napisany około 3600 lat temu, odnosi się do choroby, którą niektórzy badacze uważają za przypadek raka. W tekście tym opisano „niebezpieczną chorobę”, na którą „nie było lekarstwa”.

W starożytnym Egipcie operacje czaszki wykonywano także innymi sposobami. W badaniu zespół Camaros poinformował, że znalazł dowody na skuteczne leczenie urazu innej czaszki sprzed 2600 lat.

READ  Kolejny krok w zdrowiu

Casey L. Kirkpatrick, bioarcheolog i badacz ze stopniem doktora w Instytucie Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka w Niemczech, stwierdziła, że ​​nowe badania dostarczają pierwszych fizycznych dowodów na potencjalne leczenie raka przez starożytnych Egipcjan. Powiedział, że badanie ma jeszcze jedną zaletę.

„Może nam to również przypomnieć, że rak nie jest chorobą współczesną, co może pomóc złagodzić część poczucia winy u osób obecnie chorych na raka, które są zaniepokojone rolą, jaką odegrał ich styl życia” – dodał Kirkpatrick.

Eksploracja odległej przeszłości przez badaczy jest pełna niepewności. Mówią, że nie da się ustalić, czy ślady chirurgiczne na czaszce powstały przed śmiercią, wskazując na leczenie, czy też później. Wiele nowotworów ma także swój początek w tkankach miękkich, co stanowi dla nich wyzwanie, ponieważ w zapisie kopalnym zazwyczaj pozostaje tylko kość.

Camaros powiedział jednak, że planuje szukać podobnych dowodów w starożytnych miejscach w Kenii. „Jestem pewien, że to tylko jeden przykład” – powiedział.