22 czerwca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Burza słoneczna na Marsie zarejestrowana przez NASA, a zdjęcia są szokujące

Burza słoneczna na Marsie zarejestrowana przez NASA, a zdjęcia są szokujące

W ostatnich tygodniach, Mars To była scena serii… Rozbłyski słoneczne i koronalne wyrzuty masy Miało to wpływ na Czerwoną Planetę, powodując marsjańską zorzę polarną, a nawet zmieniając jej atmosferę, co zostało zarejestrowane przez marsjańską sondę kosmiczną i orbity. doniczka.

Zjawisko to wynika z „maksimum słonecznego”, czyli okresu dużej aktywności Słońca. słońce Co zdarza się co 11 lat. Podczas tego cyklu wzrasta liczba plam słonecznych, rozbłysków i koronalnych wyrzutów masy, co ma wpływ na cały Układ Słoneczny.

Szczegóły burzy słonecznej na Marsie

Jedno z najbardziej znaczących wydarzeń miało miejsce 20 maja, kiedy rozbłysk słoneczny X12, najpotężniejszy w swoim rodzaju, wysłał Promienie rentgenowskie i gamma w kierunku Marsa Zostało zarejestrowane przez sondę Solar Orbiter, będącą wspólną misją ESA i NASA. Później koronalny wyrzut masy wyzwolił naładowane cząstki, które podróżowały z prędkością światła w stronę Czerwonej Planety.

Sonda kosmiczna NASA zarejestrowała rozbłyski słoneczne i koronalne wyrzuty masy, które miały wpływ na Marsa.

doniczka

Tymczasowo ucierpiała także komora gwiezdna orbitera Mars Odyssey 2001, ale orbiter zebrał ważne dane o… Rentgen, gamma Oraz naładowane cząstki za pomocą wysokoenergetycznego detektora neutronów. Nie było to pierwsze spotkanie Odysei z rozbłyskiem słonecznym; W 2003 roku rozbłysk słoneczny X45 uszkodził detektor promieniowania.

Zaobserwowała to również należąca do NASA sonda kosmiczna MAVEN Jasna zorza na Marsie Spowodowane niedawną aktywnością słoneczną. W przeciwieństwie do Ziemi, która posiada pole magnetyczne chroniące przed naładowanymi cząsteczkami, Mars Brakuje mu tego pola, co pozwala na występowanie zorzy polarnej na całej planecie. Cząstki o największej energii docierają do powierzchni i są mierzone przez RAD, natomiast te, które powodują zorzę polarną, są wykrywane przez MAVEN.Konsekwencje burzy słonecznej na Marsie

Obserwacje te nie tylko pozwoliły nam zobaczyć zorzę polarną na Marsie, ale także dostarczyły cennych danych na temat przeszłości klimatycznej planety. Wykryty szron wskazuje na możliwy cykl, w którym Mars Widział deszcz, a nawet śnieg.


Przeczytaj także

Redakcja


Analitycy w Goddard Space Flight Center doniczka Uważnie monitorowali pogodę kosmiczną i ostrzegali o przybyciu tych naładowanych cząstek. Gdyby astronauci znajdowali się w tym czasie obok statku kosmicznego Curiosity, zostaliby przywitani Dawka promieniowania odpowiadająca 30 prześwietleniom klatki piersiowejChociaż nie jest to śmiertelne. Była to największa dawka zmierzona przez detektor oceny promieniowania (RAD) od czasu przybycia na Marsa 12 lat temu.

Informacje zebrane wcześniej Misje NASA na Marsie Konieczne jest lepsze zrozumienie dynamiki energii słonecznej i jej wpływu na inne planety. Badania te nie tylko poszerzają naszą wiedzę o Układzie Słonecznym, ale mogą również mieć znaczenie dla przyszłych załogowych misji kosmicznych na Marsa.

READ  Czas skupić się na dobrym samopoczuciu pracowników