27 stycznia, 2022

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Ziemia znajduje się w centrum tysiącletniego bańki wyrzeźbionej przez supernowe | Nauka i Ekologia | Dr..

14 milionów lat temu seria wydarzeń doprowadziła do powstania dużego bąbla odpowiedzialnego za powstanie wszystkich młodych gwiazd w pobliżu Ziemi, Według badania opublikowanego w środę (01.12.2022) charakter temperamentu.

Po raz pierwszy zespół naukowców kierowany przez Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics (CfA) wyjaśnił, w jaki sposób zaczęły się formować pobliskie gwiazdy, wykorzystując symulacje, techniki i nowe dane.

Lokalna bańka w promieniu 500 lat świetlnych od Ziemi

Badanie opiera się na trójwymiarowej animacji czasoprzestrzeni, która ujawnia, że ​​wszystkie młode gwiazdy i obszary gwiazdotwórcze w promieniu 500 lat świetlnych od Ziemi leżą na powierzchni znanej gigantycznej bańki, takiej jak Bańka Lokalna.

Astronomowie wiedzieli o jego istnieniu od dziesięcioleci, ale teraz można zobaczyć i zrozumieć początki tej bańki i jej wpływ na otaczający gaz.

Bańka wyrzeźbiona przez supernowe

Animacje czasoprzestrzenne pokazują, jak seria supernowych, które po raz pierwszy wybuchły 14 milionów lat temu, wypchnęła gaz międzygwiazdowy na zewnątrz, tworząc strukturę w kształcie bańki z powierzchnią gotową do formowania się gwiazd.

Obecnie na powierzchni bańki istnieje siedem znanych obszarów gwiazdotwórczych lub obłoków molekularnych – gęstych obszarów w kosmosie, w których mogą powstawać gwiazdy.

„Obliczyliśmy, że około piętnaście supernowych eksplodowało w ciągu milionów lat, tworząc lokalny bąbel, który widzimy dzisiaj” – powiedziała Catherine Zucker, która ukończyła prace w CfA.

powolny wzrost

Bąbel nie jest obojętny i nadal rośnie powoli, z prędkością około sześciu kilometrów na sekundę, ale według eksperta „stracił większość ciągu i ustabilizował się pod względem prędkości”.

Tempo rozszerzania się bańki, a także przeszłe i obecne trajektorie młodych gwiazd formujących się na jej powierzchni zostały wywnioskowane na podstawie danych uzyskanych przez Gaia, obserwatorium kosmiczne uruchomione przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA).

Dzięki nowemu systemowi można zrekonstruować historię powstawania gwiazd wokół nas, „przy użyciu różnych niezależnych wskazówek: modeli supernowych, ruchów gwiazd i fascynujących nowych map 3D materii otaczającej lokalną bańkę” – wyjaśnił inny z autorów. , Alyssa Goodman z Uniwersytetu Harvarda.

Przypadek bycia w centrum

Współautor João Alves, profesor Uniwersytetu Wiedeńskiego, dodał, że kiedy wybuchła pierwsza supernowa, która utworzyła lokalną bańkę, „nasze słońce było zbyt daleko od zdarzenia”.

Jednak około pięć milionów lat temu ścieżka Słońca poprowadziła ją przez galaktykę wewnątrz bańki, która jest „na szczęście mniej więcej w jej środku”.

Astronomowie po raz pierwszy zasugerowali, że supernowe były wszechobecne w Drodze Mlecznej prawie pięćdziesiąt lat temu i „teraz mamy dowody”, powiedział Goodman.

„Ser szwajcarski”

Naukowiec porównuje odkrycie do Drogi Mlecznej, która wygląda jak szwajcarski ser z wieloma dziurami, które są emitowane przez supernowe, a nowe gwiazdy mogą tworzyć się w serze wokół dziur utworzonych przez umierające gwiazdy.

Zespół planuje teraz narysować więcej bąbelków między gwiazdami, aby uzyskać pełny widok 3D ich położenia, kształtu i rozmiaru.

Śledzenie bąbelków i ich relacji pozwoli astronomom zrozumieć rolę umierających gwiazd w powstawaniu nowych bąbelków oraz w strukturze i ewolucji galaktyk, takich jak Droga Mleczna.

NIEWIELE (EFE, STScI, charakter temperamentu)