29 kwietnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Zełenski odrzuca zaproszenie Papieża do negocjacji z Rosją – DW – 03.10.2024

Zełenski odrzuca zaproszenie Papieża do negocjacji z Rosją – DW – 03.10.2024

prezydent Ukrainy, Wołodymyr ZełenskiW niedzielny wieczór (10.03.2024) stanowczo odrzucił jego zaproszenie Papież Franciszek W sobotę podczas wywiadu dla szwajcarskich mediów – o negocjowaniu pokoju z Rosją. Wyrazili swój sprzeciw wobec prezydenta Ambasada Ukrainy w Watykanie i Minister Spraw Zagranicznych w Kijowie.

„Kościół musi być wśród ludzi” – powiedział Zełenski podczas tradycyjnego wieczornego przemówienia, udostępnianego za pośrednictwem wideo w sieciach społecznościowych, w którym nie wspomniał bezpośrednio o Jorge Mario Bergoglio. „I nie gdzieś 2500 kilometrów stąd, chcąc faktycznie pośredniczyć między kimś, kto chce żyć, a kimś, kto chce cię zniszczyć”.

Zełenski zauważył, że „kiedy 24 lutego 2022 r. rosyjski diabeł rozpoczął tę wojnę”, „wszyscy Ukraińcy stanęli w obronie. Chrześcijanie, muzułmanie, Żydzi, wszyscy”. Podziękował także duchownym, którzy są na pierwszej linii frontu, „chroniąc życie i ludzkość” oraz wspierając żołnierzy modlitwą, rozmowami i czynami, zauważając, że „to właśnie robi Kościół, to jest z ludźmi”.

Wywiad z Macronem

Franciszek wywołał kontrowersje wzywając do negocjacji pokojowych z rosyjskimi najeźdźcami, co na Ukrainie i jej sojusznikach zostało odebrane jako jednostronny apel do Kijowa, a niektórzy postrzegali to nawet jako wezwanie do kapitulacji.

Tego samego dnia Zełenski rozmawiał telefonicznie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, który obiecał „szybkie” utworzenie koalicji niektórych krajów europejskich, która dostarczy rakiety i bomby średniego i dalekiego zasięgu do Kijowa w celu obrony przed zarządzoną przez niego agresją . Napisane przez Władimira Putina ponad dwa lata temu.

„Macron i Zełenski zgodzili się wspierać pięć obszarów działania określonych na Szczycie Wsparcia Ukrainy: cyberobrona, usuwanie min przeciwpiechotnych, konserwacja i koprodukcja broni na Ukrainie oraz wspieranie krajów (sąsiadów Rosji) w celu ochrony ich granic”. Poinformowała o tym francuska prezydencja w oświadczeniu.

DZC (DPA, Reuters, EFE)