24 lutego, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Raper Brass Michel, były członek Fugees, został uznany za winnego udziału w programie mającym na celu pomoc Chinom w wywieraniu wpływu na Stany Zjednoczone.

Raper Brass Michel, były członek Fugees, został uznany za winnego udziału w programie mającym na celu pomoc Chinom w wywieraniu wpływu na Stany Zjednoczone.

(CNN) – Raper Brass Michel został skazany w sądzie w Waszyngtonie w środę za 10 zarzutów międzynarodowego spisku, który osiągnął najwyższe szczeble rządu USA.

Nagrodzony Grammy artysta i były członek Fugees został oskarżony o nieudany spisek mający na celu pomoc malezyjskiemu biznesmenowi Jho Low i chińskiemu rządowi w uzyskaniu dostępu do urzędników amerykańskich, w tym byłych prezydentów Baracka Obamy i Donalda Trumpa.

Michelle została uznana winną spisku mającego na celu oszukanie Stanów Zjednoczonych, fałszowania świadków i działania jako niezarejestrowany agent obcego rządu. Grozi mu do 20 lat więzienia. Nie wyznaczono jednak daty ogłoszenia wyroku.

Michel siedział ze stoickim spokojem, kiedy usłyszał werdykt w sprawie każdego zarzutu w środę i nie komentował reporterów poza salą sądową.

Jego prawnik, David Keener, wyraził rozczarowanie decyzją, ale powiedział, że jest przekonany, że jego wnioski o unieważnienie procesu zakończą się sukcesem.

„Jesteśmy bardzo rozczarowani tym wynikiem, ale jesteśmy bardzo pewni ostatecznego wyniku tej sprawy” – powiedział dziennikarzom Keener. Dodał: „Jeśli przejdziemy do wydania wyroku, jestem przekonany, że odwołamy się od tej sprawy. To jeszcze nie koniec”.

Michel zeznał w zeszłym tygodniu, że Lou zapłacił mu 20 milionów dolarów w 2012 roku za jego zdjęcie z Obamą. Prokuratorzy twierdzili, że Michel przekazał ponad 800 000 dolarów z tych pieniędzy na kampanię Obamy za pośrednictwem szeregu darczyńców.

W swojej obronie Michel zeznał, że nigdy nie wykorzystywał tych pieniędzy w kierunku Lowa, ale uważał je za swoje pieniądze, które mógł wydać w dowolny sposób.

„Mógłbym za to kupić 12 słoni” – powiedział ławie przysięgłych.

Kiedy Trump doszedł do władzy w 2017 roku i śledztwo w sprawie Lowa i jego rzekomej roli w sprzeniewierzeniu miliardów dolarów z malezyjskiego państwowego funduszu majątkowego 1MBD, Low ponownie zwrócił się do Michelle, powiedzieli prokuratorzy.

READ  Paro, miasto, które nie ujrzy światła słonecznego do 2022

Powiedzieli, że Low wysłał Michelle ponad 100 milionów dolarów, aby pomóc mu wywrzeć presję na rząd, w tym na Trumpa, aby umorzył śledztwo przeciwko Lowowi. Prokuratorzy twierdzą również, że Michel wezwał w imieniu chińskiego rządu do ekstradycji chińskiego dysydenta Guo Wengui.

Jednak Michel stwierdził, że tylko próbował pomóc Lowowi znaleźć prawnika w Stanach Zjednoczonych i powiedział władzom o Guo tylko dlatego, że myślał, że jest przestępcą. Były członek Fugees stwierdził również, że 100 milionów dolarów było przeznaczone na firmę medialną, którą założył, i że inwestycja nie pochodziła od Low.

Uważa się, że Lu, który podzielił się oskarżeniami z Michelem, przebywa w Chinach. Departament Sprawiedliwości aresztował Guo i oskarżył go o oszukiwanie inwestorów w niepowiązanej sprawie.

Devan Kaul z CNN przyczynił się do powstania tego raportu.