2 czerwca, 2023

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Raper Brass Michel, były członek Fugees, został uznany za winnego udziału w programie mającym na celu pomoc Chinom w wywieraniu wpływu na Stany Zjednoczone.

(CNN) – Raper Brass Michel został skazany w sądzie w Waszyngtonie w środę za 10 zarzutów międzynarodowego spisku, który osiągnął najwyższe szczeble rządu USA.

Nagrodzony Grammy artysta i były członek Fugees został oskarżony o nieudany spisek mający na celu pomoc malezyjskiemu biznesmenowi Jho Low i chińskiemu rządowi w uzyskaniu dostępu do urzędników amerykańskich, w tym byłych prezydentów Baracka Obamy i Donalda Trumpa.

Michelle została uznana winną spisku mającego na celu oszukanie Stanów Zjednoczonych, fałszowania świadków i działania jako niezarejestrowany agent obcego rządu. Grozi mu do 20 lat więzienia. Nie wyznaczono jednak daty ogłoszenia wyroku.

Michel siedział ze stoickim spokojem, kiedy usłyszał werdykt w sprawie każdego zarzutu w środę i nie komentował reporterów poza salą sądową.

Jego prawnik, David Keener, wyraził rozczarowanie decyzją, ale powiedział, że jest przekonany, że jego wnioski o unieważnienie procesu zakończą się sukcesem.

„Jesteśmy bardzo rozczarowani tym wynikiem, ale jesteśmy bardzo pewni ostatecznego wyniku tej sprawy” – powiedział dziennikarzom Keener. Dodał: „Jeśli przejdziemy do wydania wyroku, jestem przekonany, że odwołamy się od tej sprawy. To jeszcze nie koniec”.

Michel zeznał w zeszłym tygodniu, że Lou zapłacił mu 20 milionów dolarów w 2012 roku za jego zdjęcie z Obamą. Prokuratorzy twierdzili, że Michel przekazał ponad 800 000 dolarów z tych pieniędzy na kampanię Obamy za pośrednictwem szeregu darczyńców.

W swojej obronie Michel zeznał, że nigdy nie wykorzystywał tych pieniędzy w kierunku Lowa, ale uważał je za swoje pieniądze, które mógł wydać w dowolny sposób.

„Mógłbym za to kupić 12 słoni” – powiedział ławie przysięgłych.

Kiedy Trump doszedł do władzy w 2017 roku i śledztwo w sprawie Lowa i jego rzekomej roli w sprzeniewierzeniu miliardów dolarów z malezyjskiego państwowego funduszu majątkowego 1MBD, Low ponownie zwrócił się do Michelle, powiedzieli prokuratorzy.

READ  Liczba przypadków HPV wzrasta u osób w wieku od 15 do 29 lat

Powiedzieli, że Low wysłał Michelle ponad 100 milionów dolarów, aby pomóc mu wywrzeć presję na rząd, w tym na Trumpa, aby umorzył śledztwo przeciwko Lowowi. Prokuratorzy twierdzą również, że Michel wezwał w imieniu chińskiego rządu do ekstradycji chińskiego dysydenta Guo Wengui.

Jednak Michel stwierdził, że tylko próbował pomóc Lowowi znaleźć prawnika w Stanach Zjednoczonych i powiedział władzom o Guo tylko dlatego, że myślał, że jest przestępcą. Były członek Fugees stwierdził również, że 100 milionów dolarów było przeznaczone na firmę medialną, którą założył, i że inwestycja nie pochodziła od Low.

Uważa się, że Lu, który podzielił się oskarżeniami z Michelem, przebywa w Chinach. Departament Sprawiedliwości aresztował Guo i oskarżył go o oszukiwanie inwestorów w niepowiązanej sprawie.

Devan Kaul z CNN przyczynił się do powstania tego raportu.