22 lutego, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Właściciel Tesli Model Y wypełnił swój dach panelami słonecznymi, aby naładować go „do 100 kilometrów”.  To nie jest dobry pomysł

Właściciel Tesli Model Y wypełnił swój dach panelami słonecznymi, aby naładować go „do 100 kilometrów”. To nie jest dobry pomysł

  • Tesla Model Y ma trzy składane panele słoneczne

  • Projekt ma zwiększyć autonomię pojazdu, ale znacząco pogorszyć komfort jazdy

On Samochód solarny To jak Eldorado samochodu elektrycznego. Tam spełnią się wszystkie życzenia: codziennie będziemy bezpłatnie ładować nasze samochody. Koniec na zawsze relacji z energetyką i ropą naftową.

Ale od osiągnięcia czegoś takiego jesteśmy tak samo dalecy, jak od pojawienia się Eldorado w naszym życiu. Różne firmy proponowały eksperymentowanie z samochodami zasilanymi energią słoneczną, a nawet sprzedaż własnych modeli.

Toyota wraz z Priusem wypełniła dach tak, aby jego panele wspomagały elementy elektryczne samochodu. Mercedes wprowadził ten sam pomysł w Vision EQXX. Mimo wszystko ze Stuttgartu do Silverstone, czyli podróży, w której przejechali ponad 1200 km, ledwo udało im się zwiększyć zasięg samochodu o niecałe 50 km.

Ale nie marketingu Samochód na energię słoneczną jest bardzo daleko. W Priusie wniosło to (bardzo) niewiele. Mercedes to prototyp zaprojektowany tak, aby przekraczać granice wydajności, zarówno pod względem aerodynamiki, jak i składu chemicznego akumulatorów oraz zużycia paliwa przez silniki, więc też nie jest zbyt reprezentatywny. Dzięki 3,57 kilowatogodzinom energii odzyskanej przez panele słoneczne powstał samochód o tych parametrach znacznie więcej niż tramwaj.

Sono Sion, jeden z najbardziej zaawansowanych projektów, Skończyło się na anulowaniu. Urzędnicy Lightyear, którzy twierdzili, że swoim samochodem zasilanym energią słoneczną mogą bezpłatnie przejechać 70 kilometrów dziennie, również opuścili kurtynę. Tak naprawdę, odkąd samochód został zaprezentowany w 2019 roku, urzędnicy nie przestają obniżać oczekiwań, a wraz z nimi liczby kilometrów, które samochód może przejechać rocznie dzięki panelom słonecznym.

Ale to wszystko nie stanowiło przeszkody dla właściciela Tesli Model Y, który to potwierdza Reddit Uczynił swojego elektrycznego SUV-a bardziej wydajnym pojazdem dzięki panelom słonecznym rozmieszczonym wzdłuż dachu.

READ  Elon Musk nazwał swoją firmę AI na cześć jednego ze swoich synów – FayerWayera

Liczby należy oczywiście traktować z przymrużeniem oka.

Poddaj go kwarantannie

Tak jak było powiedziane w temacie Redditwłaściciel Tesli Model Y twierdzi, że zaprojektował samochód Składane panele słoneczne Co pozwala na ładowanie od 30 do 100 kilometrów dziennie, każdego dnia.

W swojej prezentacji projektu użytkownik wyjaśnia, że ​​panele są składane i montowane na bagażniku dachowym. Potwierdza, że ​​w tej pierwszej wersji panele wystają ok. 27 cm ponad dach auta, ale w nowej wersji, nad którą pracuje, będzie mógł zmniejszyć wysokość do ok. 15 cm, poprawić płaskość i stworzyć karbonowy efekt wsparcie włókien, aby rozjaśnić całość.

Ogólnie rzecz biorąc, Tesla Model Y będzie mogła go nosić w przyszłości, zawsze w zależności od użytkownika, 4000 watów w opakowaniu Na dachu, co oznacza, że ​​po rozłożeniu może odzyskać część energii słonecznej, zamieniając ją na energię elektryczną i ładując samochód na postoju.

Ale tutaj pojawia się wiele wątpliwości. Przede wszystkim to gwarantuje On pracuje Energia słoneczna zamienia się więc w energię elektryczną i trafia bezpośrednio do akumulatora samochodowego, więc jak rozumiemy, energia jest obecnie magazynowana w akumulatorze, który później ładuje samochód.

Druga poważna wątpliwość, jaka się pojawia, dotyczy rzeczywistej kompetencji całości. W 2019 roku Toyota stworzyła prototyp Priusa, który wypełnił cały dach, tylną szybę i maskę panelami słonecznymi. Surface generuje 860 watów. Toyota twierdziła, że ​​może podróżować nimi Dodatkowe 45 kilometrówOpierał się jednak na japońskim cyklu homologacyjnym, znacznie luźniejszym niż cykle europejskie.

W przypadku Tesli Model Y waga paneli jest bliska maksymalnym 75 kg, jakie można przewozić na dachu w Stanach Zjednoczonych, więc wpłynie to nieodwracalnie na zużycie. Przede wszystkim ze względu na tę wagę 75 kg, co trochę przypomina podróżowanie samochodem z drugą osobą. O wiele ważniejsze, ze względu na wpływ na aerodynamikę samochodu, która uległaby znacznemu uszkodzeniu. Twórca twierdzi, że tego ostatniego nie obliczył, ale uważa, że ​​zużycie wzrasta o 10%.

READ  CNBV donosi, że włamanie do usług finansowych Caja Popular Mexicana; Sprawdzanie systemu cyberbezpieczeństwa

Wszystko to doprowadziło do niektórych Recenzenci pracy Dla podkreślenia, że ​​samochód w rzeczywistych warunkach jazdy raczej nie będzie w stanie przejechać nieco ponad 40 kilometrów. Nie wnikam tu jednak w wpływ wyciągnięcia paneli fotowoltaicznych na dynamikę i komfort jazdy samochodu, gdyż trudno zignorować powstający hałas.

W Chatace | Płacenie rachunków za autonomiczny samochód zasilany energią słoneczną, który ładuje się wyłącznie światłem słonecznym, jest (niemożliwe).

Zdjęcia | Sumed3