26 maja, 2022

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Ukraińcy przygotowują się na najgorsze

Kijów: Ukraińcy przygotowują się do ewentualnego ataku na ich kraj. Każdy popełnia błąd polegający na tym, że nie ma nowej eskalacji ze swojej strony Rosja, ale niektórzy już przygotowują swoje torby i zestawy ratunkowe, a inni rozważają wysłanie swoich dzieci pod opiekę dziadków.

Irina Łada, mieszkanka Kijowa i wicedyrektorka: „Zrobiłam plecak z moim dokumentem i kilkoma podstawowymi rzeczami, a także włożyłam apteczkę. Umieszczam ją w miejscu, gdzie mogę ją łatwo zdobyć, jeśli muszę uciec ”. Z firmy budowlanej, mówi EFE.

Kobieta dodaje, że walizka jest „gotowa od 2014 roku”, kiedy na wschodzie kraju wybuchła wojna Ukraina Między armią a prorosyjskimi separatystami, teraz wystarczy mu „zakupić suchą karmę na wynos”.

Irina, podobnie jak wielu Ukraińców, z coraz większym niepokojem śledzi doniesienia o rosyjskiej rozbudowie militarnej na granicy Ukraina. Ten Kijów zastanawia się, czy powinna opuścić swój dom, jeśli rozpocznie się nowa inwazja.

Narastają obawy

W miarę ochładzania się wysiłków dyplomatycznych rosną obawy przed nową ofensywą.
W zeszłym tygodniu sekretarz stanu USA Anthony Blinken powiedział w Kijowie, że Rosja Mogłaby zaatakować Ukrainę „w bardzo krótkim czasie”.

W poniedziałek Ambasada USA w Ukraina Zapowiedział rozpoczęcie ewakuacji krewnych swojego sztabu dyplomatycznego. Nieistotni pracownicy mogą dobrowolnie wrócić do Stanów Zjednoczonych, ale nie będą musieli opuścić.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło, że środek został podjęty „z wielką ostrożnością” z powodu „trwających rosyjskich wysiłków na rzecz destabilizacji kraju i podważenia bezpieczeństwa obywateli Ukrainy i innych osób”, które odwiedzają lub przebywają na Ukrainie. Ukraina.

Próbując załagodzić sytuację, ukraińskie MSZ określiło decyzję USA jako „przedwczesną” i „wyraz nadmiernej ostrożności”.

Opór czy azyl?

Julia Smirnowa, pracownica organizacji pozarządowych i matka dwójki dzieci w wieku 4 i 5 lat, mówi, że ma wątpliwości, czy powinna opuścić Kijów.

READ  Argentyńczyk zderzył się i pobił rekord świata w pomiarze alkoholu

Smirnova nie wie też, dokąd uciekać w przypadku konfliktu zbrojnego na dużą skalę.
Jego matka i stara babcia mieszkają w Kałańczaku, w południowym regionie Chersoniu, zaledwie 20 km od Krymu, anektowanego przez Rosjan od 2014 roku.

„Nie wiem, co zrobić najpierw: ewakuować dzieci z Kijowa czy pomóc mamie i babci w ucieczce? Jeśli (Rosjanie) zaatakują z północy, muszę zabrać dzieci do rodziny męża na zachodzie”. Ukrainę, potem skręcili na południe, żeby zabrać tam moich krewnych”.

Obawy Smirnowej podziela wielu Ukraińców, którzy obecnie decydują, co zrobić w przypadku ewentualnego rosyjskiego ataku na dużą skalę. Podczas gdy niektórzy przygotowują się do ucieczki, inni są zdeterminowani, aby przetrwać i stawić opór.

„Nie planuję wyjeżdżać z Charkowa” – mówi Tetiana Tanczuk, menedżer ds. treści z tego miasta we wschodniej Ukrainie, które znajduje się zaledwie 40 kilometrów od granicy z Rosją.

Tanchuk podkreśla, że ​​miejscowi nie boją się i chodzą na co dzień.

„Nie ma paniki, żyjemy normalnie, robimy plany. W rzeczywistości w 2014 roku było więcej strachu niż teraz” – powiedział EFE.

Kobieta twierdzi, że armia ukraińska jest teraz znacznie silniejsza niż na początku wojny w Donbasie, „kiedy faktycznie walczyła w kapciach”.

„Nigdy nie wyjdę z domu”

Yevhen Spirin jest ukraińskim dziennikarzem, który został zmuszony do opuszczenia swojego rodzinnego miasta Ługańska do Kijowa wiosną 2014 roku po tym, jak kontrolę nad miastem przejęły siły rosyjskie i lokalni separatyści.

„Wiedzieli, że popieram Majdan (rewolucję). Niektórzy ludzie podeszli do mnie, wsadzili mnie do samochodu, zabrali nad rzekę i powiedzieli, że mam 24 godziny na ucieczkę” – mówi.

Teraz obawia się opuszczenia nowego domu w Kijowie.

„Staram się zachować spokój, ponieważ uważam, że jest to część planu Putina (prezydenta Rosji Władimira): zdenerwować Ukraińców. Nie pakuję swoich toreb, mam tylko trochę gotówki, dokumenty i lekarstwa” – powiedział Sprin. do EFE.

READ  Zatrzymaj w ostatniej chwili eutanazję kolumbijskiej Marty Sepulvedy | Społeczność

Od lekarza do członka obrony terytorialnej

„Pracownicy medyczni będą potrzebni w przypadku nowej rosyjskiej inwazji na Ukrainę” – mówi Irina Jusipenko, chirurg z ponad 20-letnim doświadczeniem w kijowskim szpitalu.

W 2014 roku Jusipenko zgłosił się na ochotnika jako lekarz podczas protestów na Majdanie i pomagał w leczeniu rannych protestujących. Następnie, gdy wybuchła wojna w Donbasie, Irina wstąpiła jako lekarz do Ukraińskiej Gwardii Narodowej.

Z powodu pogarszającego się stanu zdrowia Irina musiała opuścić wojsko w 2018 roku. Kiedy jednak pod koniec 2021 roku Rosja zaczęła gromadzić swoje siły na granicy z Ukrainą, zdecydowała się dołączyć do jednostek obrony terytorialnej, by wesprzeć ruch oporu w swoim mieście.

„Zacząłem chodzić na treningi i zdałem sobie sprawę, że wciąż mogę robić wiele rzeczy”, mówi. „Teraz jestem w rezerwie, ale jeśli Rosja zaatakuje, wrócę na linię frontu jako lekarz”.

agv