28 maja, 2022

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Ukraina: Rangi i zainteresowanie uchodźców w Polsce | Międzynarodowy

Ukraiński Inna opuszcza jedyny kantor wymiany walut na głównym dworcu autobusowym w polskim Lublinie z tą samą hrywną (waluta swojego kraju), którą wszedł. Uciekł do Polski z blisko dwoma milionami ludzi od początku wojny 24 lutego i próbuje odzyskać Sloty’ego, jeden z ośmiu krajów UE, które nie akceptują euro. „Kurs wymiany był bardzo zły. Chciałem wymienić część dolarów, które miałem. Resztę pieniędzy przywieźliśmy z Ukrainy” – mówi do swojej przyjaciółki Natalii. Spróbuj znaleźć pracę w Polsce”, dodaje Inna.

Problem dotyka wielu w jednym z najbardziej fundamentalnych, co doprowadziło do interwencji banku centralnego Rzecznik Praw Obywatelskich (Rzecznik Praw Obywatelskich) Polska, Marcin Wisek. Z jednej strony dlatego, że stanowi 60% z 3,2 mln osób (głównie kobiet i dzieci), które w ciągu trzech tygodni opuściły Ukrainę do krajów sąsiednich. Z Europy bardzo szybko od zakończenia II wojny światowej. Z drugiej strony, ponieważ Było już ponad milion Ukraińców Wśród 38 milionów ludzi (głównie imigrantów zarobkowych) przebywa tu obecnie niewielu uchodźców, których kierują krewni, przyjaciele lub znajomi, zamiast przeprowadzać się do bogatych krajów UE.

W najbliższą środę na dworcu autobusowym w polskim mieście Lublin Inna popisuje się swoimi slotami i niezmienną hrywną.Massimiliano Minogri

Ta sprawa budzi niepokój poza granicami Polski, ponieważ do strefy euro przybyły już setki tysięcy Ukraińców. Valdis Domprovsky, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, powiedział w miniony wtorek, że współpracuje z Europejskim Bankiem Centralnym, aby „pracować nad swego rodzaju wymienną pomocą, aby ludzie mogli zamienić swoje oszczędności w hrywnach na co najmniej euro”.

Inna i Natalia źle oceniły kurs wymiany (z 10 slotów do 100 hrywien), ale mogło być znacznie gorzej. Pojawi się on na stronie internetowej Narodowego Banku Polskiego z gwiazdką od 24 lutego. Ten dzień, początek inwazja rosyjska, Narodowy Bank Ukrainy zablokował kurs walutowy i wstrzymał płatności transgraniczne oraz wszelkie transakcje i wypłaty walutowe. „Trzy dni temu oferowaliśmy cztery sloty. A tydzień temu dwa. To jest najlepsze [cambio] Jest z nami odkąd zaczęli przychodzić [refugiados ucranios]– wyjaśnia Sławek Sobiesiak, w którym właściciel wspomnianego domu przesiadkowego dojeżdża do Warszawy miastem, pociągiem lub autobusem. Pozostałe dwa kantory przy granicy obu krajów, 100 kilometrów od Lublina, w Torohasku zapewniły podobną sumę: 9 i 9,5 slotów. Sobiesiak szacuje, że 90% transakcji w hrywnach, którymi zarządza, odbywa się w automatach, 5% w euro, a kolejne 5% w dolarach.

Dołącz do EL PAÍS, aby śledzić wszystkie wiadomości i czytać bez ograniczeń.

Rejestracja

Sytuacja doprowadziła do: Rzecznik Praw Obywatelskich Polski do zaangażowania. 4 kwietnia wydał oświadczenie, w którym wyraził zaniepokojenie „znacznymi trudnościami”, jakie napotykają ukraińscy uchodźcy w sprzedaży hrywny oraz „bezpośrednim wpływem”, jaki mieliby oni na ich status ekonomiczny i godność. Ponadto obiecał, że kurs oferowany przez niektóre firmy może być „postrzegany jako rodzaj oprocentowania”, a o rozwiązania prosił premiera Mateusza Morawieckiego i Adama Glapińskiego, prezesa Narodowego Banku Polskiego. .

Dwie paradoksalne dynamiki

Piotr Arak, reżyser Zbiornik myśli Warszawski Polski Instytut Ekonomiczny wyjaśnia telefonicznie, że znacząca obecność ukraińskich pracowników w ostatnich latach często prowadziła do wymiany slotów na przekazy pieniężne, głównie do hrywien w Polsce. Wraz z napływem uchodźców przepływ całkowicie się zmienił i nadszedł czas, aby pogodzić dwie sprzeczne dynamiki. Jednym z nich jest humanitarna potrzeba i polityczny gest pomocy ukraińskim uchodźcom. Innym jest to, że banki lub prywatni kantorzy nie dadzą się oszukać na poziomie ulicy przez walutę w złożonej teraźniejszości i niepewnej przyszłości. „Już przed wojną Ukraina nie była silną gospodarką, zwłaszcza po 2014 roku [cuando Rusia se anexionó Crimea y estalló el conflicto bélico en el Donbás]Hrywna też nie działała dobrze […] Trudno nikomu go utrzymać, bo nikt nie wie, jak długo potrwa wojna ani co się stanie – powiedział. Rozprzestrzenił się na portalach społecznościowych.

Narodowy Bank Polski interweniował, aby częściowo rozwiązać ten problem, przekazując hrywny na rachunki otwierane przez Ukraińców w bankach w ich kraju rodzimym polskim bankom prywatnym – które stały się gwarancją – bardziej niż kurs rynkowy – i ustaliły stopę gwarancyjną. I miejsca, do których już wchodzą jako sloty. Arak przyznaje, że gwarancja stanowi „uzasadnione ryzyko” dla kraju, ponieważ „posiadanie niewymiennej waluty jest jak toksyczny zasób”, ale wyjaśnia, że ​​ukraińska gospodarka jest mała, a jej mieszkańcy nie mają dużych sum pieniędzy. A Polska to „jeden z najzdrowszych systemów bankowych”. Uchodźcom pomaga także deprecjacja ich waluty i porzucanie zysków przez niektórych polskich kantorów na rzecz sprzedaży hrywny, co równoważy podaż i popyt.

Gazeta ekonomiczna Puls Biznesu W najbliższy czwartek Ukraińcy będą mogli wymienić hrywny na sloty ze stroną ukraińską po dobrym kursie odpowiadającym określonej kwocie. Tydzień temu powiedziała gazecie Yvonne Duda, prezes największego banku w kraju, PKO Bank Polski. Dziennik Gazeta Prawna Specjalna komisja zaproponowała rozwiązanie problemu. To do posiadaczy ukraińskich paszportów i przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy będzie należało poznanie danych osobowych i pochodzenia pieniędzy, co jest niepoprawne, gdy wyjeżdżają w pośpiechu, czasami bez paszportu lub kluczowych dokumentów.

Śledź wszystkie międzynarodowe informacje Facebook Y ŚwiergotLub w środku Nasz cotygodniowy biuletyn.

READ  Ponitka opuścił Zenit po krytyce w Polsce