W oświadczeniu przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula van der Leyen uzasadniła ten krok, mówiąc, że „sądownictwo w UE musi być niezawisłe i sprawiedliwe”.
W lipcu br. sąd orzekł, że nowe przepisy przyjęte w Polsce w Izbie Sądowej poważnie wpłynęły na niezawisłość sądownictwa i należy uchylić inicjatywę. W sierpniu Polska odpowiedziała na obawy UE, ale według Komisji Europejskiej eksperci uznali, że polski rząd nie podjął działań w celu dostosowania swoich przepisów wewnętrznych do decyzji sądu.
Z tego powodu Komisja poinformowała również, że wysłała do Polski formalne pismo z żądaniem ukarania grzywną za brak zmian w jej regulaminie wewnętrznym, który został uznany za niezgodny z prawem europejskim.
Naruszenie wolności sądownictwa to atak na praworządność
Według Von der Leyen „obywatele Europy muszą mieć zagwarantowane równe prawa bez względu na miejsce zamieszkania w UE”. Ze swojej strony Didier Reinders, komisarz UE ds. sprawiedliwości, przypomniał, że w lipcu sąd orzekł, że „konieczna jest ochrona niezawisłości sędziowskiej w Polsce”:
„Ważne jest, aby Polska przestrzegała tych decyzji. Dlatego Komisja… podjęła działania” – powiedział. Vera Jourova, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, zwróciła uwagę, że „wyroki Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości muszą być respektowane w całej UE”.
W kluczowym momencie w roku UE i Polska prowadziły zaciekłą wymianę zdań, by wprowadzić izbę dyscyplinarną dla sędziów, co Bruksela uważa za niedopuszczalną ingerencję w niezawisłość sądownictwa.
jov (efe, szkło)
„Praktyk popkultury. Wielokrotnie nagradzany miłośnik telewizji. Twórca. Oddany geek kulinarny. Miłośnik Twittera. Miłośnik piwa”.
More Stories
Polska gospodarka osiągnęła najwyższy wzrost od dwóch lat na poziomie 3,2%
Finał w Polsce dla Oscara Husillos
Polska wstrzymuje wsparcie militarne dla Ukrainy