5 grudnia, 2021

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

UE wzywa Europejski Trybunał Sprawiedliwości do wydania zezwolenia Polsce Świat | DW

W oświadczeniu przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula van der Leyen uzasadniła ten krok, mówiąc, że „sądownictwo w UE musi być niezawisłe i sprawiedliwe”.

W lipcu br. sąd orzekł, że nowe przepisy przyjęte w Polsce w Izbie Sądowej poważnie wpłynęły na niezawisłość sądownictwa i należy uchylić inicjatywę. W sierpniu Polska odpowiedziała na obawy UE, ale według Komisji Europejskiej eksperci uznali, że polski rząd nie podjął działań w celu dostosowania swoich przepisów wewnętrznych do decyzji sądu.

Z tego powodu Komisja poinformowała również, że wysłała do Polski formalne pismo z żądaniem ukarania grzywną za brak zmian w jej regulaminie wewnętrznym, który został uznany za niezgodny z prawem europejskim.

Naruszenie wolności sądownictwa to atak na praworządność

Według Von der Leyen „obywatele Europy muszą mieć zagwarantowane równe prawa bez względu na miejsce zamieszkania w UE”. Ze swojej strony Didier Reinders, komisarz UE ds. sprawiedliwości, przypomniał, że w lipcu sąd orzekł, że „konieczna jest ochrona niezawisłości sędziowskiej w Polsce”:

„Ważne jest, aby Polska przestrzegała tych decyzji. Dlatego Komisja… podjęła działania” – powiedział. Vera Jourova, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, zwróciła uwagę, że „wyroki Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości muszą być respektowane w całej UE”.

W kluczowym momencie w roku UE i Polska prowadziły zaciekłą wymianę zdań, by wprowadzić izbę dyscyplinarną dla sędziów, co Bruksela uważa za niedopuszczalną ingerencję w niezawisłość sądownictwa.

jov (efe, szkło)

READ  Otworzy biura w Szwecji, Polsce, Belgii i Niemczech