27 kwietnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

To królowa Elżbieta, która może dotrzeć do ołtarzy Kościoła katolickiego

To królowa Elżbieta, która może dotrzeć do ołtarzy Kościoła katolickiego

Królowa Anglii Elżbieta II, przywódczyni Kościoła anglikańskiego, nie jest jedyną królową, która nosi to imię. Wśród wyznawców Kościoła katolickiego wyróżnia się postać królowej Izabeli I Kastylii, lepiej znanej jako Izabela Katolicka, którą można uznać za beatyfikowaną.

W lutym 2022 r. ksiądz José Luis Rubio Willen, przewodniczący Komisji Beatyfikacji i Kanonizacji Królowej Izabeli Katolickiej, ogłosił, że rzekomy cud jest badany za wstawiennictwem Izabeli Katolickiej.

Chodzi o nagłe, całkowite i niewyjaśnione wyzdrowienie księdza, który był hospitalizowany z powodu wysoce zaawansowanego raka trzustki.

Powód beatyfikacji królowej Izabeli I Kastylii rozpoczął się w 1958 r. w diecezji Valladolid w Hiszpanii, zgodnie z zasadami Kościoła katolickiego, które wskazują, że powody te muszą rozpocząć się w diecezji, w której nastąpiła śmierć.

Sprawa zakończyła swoją fazę diecezjalną w 1972 roku i została przeniesiona do Rzymu na studia przez Kongregację Spraw Kanonizacyjnych.

Od 1974 roku Kościół katolicki uważa ją za służebnicę Bożą.

Po zdaniu egzaminu historyków z dobrymi ocenami nie została wydana decydująca opinia Komisji Teologicznej. Jeśli jest za, jego opinia zostanie skierowana do Kongregacji Kardynałów i Biskupów, która poinformuje Papieża, dla jego ostatecznej decyzji, o heroiczności cnót i uroczystej deklaracji czcigodnego.

Jeśli cud zostanie uznany i uzyskana aprobata papieża Franciszka, skomentował ksiądz Rubio, „największa królowa w historii świata zostanie beatyfikowana”.

„Nie ma innej kobiety takiej jak ona i były inne święte królowe. Wraz z zmianą historii Isabel i weszliśmy w erę współczesną. Zmieniła mapy, które istniały w tym czasie i stało się jej misją niesienia ewangelizacji w Ameryce.”

Biografia Izabeli I Kastylii

Izabela I Kastylii urodziła się w mieście Madrigal de las Altas Torres, w Avila, 22 kwietnia 1451 roku, w pałacu jej ojca, Juana II Kastylii, który był żonaty z Izabelą Portugalską.

Elżbieta wstąpiła na tron ​​po swoim bracie Henryku IV, który zmarł bez uznanego spadkobiercy. W rzeczywistości dziedziczka Enrique IV, Joanna (nazywana „La Beltrangea”) nie była rozpoznawana przez większość kastylijskiej szlachty, która opowiadała się za Izabelą.

READ  „Deszcz” w postaci zabawkowych słoni ze spadochronem ożywia dzielnicę Dumbo w Nowym Jorku

Spór dziedziczny spowodował długą wojnę domową o sukcesję korony Kastylii między zwolennikami Izabeli i Juany, która zakończyła się w 1479 roku na korzyść Izabeli I Kastylii.

Izabela poślubiła przyszłego księcia Aragonii, Ferdynanda II, w 1469, który wstąpił do Korony Aragonii w 1479. Tak więc Izabela była także żoną Aragonii i małżonką króla Ferdynanda Kastylii.

Dlatego ten związek małżeński oznaczał również unię polityczną królestw Kastylii i Aragonii, jednocząc w ten sposób naród hiszpański, który miał być zjednoczony w kolejnych latach.

W grudniu 1496 r. papież Aleksander VI, również pochodzenia hiszpańskiego, nadał tytuł „monarchów katolickich” królom Kastylii i Aragonii, dzięki kontraktowi zawartemu w bulli C.

Pod rządami Isabel La Cattolica Królestwo Kastylii zakończyło rekonkwistę, zdobywając Królestwo Granady, które było w rękach muzułmanów, 2 stycznia 1492 r.

12 października tego samego roku 1492 kastylijska ekspedycja morska pod dowództwem Krzysztofa Kolumba ze statkiem Santa Maria oraz Caravelle Pinta i Nina przybyła na wyspę San Salvador.

Później będziesz podróżować przez wybrzeża wysp Hispaniola (dzisiejsza Dominikana i Haiti) oraz Guana (dzisiejsza Kuba). Tak rozpoczęła się ewangelizacja kontynentu amerykańskiego.

W tym sensie Izabela Katolicka pojawiła się jako obrończyni praw Indian przed nadużyciami niektórych Hiszpanów, którzy otrzymali odprawę na temat nowo odkrytych amerykańskich wysp.

W obliczu tych nadużyć Isabel la Cattolica wydała dekret w 1500 r., uznając własność ich ziem przez Indian, zakazując ich zniewolenia i przyznając im takie same prawa jak innym poddanym kastylijskim na półwyspie.

Isabel La Cattolica zmarła 26 listopada 1504 w Medina del Campo, jej ciało znajdowało się w Kaplicy Królewskiej w katedrze w Granadzie.