Czy można podróżować w przestrzeni szybciej niż światło?? Być może jednak nie jest to tylko fantastyka science-fiction Jest to rzeczywistość w zasięgu ludzkości. To ekscytujący scenariusz, który zespół fizyków zaczął sobie wyobrażać dzięki rewolucyjnej koncepcji napędu znanej jako silnik odrzutowy. krzywizna Lub „napęd warp”.
Napęd warp to niesamowity pomysł, który pozwoliłby statkom kosmicznym podróżować z prędkością większą od światła poprzez zniekształcanie wokół nich czasoprzestrzeni. Zamiast przemieszczać statek bezpośrednio w przestrzeni, silnik ten skurczyłby przestrzeń przed statkiem i rozszerzył ją za nim, tworząc bańkę, która napędzałaby statek do niewyobrażalnych prędkości. Koncepcję tę spopularyzował przede wszystkim serial science fiction Star Trek, ale obecnie naukowcy na całym świecie traktują ją poważnie.
Gianni Marti, współzałożyciel Applied Physics, organizacji non-profit zrzeszającej astrofizyków i inżynierów, powiedział w wywiadzie, że jesteśmy bliscy praktycznej demonstracji w laboratorium. Fizyka stosowana ciężko pracuje nad stworzeniem narzędzi do zbudowania pierwszego napędu zakrzywienia czasoprzestrzeni, który uruchomi nowy wyścig kosmiczny na wzór zimnej wojny w XXI wieku.
Podstawowa zasada napędu warp opiera się na ogólnej teorii względności Alberta Einsteina.Który opisuje, jak grawitacja wpływa na czasoprzestrzeń. W 1994 roku fizyk teoretyczny Miguel Alcubierre zaproponował rozwiązanie matematyczne, znane jako „metryka Alcubierre’a”, które opisuje, w jaki sposób można ukształtować zakrzywioną bańkę, aby przemieszczała się szybciej niż światło bez naruszania praw fizyki. Według tego środka, To sama przestrzeń się porusza, a nie statek, umożliwiając podróżowanie z prędkościami większymi niż prędkość światła bez naruszania podstawowych praw fizyki.
Zanim jednak ta technologia stanie się rzeczywistością, należy pokonać ważniejsze problemy. Skala Alcubierre’a wymaga formy „egzotycznej energii” o ujemnej gęstości energii, czyli czegoś, czego istnienie w przyrodzie nie zostało jeszcze udowodnione. Co więcej, nawet gdyby udało się uzyskać tak egzotyczną energię, ilość potrzebna do wytworzenia zakrzywionej bańki byłaby ogromna, być może równa energii całej masy planetarnej. ostatni Wadą jest stabilność zakrzywionej bańki i sposób jej kontrolowania, a także potencjalne skutki fizyczne i nieznane skutki uboczne.
Pomimo tych wyzwań niektórzy naukowcy nadal zgłębiają koncepcje teoretyczne i przeprowadzają eksperymenty, które mogą przybliżyć nas do tej rewolucyjnej formy napędu. NASA i inne organizacje przeprowadziły wstępne badania w celu oceny wykonalności pomysłów zaproponowanych przez Alcubierre’a i innych teoretyków.
Jednak, jak każda nowa, przełomowa technologia, napęd warp ma ciemną stronę. Chociaż fizyka stosowana stara się wykorzystać tę technologię do celów pokojowych, może ona mieć również zastosowania wojskowe.. Marty i jego zespół są świadomi takiej możliwości, ale twierdzą, że dokładny wpływ tej technologii jest nadal nieznany.
Dziel się nauką, dziel się wiedzą.
„Irytująco skromny muzykoholik. Rozwiązujący problemy. Czytelnik. Hardcore pisarz. Ewangelista alkoholu”.
More Stories
Ma 106 lat, mieszka samotnie i nadal ćwiczy: porady żywieniowe i zdrowotne jednej z najstarszych kobiet na świecie
Według nauki jest to odpowiedni wiek na ograniczenie spożycia kawy – Enséñame de Ciencia
Co według nauki należy zrobić jako pierwsze po przebudzeniu?