20 czerwca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Odkrycie pierwszego dziewiczego porodu u krokodyli – DW – 06.09.2023

Odkrycie pierwszego dziewiczego porodu u krokodyli – DW – 06.09.2023

W ostatnich latach nastąpił wzrost udokumentowane przypadki partenogenezy, Nazywa się to często „porodem z dziewicy”. Teraz po raz pierwszy Naukowcy zaufali Pierwsze „dziewicze narodziny” aligatora, po tym, jak samica przetrzymywana w niewoli przez 16 lat, zaobserwowano w 2018 r., Składały jaja bez krycia, co sprawiło, że aligator amerykański (Crocodylus acutus) dołącza do listy gatunków, o których wiadomo, że właśnie to robią.

Skoro już było wiadomo, że ptaki rozmnażają się w ten sposób, partenogeneza Staje się częścią grupy kręgowców znanych jako archozaury, które według odkrycia naukowców, którzy Opublikuj swoje badania w czasopiśmie Biologia Listy z Royal Society, To sprawia, że ​​„bardzo prawdopodobne” jest, że dinozaury i pterozaury również posiadały tę niezwykłą zdolność.

partenogeneza: „narodziny z dziewicy”

Analizy genetyczne zespołu amerykańskich naukowców wykazały, że samica krokodyla w Kostaryce, w Parku Reptilandia, zniosła jaja bez ingerencji samca. To znaczy, krokodyle Rozwijające się dzieci były funkcjonalnymi partenogenami, składającymi się wyłącznie z materiału genetycznego ich matek.

Chociaż jaja nie wykluły się po trzech miesiącach inkubacji, było to zaskakujące odkrycie, które naukowcy opisali jako przypadek „fakultatywnej partenogenezy”.

Wyjaśnił, że „Opcjonalna partenogeneza to rodzenie potomstwa bez genetycznego wkładu żony, co jest czasami określane jako poród z dziewicy”. Newsweek Biolog ewolucyjny Warren Booth, autor badania z Virginia Polytechnic Institute i State University.

Dinozaury i pterozaury

według alarm naukowy, Niedawne odkrycia dotyczące dziewiczych narodzin krokodyli i ptaków wskazują na możliwość, że ich starożytni przodkowie, dinozaury, również mogli posiadać te niesamowite zdolności reprodukcyjne.

Krokodyle i ptaki należą do grupy gadów znanych jako archozaury, która w przeszłości obejmowała także dinozaury i latające gady, jeśli wrócimy do drzewa ewolucyjnego.

„To odkrycie daje kuszący wgląd w potencjalne zdolności reprodukcyjne wymarłych krewnych archozaurów, krokodyli i ptaków, zwłaszcza przedstawicieli pterozaurów i dinozaurów” – napisał zespół badawczy kierowany przez Bootha.

READ  Grupo Bimbo słynie ze swojej walki ze zmianami klimatycznymi

Partenogeneza u dzikich zwierząt

Przez długi czas uważano, że partenogeneza ograniczała się do zwierząt trzymanych w niewoli, które były izolowane. Jednak Booth zauważył, że w ostatnich latach odkryto coraz więcej przypadków partenogenezy u zwierząt żyjących na wolności, takich jak miedziogłowe i kucyki. Sugeruje to, że „dziewicze narodziny” mogą być częstsze u zwierząt trzymanych w niewoli, ponieważ hodowcy odkrywają nieoczekiwane pojawienie się jaj.

Booth zwraca również uwagę, że mechanizm rozmnażania bezpłciowego u węży, jaszczurek i ptaków jest podobny do mechanizmu krokodyli. Dlatego jest mało prawdopodobne, aby była to cecha, która ewoluowała niezależnie w każdej linii, ale raczej odziedziczona cecha wspólna dla tych grup.

Chociaż krokodyl w tym przypadku urodził się martwy, według Bootha nie oznacza to, że urodził się martwy we wszystkich przypadkach.

„Mamy wiele zapisów dotyczących ptaków, węży i ​​jaszczurek, rejestrujących narodziny i przeżycie partenogenów. Dzięki temu nowemu zapisowi dopiero zaczynamy rozumieć długoterminowe ekologiczne i ewolucyjne znaczenie tej cechy” – mówi Booth.

Pod redakcją Felipe Espinosa Wanga.