7 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Teleskop Webba wykonał oszałamiające zdjęcie Urana – DW – 01.02.2024

Teleskop Webba wykonał oszałamiające zdjęcie Urana – DW – 01.02.2024

Pod koniec tego roku, a konkretnie 18 grudnia 2023 roku odbędzie się ono Teleskop Jamesa Webba Wykonano zdjęcie Urana i 14 z jego 27 księżyców, 2,9 miliarda kilometrów od Słońca.

Zdjęcie w zbliżeniu wykonane kamerą bliskiej podczerwieni JWST i opublikowane doniczka Ten tydzień to kontynuacja kolekcji zdjęć wykonanych w lutym. Nowe zdjęcie wprowadza dodatkową długość fali światła, która odsłania ukryty pierścień. Chociaż wiadomo, że Uran ma 13 odrębnych pierścieni wewnętrznych i zewnętrznych, NIRCam ujawnił nieuchwytny „pierścień Zeta” planety – słaby, rozproszony pierścień położony blisko planety.

Bezprecedensowy obraz

To zdjęcie jest znacznie bardziej szczegółowe niż pierwsze zdjęcie wykonane przez należącą do NASA sondę Voyager 2 w 1986 roku. To pozbawione cech charakterystycznych zdjęcie przedstawiało solidną, niebieskawą kulę pozbawioną szczegółów. Z drugiej strony Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba uchwycił cechy atmosferyczne, takie jak północna czapa polarna. Ten rosnący i słabnący płaszcz fascynuje planetologów, ponieważ stanowi wyraźny dowód na to, że Uran obraca się wokół osi 98 stopni, powodując sezonowe i atmosferyczne efekty wywołujące burze.

Zdjęcie: NASA, ESA, CSA, STScI

Dzień na Uranie trwa około 17 godzin, więc obrót planety jest stosunkowo szybki. To sprawia, że ​​obserwatoriom o bystrym oku, takim jak Webb, niezwykle trudno jest uchwycić prosty obraz całej planety: burze i inne cechy atmosferyczne, a także księżyce planety poruszają się w widoczny sposób w ciągu kilku minut. To zdjęcie łączy kilka dłuższych i krótszych ekspozycji tego dynamicznego układu, aby skorygować subtelne zmiany zachodzące w czasie obserwacji.

Jedno okrążenie Słońca zajmuje Uranowi 84 ziemskie lata. Ta powolność orbity w połączeniu z ekstremalnym nachyleniem Urana powoduje, że lodowy olbrzym doświadcza ekstremalnych pór roku: widoczna na zdjęciu czapa polarna jest wynikiem…

Uran to planeta inna niż wszystkie

Uran nazywany jest „lodowym olbrzymem”. W przeciwieństwie do „gazowych gigantów”, Jowisza i Saturna, Uran ma w swoim składzie wyższy procent „lodu”. Lody te obejmują wodę, amoniak i metan, a także wodór i hel. Obecność metanu w atmosferze Urana nadaje mu charakterystyczny niebiesko-zielony kolor. Atmosfera Urana jest również najzimniejsza w Układzie Słonecznym, a minimalne temperatury termosfery sięgają -224°C.

READ  Dlaczego nie można połączyć Oceanu Atlantyckiego i Pacyfiku?

Inną cechą Urana jest jego nachylenie: jego oś jest nachylona pod kątem około 98 stopni. To powoduje, że planeta jest narażona na ekstremalne pory roku: w regionie Arktyki panuje głęboka zima, która trwa 21 ziemskich lat i kończy się w 2028 roku.

(NASA, nauka na żywo)