1 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Teleskop Webba po raz pierwszy wykrył ważną cząsteczkę w kosmosie

Teleskop Webba po raz pierwszy wykrył ważną cząsteczkę w kosmosie

(CNN) – Astronomowie po raz pierwszy wykryli ważną cząsteczkę węgla w kosmosie za pomocą Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba.

Według NASA związek zwany kationem metylu lub CH3+ został znaleziony w młodym układzie gwiezdnym znajdującym się 1350 lat świetlnych od Ziemi, w Mgławicy Oriona.

Związki węgla są przedmiotem zainteresowania naukowców, ponieważ stanowią podstawę życia, jakie znamy i rozumiemy. Kation metylowy jest głównym składnikiem, który pomaga tworzyć bardziej złożone cząsteczki węgla.

Zdjęcia wykonane przez teleskop Webba pokazują część Mgławicy Oriona znaną jako Pasek Oriona, gdzie światło ultrafioletowe oddziałuje z gęstymi obłokami cząstek. (Źródło: ESA/Webb/NASA/CSA)

Zrozumienie, w jaki sposób życie zaczęło się i ewoluowało na Ziemi, może pomóc naukowcom ustalić, czy jest to możliwe gdzie indziej we wszechświecie. Wysoce czułe możliwości teleskopu Webba, który obserwuje wszechświat w świetle podczerwonym niewidocznym dla ludzkiego oka, ujawniają więcej informacji na temat chemii organicznej w kosmosie.

Obserwatorium kosmiczne wykryło kation metylu w a Dysk protoplanetarny, oznaczona jako d203-506, która krąży wokół młodego czerwonego karła. Dyski te, złożone głównie z gazu i pyłu, są pozostałością po formowaniu się gwiazd. Planety rodzą się w tych dużych gwiezdnych halo, dając początek systemom planetarnym.

czasopismo Natura Badanie opublikowane w poniedziałek wyszczególniło odkrycie.

Rola promieniowania ultrafioletowego

Czerwone karły są znacznie mniejsze i chłodniejsze niż nasze Słońce, ale system d203-506 wciąż jest niszczony przez intensywne światło ultrafioletowe młodych gwiazd i sąsiedniej gromady.

W większości scenariuszy oczekuje się, że promieniowanie UV zabije cząsteczki organiczne, ale w rzeczywistości zespół przewidział, że promieniowanie może stanowić bardzo potrzebne źródło energii, które umożliwia tworzenie kationu metylowego.

Po utworzeniu CH3+ zachodzą inne reakcje chemiczne, które umożliwiają tworzenie bardziej złożonych cząsteczek węgla, nawet w niskich temperaturach w kosmosie.

To zdjęcie z instrumentu Webba w średniej podczerwieni pokazuje mały obszar Mgławicy Oriona. (Źródło: ESA/Webb/NASA/CSA)

Chociaż metyl nie reaguje wydajnie z wodorem, najbardziej rozpowszechnioną cząsteczką we wszechświecie, dobrze oddziałuje z wieloma innymi cząsteczkami. Ze względu na tę właściwość chemiczną CH3+ od dawna uważany jest przez astronomów za ważny składnik międzygwiazdowej chemii organicznej. Jednak w kosmosie nie wykryto jeszcze żadnego kationu metylowego.

READ  Jakie są zalety truskawki?

„To odkrycie nie tylko podkreśla niesamowitą wrażliwość Webba, ale także domniemane centralne znaczenie CH3+ dla chemii międzygwiezdnej” – powiedziała Marie-Aline Martin-Drumel, współautorka badań i badaczka w Instytucie Nauk Molekularnych w Orsay. Francja) z Uniwersytetu Paris-Saclay.

Według badań naukowcy wykryli inne cząstki w dysku protoplanetarnym d203-506 niż w typowych dyskach i brak wody.

„To wyraźnie pokazuje, że promieniowanie ultrafioletowe może całkowicie zmienić chemię dysku protoplanetarnego. W rzeczywistości może odgrywać kluczową rolę we wczesnych chemicznych etapach powstawania życia” – powiedział Olivier Bernie, główny autor badań i główny autor publikacji. studiuje, w oświadczeniu skierowanym do naukowca, w astrofizyce we francuskim Narodowym Centrum Badań Naukowych w Tuluzie.