21 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Zdrowie psychiczne i dobrostan emocjonalny w Centrum Higieny Pracy

Zdrowie psychiczne i dobrostan emocjonalny w Centrum Higieny Pracy

Guillem Lawrence* | Rosnące w ostatnich latach znaczenie zagrożeń psychospołecznych skłania nas do docenienia potrzeby stworzenia nowego modelu ryzyka Higiena pracyGdzie prawdziwym znaczeniem jest praca i troska o ludzi ze wszystkich obszarów, które naprawdę na nas wpływają.

Postawienie sobie za cel dobrego samopoczucia pracowników oznacza zwrócenie uwagi na zdrowie fizyczne, ale także na dobrostan emocjonalny i środowisko pracy, które jest niezbędne do posiadania świadomych i zdrowych organizacji pracy.

Jakość miejsc pracy

Wdrożenie dobrych nawyków osobistych, zarówno w dniu pracy, jak i poza nim (takich jak odpowiednie odżywianie lub właściwe planowanie zadań), jest kluczem do promowania zdrowia ludzi w pracy. Dlatego w sektorze Zapobieganie ryzyku zawodowemu Uznawanie i ocena stanu zdrowia fizycznego przeprowadzana jest w drodze indywidualnego wsparcia lub, w razie potrzeby, adaptacji pracy.

Jakość pracy ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo i bezpieczeństwo Komfort pracownika. Odnosimy się do cech środowiska fizycznego: jakości powietrza, rozwoju technologicznego oraz charakterystyki używanego sprzętu lub narzędzi. Tworzy to relację dwustronną, ponieważ dbając o środowisko, dbamy o zdrowie pracowników. Tak jak dbamy o siebie, musimy dbać o nasze środowisko fizyczne, ponieważ jesteśmy na nie narażeni każdego dnia.

Trzeci etap kompleksowej wizji higieny pracy obejmuje zbiorowe zdrowie siły roboczej na wszystkich poziomach. Punkt ten obejmuje m.in. ocenę wpływu warunków pracy na stan zdrowia, analizę relacji międzyludzkich, zarządzanie konfliktami i ewentualnymi przypadkami molestowania. A także czynniki związane z globalnym dobrostanem emocjonalnym lub praktykami i piętnami, które na nas wpływają.

Fioletowe okulary higieny pracy

W tej kompleksowej wizji zdrowia w miejscu pracy musimy również wziąć pod uwagę perspektywę płci. Jest to wciąż stosunkowo nowe podejście do bezpieczeństwa i higieny pracy, które sugeruje uwzględnienie czynników Nierówność płci w miejscu pracy Oceniając ryzyko i wdrażając praktyki zapobiegawcze bez uprzedzeń ze względu na płeć, należy wziąć pod uwagę różnice ze względu na płeć.

READ  Wyzwanie wizualne | Czy potrafisz wykryć Coronę w kuchni w zaledwie 5 sekund? | rozproszony

Jednym z aspektów uznawanych od lat jest to, że jeśli kobiety i mężczyźni wykonują różne zawody i podlegają różnym warunkom pracy, ich narażenie na zagrożenia i ryzyko zawodowe również będzie inne. Niektórzy autorzy idą jednak dalej i zwracają uwagę, że kobiety i mężczyźni, nawet wykonując ten sam zawód i narażeni na ryzyko, w dalszym ciągu na różne sposoby doświadczają wypadków i chorób z powodu czynników nie tylko pochodzenia biologicznego, ale także społecznego.

Z tego powodu stosowanie perspektywy płci i świadomości równości w praktyce zapobiegawczej jest niezbędną praktyką, aby zająć się źródłami ryzyka zawodowego nierówności.

W stronę kultury zapobiegania

W tle tych kwestii bardzo ważne jest, aby pomyśleć o kulturze zapobiegawczej w sercu podmiotów i osiągnąć zdrowe środowisko, które również przyczynia się do trwałości i wartości projektów.

z Gospodarka społeczna i solidarnościowa (ESS) Mamy niezbędne składniki, aby wspólnie osiągnąć ten cel: doświadczenie, wiedzę i podmioty przyzwyczajone do wzajemnej współpracy. Właściwie medytuje Zdrowie psychiczne i emocjonalne jako dwie osie zdrowia zawodowego Jest to reakcja, którą możemy zrozumieć jako normalną w firmach i instytucjach giełdy społecznej i solidarnościowej.

Od kilku lat firmy te uwzględniają, zarówno w czasie pracy, jak i w środowisku prywatnym, wszystkich pracowników, starając się w ten sposób nadać priorytet pojednaniu.

Będziemy w dniach 6 i 7 maja w Las Palmas de Gran Canaria, aby omówić tę kwestię Ideariaodbywającego się co dwa lata spotkania ESS, którego w tym roku byliśmy świadkami Motyw przewodni Godna praca, jedna z wartości Karta zasad gospodarki solidarnej.

Mamy nadzieję, że dyskusje te pozwolą na dalszą penetrację dobrych praktyk tych organizacji i tym samym przyczynią się do poszerzenia kultury profilaktyki, tak aby zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie emocjonalne znajdowały się w centrum zdrowia zawodowego.

*Guillem Laurens jest współzałożycielem i prezesem SEPRA Collaboration, SCC, gdzie pełni funkcję dyrektora Działu Wizerunku i Komunikacji. Jest także prezesem w Katalonii Federacji Spółdzielni i Stowarzyszenia Ekonomii Społecznej.

READ  Nie wpisuj w Google słowa „zaćmienie słońca”, bo ekran zgaśnie