3 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Tajemnicza rakieta uderzy w księżyc za kilka godzin, a naukowcy podejrzewają, że to chińska – naucz mnie o nauce

Starożytny kawałek rakiety rozbije się o powierzchnię księżyca, ale nikt nie przyzna się do jego posiadania. (Zdjęcie: Uchwyć imię Encinam de Sencia/NBC News).

Starożytny kawałek rakiety ma zderzyć się z Księżycem i wcześniej uważano, że jest to drugi etap statku kosmicznego SpaceX Falcon 9, który wystrzelił na orbitę satelitę NASA o nazwie Deep Space Climate Observatory (DSCOVR). Teraz astronomowie poprawili informacje i wskazali, że w rzeczywistości był to chiński motyw, z wystrzelenia rakiety w 2014 roku podczas misji Chang’e 5-T1 (chociaż Chiny temu zaprzeczają).

Szacuje się, że zderzy się z Księżycem z prędkością około 9288 km/h, czyli bardzo blisko miejsca i czasu, które przewidywano, 4 marca 2022 r. o godzinie 12:25 UTC. Ma około 12 metrów długości i waży 4500 kilogramów. Jednak nikt nie wydaje się być zainteresowany poznaniem, kim jest rakieta, początkowo mówiono, że pochodzi ze SpaceX, a teraz z Chin, Ale oboje odmówili własności.

Świat Bill Gray, niezależny badacz i programista, który śledzi obiekty znajdujące się w pobliżu Ziemi, oraz koledzy z NASA Jet Propulsion Laboratory twierdzą, że błędnie zidentyfikowali obiekt i teraz mają mocne dowody na to, że jest to dopalacz dla misji Chang’e 5-moon. T1.

Informacja została potwierdzona przez studentów z Arizony w uniwersyteckim Laboratorium Świadomości Sfery Kosmicznej w Laboratorium Księżycowym i Planetarnym. „Zrobiliśmy widmo (które może ujawnić fizyczną budowę obiektu) i porównaliśmy je z chińskimi rakietami i rakietami SpaceX podobnego typu i pasuje ono do chińskiej rakiety”. Adiunkt UArizona Vishnu Reddy, który wraz z profesorem inżynierii Roberto Forfaro kieruje laboratorium wiedzy o kosmosie. „To najlepszy mecz i mamy teraz najlepszy możliwy przewodnik”.

Jeśli zastanawiasz się nad wydarzeniem, Książki Billa Graya Wcześniej „Niestety obserwacje będą w zasadzie niemożliwe do 7 lutego, kiedy obiekt będzie na niskim wydłużeniu. Wtedy będziemy mieli krótkie okienko obserwacyjne na dzień lub dwa, podczas którego jest jasno, blisko i szybko się porusza. Obserwacje powinny pozwolić nas, aby określić punkt uderzenia w odległości około jednego kilometra, może lepiej… co jest dobre, ponieważ od 10 lutego do 4 marca wrócisz do niskich wydłużeń i nic nie zobaczymy.”

READ  Wideo: To był historyczny powrót pierwszej ekipy filmowej w kosmos po spędzeniu 12 dni na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Chociaż nie będzie możliwe zaobserwowanie uderzenia z Ziemi, na orbicie wokół Księżyca znajdują się satelity, które mogą to zrobić. Satelity takie jak Lunar Reconnaissance Orbiter czy indyjski Chandrayaan-2 będą musiały tylko się zsynchronizować, a prawdopodobieństwo ich pojawienia się w czasie jest bardzo niskie. Może uda im się wykonać manewr i pociągnąć rzecz, co by się nie stało, gdyby uznano to za nieistotne. Ale pozostawi krater, na który naukowcy będą mogli później spojrzeć i dowiedzieć się więcej o geologii Księżyca.

Czy to powinno mieć dla nas znaczenie? Krótka odpowiedź wcale nie jest (przynajmniej na razie). Księżyc jest nieustannie uderzany, oczywiście nie rakietami, ale obiektami z przestrzeni międzygwiazdowej, które stają się coraz większe i szybsze, pozostawiając widoczne kratery.

Wreszcie, to nie pierwszy raz, kiedy coś stworzonego przez człowieka trafiło na Księżyc. W 2009 roku zrobił to satelita NASA, aczkolwiek celowo, aby wykryć główne oznaki lodu wodnego. Gray mówi, że starsza część Falcona 9 będzie pierwszym niezamierzonym uderzeniem w Księżyc.

Warto podkreślić, że efekt nie stanowi żadnej szkody ani dla księżyca, ani dla nikogo. Mimo to nie należy lekceważyć obaw o wzrost ilości śmieci kosmicznych, ponieważ może to stanowić poważny problem w przyszłości.

„Zbliżająca się kolizja Księżyca dobrze ilustruje potrzebę kompleksowego reżimu regulacyjnego w kosmosie, nie tylko dla ważnych ekonomicznie orbit wokół Ziemi, ale także dla Księżyca” Powiedział Holger Kraj, szef Programu Bezpieczeństwa Kosmicznego w Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Dziel się wiedzą, dziel się wiedzą.