1 października, 2022

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Tajemnica Big Cola: dlaczego zniknęła z Meksyku i kto jest jej właścicielem?

napisałem w styl życia The

Pamiętasz Big Colę? Kilka lat temu ten napój bezalkoholowy próbował zdobyć popularność i konkurować z najpotężniejszym napojem bezalkoholowym na świecie, ale to nie zadziałało. Powiemy Ci, dlaczego zniknął i kto jest jego właścicielem.

Ten napój pochodzenia peruwiańskiego wszedł na rynek meksykański w 2002 roku i szturmem podbił gigantów coli – Coca-Cola i Pepsi – ze swoją ofertą 3,3 litra i ceną 17 pesos, czyli o 30 procent niższą niż konkurenci.

Jego cena, znajoma prezentacja i czerwono-czarno-żółte oznaczenia szybko zyskały popularność wśród meksykańskich rodzin.

Dlaczego Big Cola zniknęła z Meksyku i kto był jego właścicielem?

Chociaż Big Cola przybyła do Meksyku w 2002 roku, historia napoju sięga 1988 roku, kiedy rodzina Añaños – składająca się z sześciorga rodzeństwa i ich rodziców – zaczęła produkować napoje bezalkoholowe o smaku pomarańczowym pod nazwą Kola Real.

W związku z rozwojem napojów bezalkoholowych bracia zaczęli rozwijać markę w dwóch oddziałach, Añaños Alcázar (ISM), który był odpowiedzialny za Kola Real i Añaños Jería (AJE), który rozpoczął dystrybucję napoju w imię Big Cola.

W ramach ekspansji Ajegroup, Big Cola dotarła do Meksyku z niespotykanym sukcesem, ponieważ siedem lat po jej przybyciu zdobyła już 15 procent udziału w rynku meksykańskim, a po 10 posiada już sześć zakładów produkcyjnych w kraju.

Jednak sukces Big Coli i jej siostry Big Citrus został zahamowany przez słabą strategię dystrybucji i problemy prawne z Coca-Colą spowodowane oskarżeniami o plagiat.

Sieć wybrała strategię dystrybucji w dużych sieciach supermarketów, a nie w sklepach narożnych, gdzie sprzedaje się do 60 procent napojów bezalkoholowych, co doprowadziło do upadku Big Coli.

Pomimo porażki w Meksyku, Big Cola jest obecna w Indiach, Wietnamie, Indonezji, Egipcie i Nigerii.