napisałem w styl życia The
Pamiętasz Big Colę? Kilka lat temu ten napój bezalkoholowy próbował zdobyć popularność i konkurować z najpotężniejszym napojem bezalkoholowym na świecie, ale to nie zadziałało. Powiemy Ci, dlaczego zniknął i kto jest jego właścicielem.
Ten napój pochodzenia peruwiańskiego wszedł na rynek meksykański w 2002 roku i szturmem podbił gigantów coli – Coca-Cola i Pepsi – ze swoją ofertą 3,3 litra i ceną 17 pesos, czyli o 30 procent niższą niż konkurenci.
Jego cena, znajoma prezentacja i czerwono-czarno-żółte oznaczenia szybko zyskały popularność wśród meksykańskich rodzin.
Dlaczego Big Cola zniknęła z Meksyku i kto był jego właścicielem?
Chociaż Big Cola przybyła do Meksyku w 2002 roku, historia napoju sięga 1988 roku, kiedy rodzina Añaños – składająca się z sześciorga rodzeństwa i ich rodziców – zaczęła produkować napoje bezalkoholowe o smaku pomarańczowym pod nazwą Kola Real.
W związku z rozwojem napojów bezalkoholowych bracia zaczęli rozwijać markę w dwóch oddziałach, Añaños Alcázar (ISM), który był odpowiedzialny za Kola Real i Añaños Jería (AJE), który rozpoczął dystrybucję napoju w imię Big Cola.
W ramach ekspansji Ajegroup, Big Cola dotarła do Meksyku z niespotykanym sukcesem, ponieważ siedem lat po jej przybyciu zdobyła już 15 procent udziału w rynku meksykańskim, a po 10 posiada już sześć zakładów produkcyjnych w kraju.
Jednak sukces Big Coli i jej siostry Big Citrus został zahamowany przez słabą strategię dystrybucji i problemy prawne z Coca-Colą spowodowane oskarżeniami o plagiat.
Sieć wybrała strategię dystrybucji w dużych sieciach supermarketów, a nie w sklepach narożnych, gdzie sprzedaje się do 60 procent napojów bezalkoholowych, co doprowadziło do upadku Big Coli.
Pomimo porażki w Meksyku, Big Cola jest obecna w Indiach, Wietnamie, Indonezji, Egipcie i Nigerii.
„Miłośnik kawy. Rozrabiaka. Nieuleczalny introwertyk. Subtelnie czarujący badacz twitterów. Wielokrotnie nagradzany mediaholik społecznościowy. Miłośnik internetu”.
More Stories
Chiny wzywają Stany Zjednoczone do porzucenia doktryny Monroe i poszanowania suwerenności Ameryki Łacińskiej, w tym Meksyku
Peruwiańska Carolina Herrera wygrywa batalię prawną o swoje nazwisko z projektantką Carolina Herrera
Włożył pizzę do kuchenki mikrofalowej, włączył się alarm przeciwpożarowy i teraz musi płacić strażakom