20 kwietnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Sztuczna inteligencja w medycynie, szkolenia specjalistyczne

Sztuczna inteligencja w medycynie, szkolenia specjalistyczne

Sztuczna inteligencja (AI) rewolucjonizuje medycynę, oferując postęp w diagnozowaniu i leczeniu chorób. Jej zastosowanie w radiologii, na czele z radiomiką, pozwala na bardziej precyzyjne analizy i otwiera drzwi do medycyny spersonalizowanej i predykcyjnej.

Sztuczna inteligencja nie zastępuje jednak lekarza, a raczej go uzupełnia. Ich zdolność do analizowania danych i wykrywania wzorców pomaga lekarzom podejmować trafniejsze decyzje, ale empatia, ocena kliniczna i wszechstronne zrozumienie pacjenta pozostają bezcenne.

Czym jest sztuczna inteligencja w medycynie?

Sztuczna inteligencja to termin odnoszący się do szerokiej gamy technologii, od prostych algorytmów po złożone aplikacje, takie jak duże modele językowe. Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wpływa na nasze życie i niemal wszystkie dziedziny zawodowe. Jednak zastosowanie tej nowej technologii w medycynie budzi największe zainteresowanie ze względu na postęp, jaki może oznaczać, ale także ze względu na granice zawodowe i etyczne, które mogą wyniknąć z jej stosowania.

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie oznacza ogromny postęp w diagnostyce i leczeniu, ale generuje potrzebę ostrożnego traktowania tej nowej technologii oraz ustalenia etycznych i dobrych standardów jej stosowania dla całej społeczności medycznej.

Jakie korzyści przynosi sztuczna inteligencja w służbie zdrowia?

Radiologia wyróżnia się jako jedna z dziedzin, w których wykorzystuje się sztuczną inteligencję i można powiedzieć, że jej wykorzystanie jest rzeczywiście kluczowe w diagnostyce. Do tego stopnia, że ​​zastosowanie tej technologii dało początek nowemu paradygmatowi w radiologii, radiomice, która stawia diagnozę na podstawie analizy danych niezauważalnych dla ludzkiego oka.

Połączenie radiomiki z informacjami uzyskanymi z innych dyscyplin, takich jak patologia i genetyka, prowadzi do najbardziej realistycznej możliwości przejścia w kierunku medycyny coraz bardziej spersonalizowanej i precyzyjnej, która zwiększa również możliwości przewidywania i wczesną opiekę.

Według Jesúsa Silvy, doktora fizyki i profesora magistra ds. zastosowań sztucznej inteligencji w zdrowiu w Europejskim Centrum Studiów magisterskich i Podyplomowych (CEMP), „sztuczna inteligencja jest już włączana do procesów medycznych, zapewniając profesjonalistom narzędzia umożliwiające poprawę diagnozy i personalizację leczenia”. Co więcej, Silva podkreśla: „Sztuczna inteligencja może pomóc nam wykryć rzeczy, które w innym przypadku moglibyśmy przeoczyć, takie jak nowotwory, już na bardzo wczesnym etapie. Co więcej, może zrewolucjonizować medycynę personalizowaną.

READ  ▷ Ustal, jak napisać literę „S”, aby wiedzieć, jak być z otaczającymi Cię osobami | Meksyk

„Dzięki dogłębnej analizie obrazu sztuczna inteligencja może przewidzieć najlepsze leczenie dla każdego pacjenta na podstawie charakterystyki nowotworu” – mówi ekspert.

W takim scenariuszu coraz więcej lekarzy decyduje się na kształcenie w tym kierunku jako uzupełnienie swojej specjalizacji. On Magister zastosowań sztucznej inteligencji w zdrowiu uzyskany w CEMPdoskonały tego przykład.

Pojawienie się sztucznej inteligencji na scenie medycznej nie ma na celu zastąpienia lekarza, ale raczej zapewnienie mu dokładniejszego narzędzia diagnostycznego i leczniczego, które wspiera wczesne wykrywanie.

Nieuniknione jest pytanie: czy zmierzamy w stronę scenariusza, w którym sztuczna inteligencja całkowicie zastąpi pracowników służby zdrowia? Niekontrowersyjna odpowiedź brzmi: nie. Sztuczną inteligencję postrzega się jako narzędzie, a nie zamiennik. Empatia, ocena kliniczna i wszechstronne zrozumienie stanu zdrowia pacjenta to elementy typowo ludzkie, których sztuczna inteligencja nie jest w stanie naśladować. Jednak ta inteligencja zwiększa te ludzkie możliwości, dostarczając informacji i dokładności, stopniowo zmieniając paradygmat opieki zdrowotnej w kierunku wcześniejszej i bardziej zapobiegawczej interwencji.

W świecie, w którym informacja jest dostępna dla każdego, nadużywanie Internetu w celu uzyskania pomocy medycznej jest znanym problemem. Czy problem ten nasilił się wraz z pojawieniem się sztucznej inteligencji w sferze domowej? Chociaż nie można określić tego wzrostu z całą pewnością, istnieje ryzyko, że ludzie będą nadmiernie polegać na narzędziach takich jak ChatGPT w zakresie porad medycznych.

Ważne jest, aby zrozumieć, że narzędzia te są przeznaczone do użytku ogólnego, niemedycznego i nie powinny zastępować osobistej oceny przez pracownika służby zdrowia. Chociaż chatboty medyczne są w fazie rozwoju i mają zapewniać pomoc i wstępną segregację, ostrożność i korzystanie z narzędzi udostępnianych przez służby zdrowia są niezbędne, aby zapewnić odpowiednią opiekę.

Krótko mówiąc, sztuczna inteligencja w medycynie jest cennym sojusznikiem, ale nie ma zastąpić porady lekarskiej. To narzędzie wsparcia, które świadomie i w połączeniu z wiedzą lekarzy może znacząco poprawić opiekę zdrowotną. Aby w pełni wykorzystać zalety sztucznej inteligencji w opiece zdrowotnej, konieczne jest odróżnienie jej wspierającej roli od osobistej opieki zdrowotnej.

READ  Jest to związek między dobrym samopoczuciem finansowym a zdrowiem psychicznym

Chociaż może zawierać oświadczenia, oświadczenia lub obserwacje instytucji lub pracowników służby zdrowia, informacje zawarte w pismach medycznych są redagowane i przygotowywane przez dziennikarzy. Zalecamy, aby czytelnik konsultował wszelkie kwestie związane ze zdrowiem z pracownikiem służby zdrowia.