17 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Szkody środowiskowe spowodowane dobrobytem bogatych krajów są przenoszone na globalne południe |  planeta przyszłości

Szkody środowiskowe spowodowane dobrobytem bogatych krajów są przenoszone na globalne południe | planeta przyszłości

350 statków przez Atlantyk wypełnionych starymi telewizorami, komputerami, telefonami komórkowymi i mikrofalami. Tak ma się narodzić świat w e-odpadach w 2019 roku. Większość z tych urządzeń zakończyła swoją użyteczną żywotność w bogatych krajach, a następnie wiele z tych resztek przepłynęło morza na statkach płynących do krajów rozwijających się, w których przepisy dotyczące tego rodzaju śmieci były bardziej luźne. Tam, na ogromnych wysypiskach, odpady te wpływają na zdrowie ludzi, z których wielu to dzieci, które pracują i mieszkają w pobliżu. Ten trend eksport odpadów komputerowych – Bardzo trudno jest to określić ilościowo ze względu na nieformalny charakter tej praktyki – jest ściśle powiązanym przykładem tego, jak większość krajów rozwiniętych wypracowuje negatywne konsekwencje swoich wzorców konsumpcji.

To jeden z głównych wniosków z najnowszego badania opublikowanego przez UNICEF niewinna karta raportu 17 – Miejsca i przestrzenie: środowisko i dobro dzieci. Opublikowany we wtorek dokument dotyczy dobrostanu dzieci i środowiska, w którym żyją w 39 krajach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju oraz Unii Europejskiej. Początkowo skupiono się na porównaniu jakości życia nieletnich w tych krajach i stworzeniu klasyfikacji międzynarodowej, ale najbardziej uderzające jest to, że o ile niektóre z najbogatszych krajów świata zapewniają bardzo dobre warunki życia swoim młodszym obywatelom, to oznacza również, że wywierają negatywny wpływ na środowisko, znacznie przekraczając swoje granice; Może to zaszkodzić zdrowiu i przyszłości milionów dzieci na Globalnym Południu.

Fakt ten stał się jasny dzięki wizualizacji zastosowanej w badaniu. Wyniki każdego kraju pod względem dobrostanu zapewnianego dzieciom obliczono na podstawie trzech domen składających się z różnych zmiennych dla każdej z nich. Z drugiej strony świat dziecka, który koncentruje się na konsumpcji powietrza, wody i jedzenia, a także na narażeniu na hałas, zimno, ciepło czy szkodliwe substancje. Po drugie, świat wokół dziecka, który analizuje fizyczne aspekty środowiska, w którym żyje, od mieszkania po zagrożenia środowiskowe, na które są narażone. Wreszcie cały świat, co odnosi się do szerszego kontekstu, w którym zachowane jest powyższe; W ten sposób wpływ warunków w kraju można również uwzględnić zewnętrznie.

READ  Kiedy będzie następne całkowite zaćmienie Słońca, które można zobaczyć z CDMX?

Lata temu była rozmowa nierówny wpływ na środowisko W różnych krajach wynik nie jest zaskoczeniem. To, co robi, to jednoznacznie krystalizuje związek między dobrostanem, konsumpcją i wpływem na środowisko, który występuje w obecnym funkcjonowaniu świata – wyjaśnia Anna Gromada, jedna z badaczek UNICEF, która kierowała badaniami. „Wszystko, co wytwarza luksus, zakłada pewnego rodzaju konsumpcję. Budowa domu z dobrym oświetleniem, czystymi ścianami, ogrzewaniem i prywatnością oznacza konsumpcję; a wszystko to przyczynia się do dobrego samopoczucia. Jednak tego rodzaju warunki zwykle występują w bogatych krajach , co oznacza, że ​​są konsumowane na niezrównoważonym poziomie na niezrównoważonym poziomie.

Kobieta zbiera plastikowe odpady z rzeki Buriganga w Dhace w Bangladeszu 16 września 2020 r. Muhammed Buner Hussain (Reuters)

Podam konkretny przykład: Chociaż Finlandia, Islandia i Norwegia zapewniają swoim dzieciom najlepsze warunki życia, bardzo dobre warunki mieszkaniowe, bezpieczny dostęp do podstawowych usług oraz doskonałą jakość wody i powietrza, należą one do krajów o największej ilości towarów i energii. zużywające, emitujące najwięcej dwutlenku węgla – po uwzględnieniu ich zużycia – takie, które generują więcej e-odpadów na mieszkańca. Z drugiej strony, Kolumbia czy Meksyk mają najgorsze wyniki pod względem jakości powietrza, mimo że są najmniej zanieczyszczone pod względem konsumpcji swoich mieszkańców.

Różnica ta uwidacznia się wyraźniej, jeśli spojrzy się tylko na przypadek e-odpadów, dlatego Gromada postanowiła skupić się konkretnie na tym zjawisku. Z drugiej strony jest to rodzaj śmieci, które rosną szybciej, ale nie przypominają innych odpadów, są to odpady toksyczne zawierające niebezpieczne substancje, takie jak rtęć czy ołów. Ale radzimy sobie z tym również w szczególnie problematyczny sposób, ponieważ zgodnie z dostępnymi danymi znaczna część jest przenoszona na półkulę południową ”- mówi badacz.

Według danych z Globalne Obserwatorium E-odpadów 2020. Chociaż zarządzanie tymi odpadami musi odbywać się zgodnie z bardzo szczegółowymi systemami kontroli i istnieje kilka umów międzynarodowych, które zakazują ich nieuregulowanego eksportu, ponad 82% odpadów wytworzonych w 2019 r. było niepewnym miejscem przeznaczenia. Wiele z nich mogło trafić na nielegalne wysypiska śmieci w krajach rozwijających się, gdzie miliony ludzi zarabiają na życie ręcznie wytwarzając przedmioty o dowolnej wartości wewnątrz korpusów urządzeń elektronicznych.

READ  Poznaj 5 powodów, dla których warto studiować medycynę

Wśród tych nieformalnych pracowników, którzy grzebią w śmietniku w poszukiwaniu elementu elektronicznego wykonanego ze szlachetnego metalu – zwykle dostępnego przez stopienie plastikowej folii i wypuszczenie toksycznego dymu – są 18 milionów dzieciwedług Wiodący raport Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). W tych warunkach te praktyki najbardziej dotykają ich, ponieważ ich narządy i układ odpornościowy nie są w pełni rozwinięte. Ale zanieczyszczenia elektroniczne docierają również do ziemi, wody i powietrza w okolicznych obszarach, więc liczba osób, które mogą być nim dotknięte, jest jeszcze większa.

Tymczasem w krajach rozwiniętych ludzie zmieniają telefony komórkowe Średnio co dwa lata. „Szczególnie bolesne jest to, że ta sytuacja jest spowodowana planowym starzeniem się. Nie ma na to żadnego naukowego powodu, tak ma być. Od produkcji, która po dwóch latach powoli zaczyna się mobilna, i od marketingu, który sprawia, że ​​zawsze chcemy czegoś nowego. Jest to wyraźnie zainteresowanie, które zostaniesz zaatakowany, jeśli zmniejszymy naszą konsumpcję, co moim zdaniem jest najlepszą strategią”.

Produkcja tego typu śmieci wzrosła o 20% w ciągu ostatnich pięciu lat i oczekuje się, że podwoi się w ciągu następnych 16 lat.

Jeśli punkt ciężkości zostanie przeniesiony na emisje, będzie obserwowany ten sam trend do outsourcingu. W tym przypadku miernikiem do wykazania tego jest ślad węglowy – który obejmuje emisje z konsumpcji krajowej, z inwestycji publicznych i prywatnych, a także z towarów i usług – w porównaniu z emisjami regionalnymi, które uwzględniają jedynie emisje dwutlenku węgla w kraju. Zgodnie z rozdziałem dotyczącym emisji dwutlenku węgla w Światowy Raport o Nierównościach 2022ślad węglowy Europy jest o 22% większy niż jej emisje regionalne, podczas gdy w Afryce Subsaharyjskiej jest o 23% mniejszy niż ilość dwutlenku węgla, który emituje bezpośrednio na swoim terytorium.

W Meksyku co 1000 nieletnich traci średnio 3,7 roku zdrowego życia z powodu zanieczyszczenia

W życiu ludzi, a dokładniej dzieci, oznacza to, że osoby mieszkające w krajach rozwijających się są generalnie bardziej narażone na zanieczyszczone powietrze, chociaż ich udział w konsumpcji jest znacznie mniejszy. W Meksyku co tysiąc dzieci traci średnio 3,7 roku zdrowego życia z powodu zanieczyszczenia. Z kolei w Finlandii nie tracimy prawie 0,2 roku na tysiąc dzieci, mimo że gdyby każda osoba konsumowała we własnym tempie, konieczne byłoby posiadanie około czterech planet.

READ  Doktor "diesel"

W końcu cały ten raport jest kolejnym dowodem na poparcie znanej już hipotezy. Jej misją jest przekonywanie rządów, firm i osób prywatnych do zmiany wzorców zachowań. To, co obserwuje Gromada, i miejmy nadzieję, że na południu świata, to działania takie jak podniesienie standardów produkcji benzyny w niektórych krajach afrykańskich z własnej inicjatywy. „To, że wszystko jest takie, jakie jest, nie jest nieuniknione, to kwestia priorytetów i woli politycznej. Ale postęp w życiu nie dzieje się tak samo, trzeba o niego walczyć” – komentuje autor raportu, zachęcając kraje rozwijające się do żądania aby koszty wzorców konsumpcji były rozłożone proporcjonalnie.

Możesz śledzić PLanetę FUTURO pod adresem ŚwiergotI Facebook I Instagrami subskrybuj tutaj do newslettera.