29 kwietnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Spotify ogłasza, że ​​wycofuje się z Urugwaju

Spotify ogłasza, że ​​wycofuje się z Urugwaju

(CNN w języku hiszpańskim) — Platforma strumieniowego przesyłania dźwięku Spotify ogłosiła, że ​​od stycznia 2024 r. będzie stopniowo wycofywać swoje usługi w Urugwaju, aż do całkowitego zaprzestania świadczenia usług w lutym, w związku z niedawnymi zmianami w prawie autorskim w ustawodawstwie tego kraju Ameryki Południowej.

W październiku parlament Urugwaju zatwierdził ustawę umożliwiającą artystom bezpośrednie żądanie odszkodowania od platform cyfrowych za reprodukcję ich dzieł.

„(Spotify) niestety zacznie wycofywać swoją usługę w Urugwaju od 1 stycznia 2024 r., a usługa zostanie całkowicie zatrzymana w lutym, ze szkodą dla artystów i fanów (…z powodu) braku jasności co do zmian w prawach autorskich przepisów” – zauważył w oświadczeniu wydanym w poniedziałek w prasie urugwajskiej do ustawy o rachunkowości z 2023 r.

Spotify dodało, że „płaci już około 70% każdego dolara zarobionego na muzyce wytwórniom płytowym i wydawcom, którzy posiadają prawa do muzyki oraz reprezentują i płacą artystom i autorom piosenek. Wszelkie dodatkowe płatności sprawiłyby, że nasza działalność byłaby nieopłacalna”.

Spotify podczas debaty na temat przedmiotowej ustawy przewidywało, że jej zatwierdzenie zmusi go do zaprzestania działalności w Urugwaju.

Artykuły 329 i 330 przyjęte w związku z impeachmentem Urugwaju w 2023 r. stanowią, że „Internet lub wszelkiego rodzaju sieci cyfrowe” to tylko niektóre ze sposobów, w jakie artyści i wykonawcy mogą „domagać się wynagrodzenia” za publikację i reprodukcję swoich dzieł.

Kiedy ustawa ta była omawiana w parlamencie, Stowarzyszenie Tłumaczy Urugwaju (Sudei) stwierdziło, że zmiany mają na celu aktualizację „obecnych przepisów, tak aby odpowiednie prawa tłumaczy ustnych stworzonych na platformach cyfrowych zostały zapisane w naszym ustawodawstwie poprzez mechanizmy umożliwiające o co poprosisz.”

Zdaniem Sodiego muzyka cyfrowa postawiła „artystów i wykonawców w znacznie niekorzystnej sytuacji, a tym samym podatność na zagrożenia w zakresie płacenia tantiem”. Dodał: „Obecnie w naszym kraju opłaty za korzystanie z muzyki na platformach cyfrowych, odpowiadające wykonawcom i producentom muzycznym, pobierane są wyłącznie przez producentów muzycznych, a nie od wykonawców, co generuje sytuację nierówności i braku sprawiedliwości”.

READ  Czysty kolagen: tak Koreańczycy używają kawy, aby pozbyć się „kurzych łapek”