W świecie rowerów elektrycznych (ebikes) napędy paskowe stanowią nowoczesną, bezobsługową alternatywę dla tradycyjnych łańcuchów. Nowe innowacje mogą jednak jeszcze bardziej zrewolucjonizować ten sektor. Mowa o systemie Shift Drive, czyli technologii umożliwiającej zmianę pomiędzy dwoma prędkościami, którą można zamontować także na niezmodyfikowanych ramach rowerowych. Postęp ten jest obecnie głównym tematem kampanii Start Engine, mającej na celu inwestycje w jego rozwój i komercjalizację.
Aktywa i innowacje
Shift Drive został opracowany przez firmę Veer, kalifornijskiego producenta napędów pasowych i opiera się na istniejącym dzielonym pasku tej firmy. W przeciwieństwie do tradycyjnych pasków, które mają zamknięte, wstępnie uformowane pętle, pasek dzielony zaczyna się od długiego paska, który po zamontowaniu z resztą układu napędowego Veer w rowerze jest zaciskany na końcach, tworząc pełną pętlę.
Główne zalety
Główną zaletą tego systemu jest łatwość wymiany. W przeciwieństwie do wstępnie uformowanych pasków, które do montażu wymagają zdejmowanej części ramy roweru, pasek Veer Split można łatwo zdjąć i wymienić w przypadku zużycia. Stanowi to znaczący postęp w zakresie konserwacji i łatwości użytkowania.
Ponadto konwencjonalne napędy pasowe zapewniają jedno przełożenie ze względu na brak możliwości zastosowania barier antywykolejeniowych. Aby zmieniać prędkości, konieczne jest dodanie skrzyni biegów do osi lub suportu, co zwiększa wagę, złożoność i koszt montażu.
Jak działa napęd zmiany biegów?
Shift Drive pokonuje te ograniczenia dzięki tylnej zębatce, która łączy w sobie wiele elementów zębatych ułożonych obok siebie, tworząc pierścień. Każdy element może niezależnie obracać się o 180 stopni, co pozwala na przełączanie pomiędzy dwiema różnymi wysokościami zębów, a tym samym dwoma różnymi przełożeniami.
Zmianę przełożenia uzyskuje się poprzez sekwencyjny obrót wszystkich elementów w tym samym kierunku, zmieniając w ten sposób efektywną średnicę koła zębatego stykającego się z pasem. Sprężynowy napinacz sprzęgła umieszczony pod zębatką automatycznie reguluje napięcie paska w razie potrzeby.
Działanie systemu, choć skomplikowane w opisie, doskonale widać na filmie dostępnym na końcu oryginalnego artykułu, pokazującym przejście pomiędzy dwoma prędkościami w akcji.
Innowacja i kompatybilność
Zmiana biegów inicjowana jest przez małe urządzenie elektroniczne, ale efektywny ruch osiąga się dzięki obrotowi osi. Zmiany biegów można włączać ręcznie za pomocą pilota na kierownicy lub automatycznie za pomocą czujnika momentu obrotowego.
Ponadto system Shift Drive jest kompatybilny z dowolną piastą z przekładnią innej firmy, która ma standardowy korpus wolnobiegu z 9 wypustami, co potencjalnie podwaja liczbę dostępnych przełożeń. Veer planuje w przyszłości dodać więcej biegów do systemu Shift Drive.
Przyszłość i dostępność
Sean Hacking, założyciel firmy Veer, spodziewa się, że technologia zacznie być stosowana w produkcji rowerów elektrycznych, a być może także innych lekkich pojazdów elektrycznych, począwszy od przyszłego lata (półkula północna). Zainteresowani partnerzy biznesowi mogą kontaktować się z nim poprzez kampanię na Start Engine lub stronę firmową.
więcej informacji: www.veercycle.com
„Irytująco skromny muzykoholik. Rozwiązujący problemy. Czytelnik. Hardcore pisarz. Ewangelista alkoholu”.
More Stories
Banxico tnie prognozę PKB; Widzi słabość – El Financiero
Targ owocowo-warzywny Bodega Aurrerá od dziś do 29 sierpnia 2024 r.: najlepsze oferty
Według analizy El Economista królem internetu szerokopasmowego w Meksyku jest firma Megacable, której nie może konkurować ani Totalplay, ani Izzi