22 października, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Santander jest wśród banków oskarżonych o nieoddanie skradzionych pieniędzy w Polsce

Santander jest wśród banków oskarżonych o nieoddanie skradzionych pieniędzy w Polsce

© Reutera. Santander jest wśród banków oskarżonych o nieoddanie skradzionych pieniędzy w Polsce

Kraków (Polska), 19 lipca (.).- Polski Urząd Ochrony Konsumentów (UOKiK) postawił zarzuty kilku firmom bankowym, w tym Santanderowi (BME :), za ich działania w sprawach klientów, których pieniądze zostały nielegalnie skradzione. Konta.

Jak powiedział we wtorek prezes UOKiK Tomasz Grosztny w oświadczeniu opublikowanym w polskiej prasie i podpisanym przez Santander. BNP Paribas (EPA:) Polska, Millenium, Credit Agricole (EPA:) i mBank „naruszyły zbiorowe interesy konsumentów, odmawiając zwrotu skradzionych pieniędzy z kont klientów i nie rozpatrując prawidłowo ich roszczeń”.

W kilku przypadkach analizowanych przez polską agencję oszuści byli w stanie uzyskać dostęp do elektronicznych kont swoich ofiar i przelać znaczne sumy pieniędzy na konta zagraniczne.

W jednym z przypadków 72-letnia kobieta została okradziona z 35 000 euro po zmianie statusu z „mężatka” na „wdowa” bez konieczności podpisu żony, po czym sprawcy zatwierdzili pożyczkę w wysokości 18 000 euro z jej banku.

Nie kwestionując działalności banku, zmieniał waluty, aby przesyłać pieniądze za granicę, pobierał dodatkowe opłaty w celu przyspieszenia tych przelewów i udzielał pożyczek na osobę żyjącą z niewielkiej emerytury i zabezpieczenia na całe życie. Inwestycje – wyjaśnił Grostny.

Zgodnie z prawem europejskim w takich przypadkach bank musi najpierw zwrócić klientowi skradzioną kwotę, a następnie, po zbadaniu faktów, ponieść ciężar dowodu w celu wykazania zaniedbania lub złej wiary klienta.

Według Urzędu Ochrony Konsumentów „Są tysiące historii o osobach, które zostały okradzione i choć skradzione kwoty i stosowane procedury są bardzo różne, łączy je jedna cecha wspólna: negatywna reakcja banków na reklamacje”.

„Niestety, pomimo obowiązku prawnego, banki nie zwracają środków, a jeśli pożyczają, zmuszają konsumentów, którzy padli ofiarą oszustów, do spłaty” – powiedział Grostny.

Zgodnie z polskim prawem, w przypadku powiadomienia banków o nieautoryzowanej transakcji, muszą dokonać pełnego zwrotu transakcji następnego dnia roboczego.

READ  Koszulka CR Linens na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy w Polsce

Jedynym wyjątkiem od tych okoliczności jest sytuacja, gdy klient zgłosi fakty po upływie 13 miesięcy od postawienia zarzutu lub istnieje uzasadnione podejrzenie oszustwa.