Specjalna współpraca z Aranxa Albarrán, Polska
Od września na ulicach polskiej stolicy tętni gwar uczniów szkół podstawowych i liceów, którzy wreszcie wrócili na zajęcia, przy temperaturach niespotykanych od wakacji i powyżej 35 stopni Celsjusza.
W rozczochranych mundurach, niektórzy pieszo, niektórzy na rowerach, a niektórzy z niezgłębionymi uśmiechami na twarzach, uczniowie przygotowują się do podjęcia szeregu wyzwań, które przygotował dla nich rok szkolny do 24 czerwca 2023 roku.
Jednak początkiem nowej szkolnej przygody będą świadkami nie tylko polscy uczniowie, ale także ci, którzy po opuszczeniu ojczyzny i pożegnaniu się z kolegami z klasy, mają nadzieję na zdobycie wiedzy niezbędnej do realizacji swoich marzeń i celów. W przyszłości.
Władimir Ławrinenko podziela uczucie rozpoczynania nowej historii szkoły, od stycznia tego roku przeniósł się z rodziną do Warszawy, wszyscy z miasta Dniepr, położonego w centrum Ukrainy. Świadom przyszłych okoliczności stojących przed jego krajem, jego ojciec postanowił znaleźć pracę w polskim mieście, w którym wiedział, że jego starszy brat mieszkał w tym mieście od ponad dziesięciu lat, sprowadzając w ten sposób bezpiecznie całą rodzinę do sąsiedniego kraju. .
Od drugiego tygodnia pobytu w Warszawie Wladimir uważał Polskę za swój nowy dom. „Kocham Warszawę, w przeszłości wielokrotnie odwiedzaliśmy to miasto, przez mojego wujka, moi rodzice zdecydowali się tu przyjechać ze względu na to, co dzieje się na Ukrainie, więc jest dobrze, pójdę do szkoły, pierwsza klasa liceum, a potem zdam egzamin do liceum” – powiedział. Komentował z nostalgią i plecakiem pełnym nowych książek i zeszytów.
Nauka języka była prostym zadaniem, gdyż Władimir zauważa, że niektóre słowa przypominają ukraiński akcent i wymowę, chociaż od 7 roku życia uczył się polskiego, a także angielskiego i niemieckiego, ponieważ jego matka była nauczycielką ukraińskiego. i niemieckiego w Krakowie od ponad dziesięciu lat, więc on i jego dwie siostry mają zamiłowanie do języków.
Według polskiego Ministerstwa Edukacji i Szkoleń na polski system edukacji składają się szkoły podstawowe, średnie, licea, szkoły techniczne i zawodowe oraz ośrodki kształcenia uniwersyteckiego. Edukacja do 18 roku życia jest obowiązkowa i bezpłatna w szkołach państwowych.
Jeśli Vladimir jest na Ukrainie, rozpocznie gimnazjum, zwane też gimnazjum, które prowadzi do liceum, odpowiednika liceum w Polsce. Pomimo zmian i zmian w jej nowym życiu, mówi, że jest szczęśliwa mogąc spotkać nowych kolegów, którzy ją uściskali i serdecznie ją przyjęli od pierwszego dnia.
„Nie boję się, byłbym, gdybym był na Ukrainie, mam przyjaciół, którzy zostali, a niektóre szkoły są zniszczone, inne nie mogą do szkoły zacząć. Mam szczęście” – powiedział.
Według informacji ukraińskiego rządu 2400 szkół w tym kraju ucierpiało w wyniku wojny, z czego 269 zostało całkowicie zniszczonych.
(Zdjęcie: Aranxa Solleiro)
„Praktyk popkultury. Wielokrotnie nagradzany miłośnik telewizji. Twórca. Oddany geek kulinarny. Miłośnik Twittera. Miłośnik piwa”.
More Stories
Polska gospodarka osiągnęła najwyższy wzrost od dwóch lat na poziomie 3,2%
Finał w Polsce dla Oscara Husillos
Polska wstrzymuje wsparcie militarne dla Ukrainy