18 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska prosi Niemcy o miliardowe reparacje za II wojnę światową

Polska prosi Niemcy o miliardowe reparacje za II wojnę światową

EFE.- Polska oficjalnie zwróci się do Niemiec o reparacje za II wojnę światową o wartości 6,2 mld zł (ok. 1,35 mld euro), wyliczone w raporcie rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość, który oszacował szkody spowodowane inwazją.

„Dzisiaj jest dzień, aby zająć się tą kwestią w dialogu międzynarodowym i umieścić ją na agendzie stosunków polsko-niemieckich” – powiedział Jarosław Kaczyński, szef Departamentu Prawa i Sprawiedliwości prezentując raport.

„Długoterminowym celem jest uzyskanie reparacji za wszystko, co Niemcy i naród niemiecki zrobili nam w latach 1939-1945” – dodał.

Kaczyński zwrócił uwagę, że choć wiele krajów na świecie otrzymało odszkodowanie, nawet małe, to Polska nie otrzymała nic.

Niemcy, zdaniem Kaczyńskiego, ani nie zapłaciły za zbrodnie wojenne przeciwko Polsce, ani nie starały się aktywnie ukarać nazistowskich zbrodniarzy wojennych.

Czytaj więcej: Susza w Europie odsłania ruiny i statki z czasów II wojny światowej

„Różne środki prawne stworzyły system de facto eksterminacji. Nawet osoby odpowiedzialne za śmierć dziesiątek tysięcy ludzi mogły normalnie żyć w Niemczech i czasami zajmowały oficjalne stanowiska w Niemczech” – powiedział.

Arkadiusz Mularczyk, który był odpowiedzialny za przygotowanie raportu, powiedział, że efektem działań nazistowskich Niemiec podczas II wojny światowej było zmniejszenie o połowę zdolności Polski do generowania bogactwa.

„Wszystkie cząstkowe wartości strat ludnościowych i materialnych w Polsce to 6,22 mld zł (ok. 1,35 mld euro). W przeliczeniu na dolary, przy kursie na koniec 2021 r., jest to 1 532 170 mln” – powiedział Mularczyk.

Według Kaczyńskiego wskazana w raporcie kwota jest konserwatywna i może być znacznie wyższa.

„To duża kwota, ale biorąc pod uwagę dziesięciolecia reparacji wojennych, niemiecka gospodarka sobie z tym poradzi. Nie będzie to ogromny ciężar, można powiedzieć, że jest realistyczna” – powiedział szef nacjonalistycznego Prawa i Sprawiedliwości.

READ  Polska obawia się fali migrantów z Kaliningradu, napędzanej przez Rosję

Niniejszy raport składa się z 3 tomów. Pierwszy zawiera ocenę strat materialnych i niematerialnych Polski w czasie wojny, drugi to dokumentacja fotograficzna okrucieństw popełnionych przez nazistów, a tom trzeci wymienia wszystkie zbrodnie popełnione przez nazistów w Polsce w czasie II wojny światowej.

„W czasie II wojny światowej Polska poniosła największe straty w stosunku do ogólnej liczby ludności i bogactwa narodowego wszystkich krajów europejskich” – powiedział Mularczyk.

„Zniszczenia spowodowała nie tylko wojna, ale także niemiecka polityka agresji” – dodał.

Według raportu, w wyniku wojny Polska straciła 77 900 kilometrów kwadratowych swojego terytorium. Ludność Polski spadła z 35,1 mln w 1939 r. do 23,9 mln w 1946 r., a 590 tys. osób miało różnego rodzaju niepełnosprawności.

Szacuje się, że w wyniku samych działań nazistów Polska straciła 5,2 mln ludzi. Ludność Polski osiągnęła poziom przedwojenny dopiero w 1978 roku.

Jednak zanim raport został opublikowany, eksperci wyrażali wątpliwości, czy Polska może legalnie domagać się od Niemiec reparacji.

W zeszłym miesiącu profesor historii Stanislav Jerko powiedział Efe, że jego zdaniem legalne kanały są zamknięte.

W 1953 roku komunistyczny rząd Polski podpisał deklarację odrzucającą roszczenia niepodległościowe Niemiec, a deklarację tę potwierdziły później I Demokratyczny Rząd Tadeusza Mazowieckiego (1989–1991) oraz rządy Leszka Millera (SLD) w 2004 roku. i Beta Sydlow (PiS) w 2017 roku.

[W1945ruzgodnionożePolskaotrzyma15%reparacjiotrzymanychprzezZwiązekSowieckiodNiemiec(ok15mlddolaróww1945rok25mlddolarówlub244mldeurodzisiaj)[1945ஆம்ஆண்டில்ஜெர்மனியிடமிருந்துசோவியத்ஒன்றியத்தால்பெறப்பட்டஇழப்பீட்டில்15%போலந்துபெறவேண்டும்என்றுஒப்புக்கொள்ளப்பட்டது(1945இல்சுமார்15பில்லியன்டாலர்கள்இதுஇன்று25பில்லியன்டாலர்கள்அல்லது244பில்லியன்யூரோக்கள்)

Jednak w okresie, gdy Polska otrzymywała transfery z ZSRR, była zmuszona wysyłać do ZSRR miliony ton węgla po mocno obniżonych cenach.

Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco