18 czerwca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Prigożin widnieje na liście pasażerów rozbitego samolotu

Prigożin widnieje na liście pasażerów rozbitego samolotu

Według raportów rosyjskich władz lotniczych Jewgienij Prigożin, założyciel grupy najemników Wagnera, która w czerwcu zorganizowała krótkie powstanie przeciwko przywódcom wojskowym Rosji, znajdował się na liście pasażerów samolotu, który rozbił się w środę, zabijając wszystkie 10 osób na pokładzie.

„Wszczęto dochodzenie w sprawie katastrofy Embraera, do której doszło dziś wieczorem w obwodzie twerskim” – podała w oświadczeniu Rosyjska Federalna Agencja Transportu Powietrznego, według agencji prasowej Tass. „Według listy pasażerów imię i nazwisko Jewgienija Prigożyna znajduje się na tej liście.” Jednak późnym popołudniem w Rosji władze oficjalnie nie potwierdziły jego śmierci.

Samolot wyleciał z moskiewskiego lotniska Szeremietiewo około godziny 18:00 czasu lokalnego, leciał do Sankt Petersburga i wylądował niecałe 160 km na północny zachód, w pobliżu miasta Twer. Kolejna rosyjska państwowa agencja informacyjna RIA Novosti opublikowała artykuł na temat zawartego w niej zdarzenia Niepotwierdzone wideo – szeroko obiegło media społecznościowe – na którym rzekomo widać samolot spadający z nieba w kłębach dymu.

Do zdarzenia doszło kilka godzin po ogłoszeniu przez władze rosyjskie informacji o zwolnieniu ze stanowiska generała Siergieja Surowikina, wysokiego rangą oficera uważanego za sojusznika Prigożyna. Surowikin i Prigożin byli uważani za najskuteczniejszych przywódców wojskowych Rosji i byli marginalizowani w walkach o władzę z oficerami mającymi wpływ na prezydenta Władimira Putina.

Oto najnowsze wydarzenia:

  • Rosyjskie media podały, że samolotem, który rozbił się w środę, był Embraer Legacy 600 o numerze RA-02795. Poprzednie wiadomości dotyczyły tego samolotu Prigożyna i Wagnera.

  • Rosyjskie media podały, że na miejscu katastrofy wydobyto 10 ciał.

  • W USA Departament Stanu i Rada Bezpieczeństwa Narodowego wydały oświadczenia, w których stwierdziły, że „nikogo nie powinno dziwić”, jeśli śmierć Prigożyna się potwierdzi, łącząc ją z „katastrofalną wojną na Ukrainie”, marszem Wagnera na Moskwę „a teraz – jak się wydaje – to wszystko”.

  • Przebywającego nad jeziorem Tahoe prezydenta USA Joe Bidena zapytano, czy wierzy, że za wypadkiem stoi Putin. Odpowiedział: „W Rosji niewiele się dzieje, aby Putin nie pozostawał w tyle”. – Ale nie wiem wystarczająco dużo, żeby znać odpowiedź.

  • Wieczorem rosyjska telewizja pokazała materiał filmowy przedstawiający Putina świętującego 80. rocznicę zwycięstwa Związku Radzieckiego nad nazistowskimi Niemcami w bitwie pod Kurskiem.

READ  Czym jest Sephora Kids? Trendem jest zapalanie czerwonych świateł w sieciach społecznościowych i wśród rodziców