23 kwietnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Postępy w diagnostyce i leczeniu nowotworów

Postępy w diagnostyce i leczeniu nowotworów

W ostatnich latach znaczenie w leczeniu chorób zyskała medycyna precyzyjna. Stosując tę ​​metodę możliwe jest uwzględnienie takich aspektów jak styl życia, genetyka, środowisko itp. w celu personalizacji leczenia.

Specjaliści z Clinica Las Condes Cancer Center, na którego czele stoi dr Suraj Samtani, wyjaśnili, że „medycyna precyzyjna zrewolucjonizowała metody leczenia raka. Wcześniej leczenie zależało od pochodzenia guza i narządu, z którego pochodzi. Na przykład rak piersi, rak płuc czy rak jajnika, ale dziś wiemy, że jeśli umieścimy dziesięciu pacjentów chorych na raka płuc, tych dziesięciu pacjentów będzie miało cechy, które ich wyróżniają i będą mogli otrzymać spersonalizowane i ukierunkowane leczenie.

W tym sensie, wyjaśnił, jednym z kluczowych postępów dla pacjentów chorych na raka jest podejmowanie decyzji dotyczących leczenia w sposób spersonalizowany, to znaczy w oparciu o charakterystykę molekularną nowotworu każdego pacjenta. „To tak zwana medycyna precyzyjna, która pozwala pewnej części pacjentów z różnymi nowotworami otrzymać ukierunkowane i spersonalizowane leczenie zmian molekularnych lub genomicznych powodujących rozwój nowotworu, które charakteryzuje się większą swoistością, a zatem większą skutecznością i mniejszą toksycznością w porównaniu do konwencjonalne metody leczenia” – dodała terapia.

Mówiąc prościej, eksperci wskazali, że medycyna precyzyjna polega na badaniu mutacji wyrażanych przez nowotwór. Biopsję wykonuje się na uszkodzonej tkance. Obecnie istnieją platformy, które mogą mierzyć te zmiany molekularne we krwi.

„W Chile dostępne jest to narzędzie, a w Clínica Las Condes prowadzimy również badania sekwencjonowania niektórych nowotworów, które pozwalają nam zaoferować ukierunkowane i spersonalizowane leczenie” – skomentowali. Nie jest to jednak leczenie łatwe, gdyż stanowi konieczne wyzwanie, jeśli chcemy być w czołówce badań i wymaga krajowych planów strategicznych, które sprzyjają jego realizacji, aby uniknąć nierówności diagnostycznych i terapeutycznych na terytorium kraju.

„Niektóre strategie należy omówić na poziomie krajowym, aby wszyscy pacjenci w sektorze publicznym i prywatnym mieli dostęp do tych informacji. Ważne jest, aby zrobić to przed rozpoczęciem jakiegokolwiek leczenia, ponieważ możemy znaleźć wysoce skuteczne metody leczenia i uniknąć leczenia z większą toksycznością dla pacjenta” – podsumowali.

READ  Każdego dnia Meksyk będzie pogrążony w całkowitej ciemności