19 czerwca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polski czołg Pantera ugrzązł w błocie na Ukrainie

Polski czołg Pantera ugrzązł w błocie na Ukrainie

„Polski czołg Leopard”, który utknął w błocie na Ukrainie w marcu 2023 r., robi furorę w mediach społecznościowych. Jest to jednak niepoprawne. Linia nie jest zarejestrowana na Ukrainie, nie jest też jednym z wozów bojowych dostarczanych przez Polskę do wojska tego kraju. W rzeczywistości zdjęcia odpowiadają ćwiczeniom wojskowym w Szwecji w kwietniu 2022 r., potwierdzonym Newtral.es przez szwedzki pułk Skåne Sur ze Skovde.

„Pierwsze wysłane z Polski czołgi Panther ugrzęzły w ukraińskim błocie. Ciężkie maszyny nie mogły ruszyć na ziemię i natychmiast utknęły w polu” – czytamy w komunikacie wraz z wirusowym wideo, które krąży na Facebooku i Twitterze od końca lutego ubiegłego roku.

Po tym, jak polski rząd ogłosił dostawę czterech wozów bojowych na Ukrainę, nagranie rzekomych czołgów Leopard w błocie stało się wirusowe. 24 lutego 2023 r. Łącznie Polska dostarczy 14 niemieckich czołgów podstawowych Leopard 2.

2 czołgi lamparta w błocie na Ukrainie, których nie ma na wideo

W 29-sekundowym filmie widać czołgi utknięte w błocie, podczas gdy żołnierze używają łopat, aby je uwolnić. Odwrotne wyszukiwanie klatek kluczowych sekwencji wirusów w rosyjskiej wyszukiwarce Yandex zapewnia wideo Światło sieci Przesłane 30 kwietnia 2022 r. z następującym opisem: „Swedish Strv 122 wita wiosnę”.

Wirusowe wideo, omyłkowo ustawione na Ukrainie, zostało opublikowane dziesięć miesięcy przed dostarczeniem przez Polskę armii ukraińskiej pierwszych czołgów podstawowych. Dodatkowo publikacje Instagram Szwedzkie profile pokazują zdjęcia, które pasują do sprawdzanej przez nas kolejności i zostały opublikowane w kwietniu ubiegłego roku. Pokazują one czołgi utknięte w błocie.

Po lewej zrzut ekranu wirusowego wideo. Po prawej zdjęcie udostępnione przez firmę Wartofta Tank Company.

Zdjęcia przesłane przez konto w Instagram firmy Wardofta Tank Company i z następującą legendą: „Czasami rzeczy nie idą zgodnie z planem, a bycie ciężkim nie zawsze jest zaletą”. Zgodnie z opisem profilu, kompania pancerna Wardofta wchodzi w skład pułku Scarborough. Oficjalna strona szwedzkiego pułku wspomina, że ​​w skład formacji batalionu pancernego wchodzi czołg Strv 122, jak wspomniano w filmie na YouTube z kwietnia 2022 r.

READ  Mercedes-Benz wyprodukuje w Polsce elektryczne samochody dostawcze

Anders Eriksson, kierownik ds. bezpieczeństwa South Scan Brigade, wyjaśnił Newtral.es, że czołg i żołnierze pojawiający się na wideo należą do wspomnianej armii podczas ćwiczeń w kwietniu 2022 roku. , położony 35 kilometrów na północny wschód od Malmö.

Zbiorniki leopard gliniane zbiorniki Ukraina
Po lewej szwedzki czołg Strv 122, a po prawej czołg Leopard 2.

rzecznik prasowy Polska Agencja UzbrojeniaKrzysztof Płatek wyjaśnił Newtral.es, że czołgi widoczne na filmie nie były dostarczonymi na Ukrainę Polskimi Panterami. „Czołgi, które można zobaczyć na filmie, to szwedzkie Strv 122, które bazują na czołgach Leopard 2A5, ale różnią się dodatkowym opancerzeniem, w tym osłoną dachu wieży” – dodał polski urzędnik. Fakt AFP.*

Według Strategia informacyjna Biura Systemów Obronnych, szwedzki Strv 122 to szwedzki czołg podstawowy oparty na niemieckim Leopard2A5. Tak więc, jak wyjaśniliśmy, wideo, które sprawdziliśmy, pokazujące czołgi leopard w błocie na Ukrainie, jest fałszywe.

Mistyfikacja szerzy się w kontekście dostarczania czołgów Leopard na Ukrainę przez różne kraje Unii Europejskiej, w tym Hiszpanię. Kwestionujemy awanturę, która rzekomo pokazywała „pierwszy hiszpański czołg” wysłany na Ukrainę na Newtral.es. Jak potwierdziło wojsko, zdjęcia te nie przedstawiają żadnych hiszpańskich czołgów.

*Weryfikacja została zaktualizowana o raporty na Newtral.es autorstwa Krzysztofa Płatka, rzecznika prasowego Polskiej Agencji Uzbrojenia.

dowody

Porady dla South Scan Regiment, Szwecja z Newtral.es

Porada Newtral.es dla Polskiej Agencji Uzbrojenia

Wyszukiwanie wsteczne w Yandex

Kanał Roberta5477 na YouTube

Konto na Instagramie Wartofta Stridsvagns Kompani

Weryfikacja AFP

Szwedzkie Biuro Strategii Informacji o Systemach Obronnych

 • To jest nasz sposób pracy. Po procesie weryfikacji, na podstawie danych, oferujemy jedną z następujących kategorii:

 • zwodniczy

  zwodniczy

  Treść zawiera prawidłowe dane, ale ignoruje najważniejsze elementy lub zawiera nieprawidłowe dane, aby wywołać inne, niedokładne lub wprowadzające w błąd wrażenie

 • Podróbka

  Podróbka

  Treść jest nieprawidłowa

READ  Dlaczego Szachtar kontra Real Madryt gra w Polsce, nie na Ukrainie