18 czerwca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska zarzuca Niemcom dotychczasową chęć stworzenia Europy „IV Rzeszy” | DW

W wywiadzie udzielonym w piątek (24.12.2021) wicepremier polskiego rządu nacjonalistycznego Jaroslav Kaczyński oskarżył Niemcy o dążenie do przekształcenia Unii Europejskiej (UE) w federalną „Czwartą Rzeszę”.

„Są kraje, które nie są zainteresowane możliwością zbudowania niemieckiej IV Rzeszy w oparciu o UE” – powiedział skrajnie prawicowemu polskiemu dziennikowi GBC lider PiS.

Według Kaczyńskiego określenie IV Rzesza Niemiecka „nie ma nic wspólnego z negatywnością, nie odnosi się do III Rzeszy (reżim nazistowski, ndlr), ale do Świętego Cesarstwa Rzymskiego Niemców”.

Podczas niedawnej wizyty w Polsce nowego kanclerza Niemiec Olafa Scholesa, jego polski wysłannik Mateusz Morawiecki postawił na stole ideę „suwerennej Europy Europy”, której broni jego rząd.

Kaczyński zaatakował także sąd Unii Europejskiej (TSUE), który postrzega jako „podstawowe narzędzie” narzucania poglądów federalnych.

– Jeśli my, Polacy, zgodzimy się na tak nowoczesne poddanie, upokorzą nas na wiele sposobów – dodał.

Pod wpływem władzy PiS polski Trybunał Konstytucyjny zakwestionował w czerwcu autorytet TSUE, a w październiku zakwestionował prymat prawa europejskiego nad polskim.

(AFP)

READ  Zełenski odwiedził Polskę, gdy Moskwa oskarżyła USA o prowadzenie „wojny zastępczej” przeciwko Rosji