5 grudnia, 2021

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska wzywa Komisję Europejską do ukarania Gaspromu za kryzys gazowy

Zarejestrowałeś się pomyślnie
Kliknij link w wysłanej wiadomości e-mail

Gospodarka

Sputnik w prostych słowach wyjaśnia złożone procesy gospodarcze.

Bruksela (Sputnik) – polski minister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertynsk oskarżył rosyjską federację gazową Gasprom o spowodowanie niedoborów gazu na rynku europejskim i wezwał Komisję Europejską do ukarania spółki za zakłócanie działalności rynkowej.

„To, co naprawdę wywołało obecny kryzys na rynku gazu, to zachowanie Cospromu, który ogranicza dostawy gazu do UE. […]. Komisja Europejska powinna natychmiast złożyć wniosek o wotum nieufności, aby ukarać Cosprom za naruszanie reguł konkurencji i zakłócanie rynku gazu – powiedział Guibourgé-Czetwertynsk na spotkaniu unijnych ministrów ds. energii.

25 października rzecznik Komisji Europejskiej powiedział Sputnikowi, że komisja bada obecnie wszystkie zarzuty dotyczące ewentualnych nieprawidłowości między firmami gazowymi dostarczającymi gaz do Europy.

13 października prezydent Rosji Władimir Putin Ogłoszony Rosja nie zmniejszyła dostaw gazu do Europy, ale je zwiększyła, w przeciwieństwie do innych producentów gazu, w tym Stanów Zjednoczonych, które zmniejszyły łączny eksport o 14 mld m sześc.

Z kolei rosyjski wicepremier Aleksander Nowak zwrócił uwagę, że Europa nie wystąpiła oficjalnie o dodatkowy eksport gazu z Rosji, a Gosprom w pełni wywiązuje się ze zobowiązań wynikających z obecnych porozumień.

Ceny na europejskim rynku gazu w ostatnich miesiącach rosną. Jeśli przyszłe ceny gazu w holenderskim centrum TTF na początku sierpnia wynoszą obecnie 515 dolarów za 1000 metrów sześciennych. Więcej 1000 USD za 1000 metrów sześciennych.
Gaz (zdjęcie referencyjne) - Sputnik Mundo, 1920, 17.10.2021

Jakie są źródła kryzysu gazowego w Europie i jaki jest związek między nim a energią odnawialną?

READ  Tomb Raider zmierza na konsole nowej generacji?