27 kwietnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska tworzy 200 milionów dziur w rachunkach Santander

Polska tworzy 200 milionów dziur w rachunkach Santander

Moratorium hipoteczne wydane przez Santander w Polsce, nałożone przez rząd i środek antyinflacyjny oraz skutki wojny w sąsiednim kraju (Ukraina) pozostawią dziurę w jego rachunkach w trzecim kwartale. Około 200 milionów euro. Praktycznie tyle, ile spółka zależna zarobiła w pierwszych sześciu miesiącach roku.

Prezes Zarządu Santander, Jose Antonio AlvarezJuż w czerwcu br. ogłosiła w telekonferencji z analitykami, że sankcje „dotkną 1300 mln zł, około 200 mln euro, którymi rachunki zostaną obciążone w trzecim kwartale”.

Ponieważ kredytodawcy mogą zawiesić spłatę rat, to moratorium zależy od czasu jego przedłużenia. przez osiem miesięcy Podzielony na bieżący i przyszły rok, zatwierdzony w lipcu ubiegłego roku.

Polskie banki liczą, że jeśli wszyscy kredytobiorcy, którzy spełniają wymagania, skorzystają z tego moratorium (dotyczy to tylko, jeśli są zaciągnięci w złotówkach). Wpływ tego sektora wyniesie 4 000 mln euro. Z tego powodu wszyscy analitycy uważają, że rachunki ucierpią w tych miesiącach.

W konkretnym przypadku Santander agencja ratingowa Fitch ostrzegła już we wrześniu ubiegłego roku, że na wyniki trzeciego co do wielkości banku w kraju, z udziałem w rynku przekraczającym 10%, wpłynie inflacja, popyt na kredyty i kredyty hipoteczne. Zakaz i problem prawny kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich.

Alvarez mówił też o tym drugim. Eksperci uważają, że Santander Sprawa może zapłacić do 1900 milionów euro, ale bank dał tylko 600 mln. W rzeczywistości w swoich ostatnich rachunkach zwiększył rezerwy na złe kredyty o 19%, głównie za sprawą Polski, a konkretnie tych kredytów hipotecznych.

Zapytany, czy bank zniesie takie przepisy, prezes wyjaśnił, że tak się stanie lub nie, w zależności od tego, jak potoczy się sprawa, ilu klientów trafi do sądu i ilu klientów bezpośrednio negocjuje z nimi odszkodowanie. Pomimo tego, Santander nie wykluczył zebrania kolejnych 50-60 milionów euro.

Z jednej strony bank prowadzony przez Anę Bodin w Polsce jest podwójnie dotknięty konsekwencjami konfliktu między Rosją a Ukrainą, choć z tym ostatnim krajem jest znacznie bliżej. Ale, jak każdy rynek europejski, ze względu na środowisko wysokiej inflacji i spowolnienia gospodarczego.

READ  Relacja Polski 2:0 Szwecja: Polska pieczętuje swoje miejsce na mundialu | Kwalifikacje europejskie

Sytuacja ta skłoniła premiera Polski Mateusza Morawieckiego do podjęcia różnych działań mających na celu zmniejszenie obciążeń finansowych obywateli. Jednym z nich są ograniczenia kredytu hipotecznego, które w tych miesiącach są dla nich całkowicie bezpłatne.

Santander Polska obniży zyski o 86%

Jednak rząd zmusił banki do wpłacania składek do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG) i stworzenia programu bezpieczeństwa, Institutional Protection Scheme (IPS), aby pomóc im zarządzać płynnością i zadłużeniem w czasie kryzysu.

To, w połączeniu z rosnącymi cenami energii, presją inflacyjną i wyższymi kosztami (wpływającymi na zdolność płatniczą klientów), osłabi jakość aktywów banku, powiedział Fitch. Istnieje ryzyko interwencji rządu Polski w sektorze bankowym.

Z tych wszystkich powodów analitycy Renta 4 oczekują, że Santander Polska będzie rentowny w okresie lipiec-wrzesień. Maksymalnie 9 milionów euroStanowiłoby to 86% spadek w porównaniu z wynikami za ten sam okres ubiegłego roku.

To wygeneruje globalne wyniki za trzeci kwartał w wysokości około 2170 mln euro. 0,8% wyższa niż w 2021 r. Oprócz Polski rezerwy na upadłości (wzrosną o 12%) w warunkach silnej inflacji i spowolnienia gospodarczego, przy spadających zyskach w USA (28%) i Digital Consumer Bank (-17%). .) odnosi się do tych kont.