29 września, 2023

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska proponuje zakup dużych elektrowni węglowych w celu przejścia na czystą energię

Polska proponuje zakup dużych elektrowni węglowych w celu przejścia na czystą energię

rząd Polska wysłał Oferta zakupu dla czterech głównych firm energetycznych w kraju, które są silnie uzależnione od węgla, w celu zarządzania ich przejściem na produkcję czystej energii.

Propozycja, szczegółowo opisana we wtorek w Polskim Dzienniku Ekonomicznym, przewiduje zainwestowanie łącznie 925 mln euro, tak aby dywizje węglowe spółek PGE, Tauron, Energa i Enea Powinien przejść na własność państwa.

Działanie zostało zapoczątkowane przez Ministerstwo Aktywów Państwowych i ma na celu zintegrowanie tych spółek z Agencją NABE (Krajowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego), organem powołanym przez rząd w ubiegłym roku w celu zarządzania przejściem na niezanieczyszczające źródła energii.

Alokacja zaproponowana przez rząd jest szacunkowa 210 mln euro dla PGESymboliczna cena ok. 40 zł za zakup Energi, ok. 740 zł za Eneę i jedno euro za Tarona, w tym drugim przypadku umorzenie długów utrzymywanych przez tę spółkę.

Węgiel do Polski

Rozpoczął się okres negocjacji między każdą spółką a polskim Skarbem Państwa, których wynik musi uzyskać akceptację Krajowej Izby Kontroli i przyjąć formę formalnego wniosku o udzielenie zamówienia zatwierdzonego przez Prezesa Rady Ministrów, Mateusza Morawieckiego.

Wojciecha
DubrowskiDyrektor administracyjny PGEW sobotę obiecał, że przyjmie propozycję rządu i że w ten sposób „będzie mógł pozyskać środki na inwestycje zgodne ze strategicznym kierunkiem, jaki sobie wyznaczyliśmy jako liderzy transformacji energetycznej w Polsce”.

Podczas ostatnich sesji giełdowych akcje czterech spółek zaangażowanych w ruch wzrosły od 4 do 30%.

Prawie 70% wytwarzanej przez nią energii elektrycznej Polska pochodzi z węgla, co stanowi najwyższy odsetek spośród wszystkich krajów Unia europejskiTo skłoniło Warszawę do opracowania planu przejścia na czystą energię, którego jednym z głównych filarów jest budowa elektrowni jądrowych.

Według planów polskiego rządu do 2040 roku 75% energii produkowanej w kraju będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych lub jądrowych.

READ  Narodowy Bank Polski wyklucza przyjęcie euro i spodziewa się wzrostu inflacji do końca roku