WARSZAWA, 8 czerwca (EFE) .- Rada Polityki Pieniężnej podjęła w środę decyzję o podniesieniu podstawowej stopy referencyjnej z 0,75% do 6%, dziewiąty z rzędu wzrost, aby ograniczyć ryzyko w długim okresie i przy wysokiej inflacji. Indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych wynosi 13,9%.
Decyzja Rady jest zgodna z oczekiwaniami rynku, większość z nich ma wzrosnąć o 0,75%, wynika z sondażu ekonomistów opublikowanego przez polską agencję BAP.
Podstawowa stopa referencyjna jest na najwyższym poziomie od czerwca 2008 roku.
Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o podwyższeniu oprocentowania kredytu lombardowego do 6,50%, stopy depozytowej do 5,50%, stopy dyskontowej do 6,05%, stopy dyskontowej do 6,05% oraz pozostałych stóp w takim samym stopniu. 6,10%
Rada konsekwentnie podnosiła opłaty od października 2021 r.; Przed tą datą podstawowa stopa referencyjna spadła do 0,10% z powodu kryzysu gospodarczego wywołanego epidemią.
W komunikacie wydanym po konkluzjach rada stwierdziła, że dąży do ograniczenia ryzyka przekroczenia przez wskaźnik cen towarów i usług konsumenckich długoterminowego celu inflacyjnego ustalonego przez Narodowy Bank Polski (NBP) oraz obniżenia oczekiwań inflacyjnych.
Według wstępnych danych z 31 maja inflacja w Polsce wzrosła w ubiegłym miesiącu do 13,9%, najwyższego wskaźnika od 1998 r., kiedy w kwietniu wyniosła 12,4%.
Cel NBP to 2,5% z jednoprocentową tolerancją.
Według Rady Polityki Pieniężnej głównymi czynnikami wzrostu cen w ostatnich tygodniach są ceny żywności, pośrednio związane z rosyjską inwazją na Ukrainę oraz wyższymi cenami energii.
Jednocześnie popyt jest wysoki, co pozwala firmom przesunąć koszty na ostateczną cenę.
Z drugiej strony Rada szacuje, że inflacja została zahamowana przez decyzję rządu o obniżeniu niektórych podatków.
W grudniu i styczniu polska administracja czasowo obniżyła do 31 lipca podatki pośrednie od energii elektrycznej i paliw w ramach tzw. „tarczy antyinflacyjnej”.
Ponadto do końca czerwca zostanie utrzymany obniżony VAT na żywność, nawozy i paliwo, a kilku przedstawicieli rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) zaproponuje w środę przedłużenie go o kolejne trzy miesiące.
Czerwcowe posiedzenie Komisji Polityki Pieniężnej było pierwszym od czasu, gdy 12 maja, głosami konserwatywnej koalicji rządowej, Adam Klubiński, jej prezes i prezes Narodowego Banku Polskiego, został wybrany na drugą sześcioletnią kadencję.
Jego nominacja została skrytykowana przez opozycję, która oskarża kierowaną przez Klubinsky’ego radę o zbyt późne podniesienie stóp w 2021 r., co doprowadziło do wzrostu indeksu cen konsumpcyjnych i gwałtownego podniesienia stóp procentowych przez NBP. EFE
lo / cph / mah
EFE 2022. Redystrybucja i redystrybucja zawartości całości lub części Usług EFE jest surowo zabroniona bez uprzedniej i wyraźnej zgody Agencia EFE SA.
„Praktyk popkultury. Wielokrotnie nagradzany miłośnik telewizji. Twórca. Oddany geek kulinarny. Miłośnik Twittera. Miłośnik piwa”.
More Stories
Polska gospodarka osiągnęła najwyższy wzrost od dwóch lat na poziomie 3,2%
Finał w Polsce dla Oscara Husillos
Polska wstrzymuje wsparcie militarne dla Ukrainy